پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

کبد تنبل چیست و راه های درمان کبد تنبل و بیحال

0

کبد یکی از پرکارترین اعضای بدن است. جای هیچ گونه شگفتی نیست که در نتیجهٔ کار بیش از حد این عضو و سوء استفاده از آن، کبد دچار خستگی شود و از کار بیفتد.در این مطلب از مجله زیگیل برایتان از کبد تنبل می گوییم.

 

علل ایجاد اختلالات کبدی و کبد تنبل

 

کبد تنبل

 

خوردن بیش از اندازه بزرگترین عامل هرگونه اختلال کبدی است بخصوص اگر با کار نشسته و ورزش نکردن همراه باشد؛ در این موقع است که یبوست دایم نیز عارض میشود و با سایر عوامل به ایجاد این اختلال کمک مؤثر می کند.

 

درمان بیماری های قبلی بخصوص مصرف دارو برای قطع تب در ایجاد اختلالات کبدی در اواخر عمر بسیار مؤثر است.

 

افراط در نوشیدن و اصولا هرگونه افراطی در برهم زدن نظم کار کبد نقش مؤثری ایفا می کند. کبد تنبل و اختلالات کبدی بین سفیدپوستان مناطق گرمسیری بسیار شایع است

 

و آن نتیجهٔ تغذیهٔ غلط و زیاده روی درخوردن (بخصوص خوردن دو تا سه وعده گوشت در شبانه روز)، همچنین مصرف روزانهٔ کینین به عنوان پیشگیری مالاریا و افراط در نوشیدن مشروبات الکلی است.

 

معمولا مردم از آب وهوای این نواحی شکایت دارند در صورتی که این خود مردم هستند که با اعمال غلط خود موجبات بیماری کبد را همواره فراهم میسازند.

 

درمان طبیعی کبد تنبل

 

کبد تنبل

 

با توجه به چگونگی علت بیماری آشکار میگردد که تنها درمان مزاجی است که می تواند امید بهبود کار کبد را در بیمار به وجود آورد.

 

داروهایی که به منظور تحریک کار کبد تجویز می شوند؛ به جای بهبود بخشیدن، موجب تشدید بیماری در طول بیماری می گردند.

 

بنابراین چنانکه گفتیم، فقط با پاکسازی دستگاهها و برقرار ساختن طرح صحیحی برای تغذیه و زندگی بعدی بیمار است که معمولا کبد را می توان نجات داد.

 

دستورات لازم برای داشتن کبد سالم

 

کسانی که بخواهند کبدشان خوب کار کند باید وضع عمومی مزاجشان را طبق دستورهای زیر اصلاح کنند:

 

ابتدا مدت پنج تا هفت و حتی ده روز فقط میوهٔ تازه را رژیم غذایی خود قرار دهند البته میزان و مدت این رژیم بستگی با وضع مزاجی بیمار دارد

 

لیکن به طور کلی می توان گفت که رژیم تمام میوه هرچه طولانیتر باشد تیجهٔ بهتری خواهد داد. پس از آن برنامه غذایی کامل هفتگی را آغاز کنند و آن را هرچه ممکن است ادامه دهند.

 

ممکن است دوره های کوتاه مدت رژیم تمام میوه بعدی هر ماه یک مرتبه به مدت دو تا سه روز پیاپی برحسب شدت و ضعف بیماری مورد نیاز واقع شود در طی دورهٔ رژیم تمام میوه باید روده ها همه شب با آب گرم تنقیه و پاکسازی شوند

 

کبد تنبل

 

مشت مال خشک صبحگاهی و حمام نشسته یا اسفنج و نیز تمرین تنفسی و سایر تمرینهای لازم باید مرتباً انجام گردند و در صورت امکان حمام داغ سولفات منیزی هفته ای یک یا دوبار گرفته شود.

 

تنفس هوای پاک و ورزش در هوای آزاد دو اصل اساسی و ضروری درمان اند و مبتلایان به اختلال کبدی باید بکوشند روزی هفت تا هشت کیلومتر پیادهروی کنند و هرچه بیشتر به ورزش بپردازند.

 

استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی باید بکلی تحریم شود. بعلاوه هیچ گونه دارویی نباید تجویز و مصرف و نیز شبها زود به بستر بروند و صبح زودتر برخیزند و همچنین از هرگونه افراط در زندگی بپرهیزند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.