پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

علت اصلی یبوست چیست؟

0

آپاندیسیت، روماتیسم، ورم مفاصل، ازدیاد فشارخون، سرطان و آب مروارید، از بیماریهایی هستند که یبوست عامل مهم مستعد کننده ای در ایجاد آنهاست لیکن چون تقریباً همواره اثر یبوست بکندی ظاهر میشود توجه به تاثیر آن تا حدی مشکل به نظر میرسد.در این مطلب از مجله آسان طب برایتان از علت یبوست می گوییم.

 

بعضی از عوارض سبکتر یبوست مانند بی حالی، فقدان تمرکز حواس، سردرد مزمن نیز وجود دارند. کلیهٔ آثار شومی را که از یبوست سرچشمه می گیرند مسمومیت خود بخود می نامیم.

 

یبوست

 

شخص مبتلا به یبوست همواره مقدار زیادی مدفوع در روده های خود نگاه می دارد که بر اثر گندیدگی و فساد پیشتر سمومی ایجاد میکنند و این سموم جذب خون گردیده باعث مسمومیت میشوند.

 

به همین جهت است که طبیعت همواره سعی می کند تا این مواد هرچه زودتر به خارج دفع شوند.

 

 

علت اصلی یبوست چیست؟

 

این سئوال دو جواب دارد.

رژیمی که از مواد غذایی «خارج از حال طبیعی» تشکیل شده باشد.

 

عصبانیت هایی که در نتیجهٔ کشش عصبی، کار زیاد، هرگونه افراط، فقدان تمرینهای بدنی وسایر عاداتی که موجب کاهش قدرت جسمانی و بنیهٔ به عبارت دیگر علت یبوست سوء تغذیه و زندگی خلاف بهداشت است

 

معمولا در حال عادی، هر مادهٔ غذایی دارای مقدار زیادی مواد ناخالص و تفاله است.

 

این مواد گرچه در دستگاه گوارشی هضم و جذب نمیشوند لیکن وجود آنها برای حفظ تعادل مواد موجود در روده و بخصوص جهت ایجاد حرکات دودی روده ها بسیار لازم است.

 

بنابراین ملاحظه میشود که وجود این مواد غیر قابل هضم برای بهبود کار دستگاههای گوارشی بخصوص کار رودهها و عمل دفع بسیار سودمند است.

 

لیکن چون امروزه اغلب خوراکیها عاری از این گونه مواد ناخالص اند، یبوست در میان ملل متمدن زیاد دیده می شود.

 

در حالی که در مردمان غیرمتمدن و وحشی این عارضه هیچگاه وجود ندارد. این گونه افراد هرگز دچار یبوست نمی شوند زیرا غذای آنان حاوی مواد ناخالص است.

 

یبوست سایهٔ یکی از «برکاتی» است که تمدن و پیشرفت بر بشریت افکنده است

 

 

مواد غذایی که باعث یبوست می شوند

 

یبوست

 

نان سفید معمولی، گوشت پخته، سبزیهای پخته که امروزه برنامهٔ غذایی مردم را تشکیل داده اند از لحاظ مواد ناخالص طبیعی تهی هستند.

 

سبوس گندم در نتیجهٔ آسیاکردن از بین می رود و پوست اغلب مواد گیاهی قبل از پختن گرفته می شود و به طور خلاصه بیشتر مواد غذایی در نتیجهٔ این گونه تغییرات به کلی عاری از مواد حیاتبخش می گردند.

 

گوشت و غذاهای گوشتی را که برای مصرف آماده می کنند از حالت طبیعی خارج شده اند در نتیجه کلیهٔ مواد غذایی که امروزه مصرف میشوند حالت اولیه و طبیعی خود را ازدست داده و به طور غیرطبیعی تغلیظ شده اند.

 

بعلاوه مقدار میوه و سبزی خامی که مصرف می شود نسبت به میزان مورد لزوم بسیار کم است.

 

رژیم غذایی نامتعادل نه فقط موجب یبوست میگردد بلکه چون اغلب غذاهای آن از مواد ناخالص طبیعی عاری شده حجم کمتری پیدا کرده اند لذا موجب پرخوری میشود

 

و در نتیجه به دستگاههای مختلف بدن ازلحاظ مقدار مواد نشاستهای و چربی و پروتئینی فشار بیشتری وارد میآید.

 

به طوری که ملاحظه شد، مصرف مواد تصفیه و تغلیظ شده سبب ایجاد یبوست می گردد. از طرف دیگر هرگاه چنین افرادی تمرین بدنی زیاد نداشته و به کار خارج منزل مشغول باشند.

 

مواد زاید حاصل از احتراق این مواد در بدن جمع شده باعث مسمومیت خون وسایر دستگاهها میگردند.

 

یبوست

 

چنین تصور نشود که مصرف مسهل و یا ملین یبوست را درمان می کند. با این روش به روده ها فشار میآید که به کار افتند لیکن بازگشت رودهها به حال عادی و اولیهٔ خود بیش از پیش دشوار خواهد شد.

 

وضع این گونه اشخاص بدتر می شود و کار به جایی می رسد که هیچگونه مسهل یا ملینی نمی تواند در آنها اثر کند و به بدین صورت روزی فرا می رسد که دارو و درمان از خود بیماری مضرتر خواهد شد

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.