سلامت

سنگ کیسه صفرا و رژیم غذایی مناسب برای آن

بهترین درمان برای معالجه سنگ کیسه صفرا درمان طبیعی است.گرچه اگر سنگ کیسه صفرا بزرگ شده باشد در نهایت تنها راه حل عمل جراحی باشد. در این مطلب از مجله زیگیل برایتان از سنگ کیسه صفرا و درمان آن می گوییم.

 

رژیم غذایی مناسب برای بیماری سنگ کیسه صفرا:

 

سنگ کیسه صفرا

 

معالجه را با امساك چهار تا هفت روزه آغاز کنند (مدت امساله بستگی به شدت بیماری دارد). پس از اتمام دورهٔ امساک از رژیم غذایی محدود استفاده شود و تا ده الی چهارده روز آن را ادامه دهند و از آن به بعد برنامهٔ غذایی کامل هفتگی را به کار بندند.

 

در بعضی موارد ممکن است امساک و رژیم غذایی محدود را به فواصل هر شش تا هشت هفته تجدید کنند، این کار بستگی به نظر بیمار دارد که با توجه به وضع حال خود تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

 

در تمام مدت امساک و روزهای بعد در صورت لزوم بایستی روده ها همه شب با آب گرم تنقیه و پاک شوند و در صورت وجود یبوست دایمی طبق دستور آن را ریشه کن سازند.

 

عامل رژیمی در این بیماری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و میوه و سبزی بایستی قسمت اصلی و اعظم رژیم غذایی بیمار را بعد از درمان تشکیل دهد، زیرا بدین طریق است که می توان صفرا را رقیق نگاه داشت و از ایجاد سنگهای صفراوی بعدی جلوگیری کرد.

 

سایر تدابیر درمانی برای سنگ کیسه صفرا:

 

سنگ کیسه صفرا

 

مشتمال خشك صبحگاهی حمام نشسته و اسفنج و تمرین تنفسی و سایر تمرینهای لازم بایستی همه روزه به طور منظم همراه با رژیم غذایی صحیح اجرا شوند.

 

حمام داغ سولفات منیزی هفته ای دوبار در صورت امکان گرفته شود. اگر دردی در ناحیهٔ کیسهٔ صفرا وجود دارد، می توان روزی چند بار کمپرس داغ روی موضع قرار داد.

 

همچنین می توان روزها بطری آب داغ وشبها ضماد سرد روی ناحیهٔ کیسهٔ صفرا گذاشت لازم است بیمار در چند هفتهٔ اول درمان زندگی آرام و ملایمی داشته باشد.

 

استراحت شرط اساسی معالجه است و به هیچ عنوان هیچ گونه دارویی مصرف نشود. بعضیها عقیده دارند که روغن زیتون در این عارضه بسیار مفید است لیکن محسنات خاصی در این مورد نمی توان برای آن قایل شد.

 

بیماری که با روغن زیتون معالجه می شود مبتلا به سنگ کیسهٔ صفرا نبوده بلکه به التهاب کیسهٔ صفرا (که اغلب با سنگ کیسهٔ صفرا اشتباه میشود) دچار بوده است.

 

رسوباتی که در این مواقع در مدفوع بیمار دیده میشود ذرات ریز زیتون است نه خرده های سنگ صفراوی.

 

اعمال یدی که توسط شکسته بند یا متخصص صلاحیتدار درمان طبیعی انجام شود همراه با سایر اقدامات درمانی لازم برای بیمار بسیار سودمند خواهند بود.

 

همچنین است تابش نور خورشید مصنوعی و حمام آفتاب و هوا.

 

چه چیزهای برای بیماری سنگ کیسه صفرا ممنوع است؟

 

سنگ کیسه صفرا

 

از مصرف چای، قهوه و الکل باید از آن پس خود داری شود. همچنین هرگونه ادویه و یا غذاهای عاری مواد و املاح معدنی مانند فرآورده های ساخته شده از آرد سفید، قند سفید، غلات تصفیه شده و غیره باید بکلی متروک گردند.

 

همچنین است غذاهای چرب و سرخ کرده و خورش ها و نظایر آنها. میتوان مقدار مختصری کره یا چربی خورد لیکن خامه و کلیهٔ چربیهای حیوانی را باید کنار گذاشت.

 

گوشت و غذاهای گوشتی نیز باید به مقدار کم و با احتیاط زیاد مصرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.