پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

تلقین و واکنش های متفاوت در برابر آن

0

واضح است که افراد مختلف در مقابل تلقین های متفاوت، برحسب شرایط ذهنی و اعتقادات خود، عکس العمل های گوناگونی نشان میدهند.در این مطلب از مجله زیگیل برایتان راجع به تلقین می گوییم.

 

تلقین

 

فی المثل اگر در یک کشتی، به جای یک مسافر زود باور، به سراغ دریانوردی کار کشته و قدیمی میرفتید و دریازدگی و رنگ پریدگی را به وی تلقین می کردید

 

او به جای اینکه خود را ببازد و رنگ و رویش بپرد و براستی دریازده شود شما را به باد تمسخر می گرفت و حتی ممکن بود واکنش تندتری نشان بدهد.

 

پس در این مورد بخصوصی، تلقینات شما نتیجه معکوس به بار می آورد و دریانورد از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار میگردد زیرا خود او بهتر از هر کس میداند که از این حیث مصمونیت دارد

 

و تکانهای دریا هیچ تاثیر ناخوشایندی بر او نخواهد بخشید.

 

در فرهنگهای لغات در برابر کلمهٔ تلقین چنین توضیح داده اند:

 

ایجاد فرآیند ذهنی به منظور پذیرش و تثبیت و اعمال اندیشه و ایده تلقین شده هیچ تلقینی را نمیتوان بدون خواست و تمایل وجدان آگاه در وجدان  نا آگاه جای داد. به عبارت روشن تر وجدان آگاه قادر است هر نوع تلقینی را از خود دفع کند.

 

در مورد دریانورد قدیمی این مثال به خوبی مصداق پیدا می کند که چون در مقابل دریازدگی مصونیت دارد از تلقین منفی ترس به دل راه نمی دهد.

 

اما این مثال در مورد مسافر کشتی فرق می کند:

 

او هم مثل همه ما فردی است که دچار ترس و وحشت می شود و القائات منفی بر او تاثیر می گذارند و چون تجربه ای در این زمینه نداشته دریازدگی را مرضی مهلک میپندارد و تحت تاثیر تلقین منفی قرار میگیرد.

 

نیروهای ذهنی و تلقین

 

تلقین

 

نتیجه می گیریم که نیروهای ذهنی شخصی به طور محدود و مشخص آن هم برحسب طبیعت و ذات تلقین وارد عمل میشوند.

 

چندی قبل جراید لندن رویداد مهمی را که ناشی از تلقین نابه جا بود، مورد بحث و تفسیرهای فراوان قرار دادند و صاحب نظران و روانشناسان درباره این حادثه نظریات متفاوتی داشتند و عامل تلقین را از جنبه های مختلف ارزیابی نمودند.

 

به جریان از این قرار بود که پدر خانواده ای که دختر جوانش به نوعی بیماری پوستی صعب العلاجی مبتلا شده بود و از این حیث رنج بسیار می کشید دلش چنان بر حال نزار جگر گوشهاش سوخته بود که به هر کس میرسید می گفت:

 

حاضرم یک دستم را قطع کنند ولی در عوض دخترم شفا پیدا کند. میگویند مدت دو سال آزگار این جمله ورد زبانش گشته بود. اما با وجود تلاش پزشکان هیچ راه نجاتی وجود نداشت.

 

یک روز که تمامی اعضای خانواده با اتومبیل در شهر گردش می کردند اتومبیلشان با کامیونی تصادف کرد و در نتیجه این برخورد وحشتناک دست پدر از کتف جدا شد

 

تلقین

 

اما جالب است که بدانید بیماری دختر او نیز که در اتومبیل بود و صدمه ای ندیده بود بهبودی یافت و دیگر از آن همه درد و ناراحتی اثری بر جای نماند.

 

این مثال نمونه روشن تلقینهایی است که خاصیت ویرانگر و نابود کننده دارند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.