پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

رژیم های غذایی خاص برای درمان برخی بیماری ها

1

تعدادی از بیماریرها در پزشکی احتیاج به پرهیزهای غذایی ویژه ای و رژیم های غذایی خاص دارند:در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره رژیم های غذایی خاص صحبت میکنیم.

 

اشخاص مبتلا به بیماری قند باید مصرف مواد قندی و یا شیرین را در رژیم غذایی خود متوقف و یا محدود نمایند. همچنین طبق تحقیقات علمی جدید افراد مبتلا به بیماری قند می توانند با افزایش مواد فیبری یا سلولزی در رژیم غذایی خود، از منافع قابل توجهی برخوردار شوند، چون حضور مواد فیبری در غذا، باعث تعدیل و تنظیم قند خون میگردد .

 

خوردن نمک برای مبتلایان مشروحه زیر ممنوع بوده و یا باید میزان مصرف آن در غذا کم و محدود گردد: برای افراد مبتلا به بالا بودن فشار خون، برای افراد مبتلا به اختلالات کلیوی و یا برای افرادی که گرایش به تورم اندامها به علت باقی ماندن مایعات در بدن دارند.

 

بررسی های علمی جدیدتر، ارتباط رژیم های غذایی خاص را با خطر وقوع بعضی از سرطانها نشان داده است.

رژیم های غذایی خاص

برای جلوگیری و مبارزه با سرطان روده بزرگ (Colon)توصیه شده است که از رژیم های غذایی خاص حاوی فیبر یا سلولز زیاد استفاده شود. به طورکلی، حجم زیاد فیبر که غیرقابل هضم می باشد در رژیم غذایی باعث بکار افتادن عضلات روده بزرگ در دستگاه گوارش می شود.

 

نتیجه اینکه این توده بزرگ از مواد فیبری، غذا را سریعتر از روده ها عبور می دهد بطوری که شرایط سرطانزایی غذا به علت ماندن در بدن فراهم نخواهد شد، و کمتر ممکن است که دیواره روده بزرگ برای پذیرش بیماری تحریک و آماده شود.

 

ثابت شده است که فیبرهای قابل حل (Soluble Fiber)، که در جو صحرایی (یولاف) یا جو دو سر، در حبوبات، باقلا، لوبیا، و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد، و در پایین آوردن میزان هم «کلسترول» و هم «تری گلیسیرید» در خون  مؤثر است…

 

تمام انواع مواد فیبری به علت افزودن به حجم غذا و احساس پر شدن شکم یا سیری، میتواند در کنترل وزن کمک نمایند.

 

علاوه بر آن، جویدن این گونه مواد احتیاج به صرف وقت بیشتری دارد بطوری که فرد رژیم دار، غذا را آهسته تر میخورد.

 

نانهای سبوس نگرفته یا کامل، غلات، حبوبات، میوه، و سبزیجات همگی دارای مقدار زیادی مواد فیبری هستند.

 

برای جلوگیری از سرطان پستان و همچنین برای پیشگیری از سایر سرطانها، چند سازمان علمی سرطان شناسی در آمریکا به وسیله نشر اطلاعیه هایی توصیه .

نکات زیر در رژیم های غذایی خاص که باید در خانمها رعایت شود:

رژیم های غذایی خاص

۱ – بطور متوسط میزان کل کالری غذاهایی که خورده می شوند و همچنین میزان چربی جیره غذایی به نسبت معینی کاهش داده شود؛

 

۲- مقدار مواد فیبری یا سلولزی رژیم غذایی افزایش داده شود. در سالهای اخیر دربارهٔ «کلسترول» و «تری گلیسریدها، و ارتباط آنها با بیماری قلبی، خیلی زیاد تبلیغ شده است.

 

بطور خلاصه، کلسترول در اندازه مناسب و محدود، برای سلامتی، برای کمک به هضم غذا، و برای ساخته شدن هورمون ها، لازم می باشد.

 

1 Comment
  1. وب says

    وقتی رژیم میگیرم یا یکم وزن کم میکنیم حداقل ۵ درصد دردامون کمتر میشه

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.