پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

تخمدان ها کجای بدن قرار دارند و وظیفه ی آنها چیست ؟

0

آیا غدد جنسی زن همین تخمدان ها هستند؟ بله تخمدان ها غدد جنسی زن بوده و مانند بیضه در مرد می باشند.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره تخمدان ها توضیح میدهیم.

 

غدد دیگری نیز وجود دارند که در فیزیولوژی جنسی زن نقش مهمی بازی می کنند از همه مهمتر غده هیپوفیز است که در قاعده مغز جای گرفته ولی غدد جنسی (Sex glands) فقط به تخمدان ها اطلاق می شود.

 

از لحاظ شکل و اندازه می توان آنها را بیک بادام تشبیه نمود. هر تخمدان هنگام تولد شامل هزاران سلول جنسی میباشد ولی این سلولها نارس بوده و قابلیت ایجاد تخم را ندارند بلکه لازم است متحمل رشد و تکامل کافی بشوند تا بتوانند بطول کامل رسیده و تخم یا اوول را ایجاد کنند.

 

تعداد کمی از این سلولها به مرحله رشد و نمو کامل می رسند و بقیه از بین می روند.

 

آیا اوول یا تخم در تخمدان ها ساخته می شوند؟

تخمدان ها

بله تخمدان ها هستند که تخم را بوجود می آورند. این عمل از سن بلوغ شروع میشود. از این موقع است که سلول های نارس بطور متناوب شروع به رشد و تکامل کرده و میرسند.

 

تقریبا در هر ۲۸ روز تخمگذاری چند عدد از این سلولها بزرگ شده و متحمل تغییرات درهم و برهمی می شوند ولی فقط یکی از این سلول ها از همه بزرگتر شده و بوسیله کیسه آبی احاطه می شود که آنرا کیسه دوگر آف «Graafian follicle» مینامند زیرا اولین بار توسط تشریح دان دانمارکی آDegraa در سال ۱۹۷۲ شرح داده شد.

 

اگر فولیکول یا کیسه کاملا رسیده باشد ممکن است اندازه آن به نیم اینچ هم برسد. هر چه بزرگتر می شود به سطح تخمدان نزدیک تر شده و شکل یک طاول میگیرد.

 

پس از مدتی دیواره این کیسه ترکیده و تخم رسیده یا اوول (OVum) (Ovulation)) در تخمدان آزاد می شود.

 

این عمل بنام تخم گذار موسوم می باشد. پس از جدا شدن تخم محل جداشدگی را نسج تازهای فرامیگیرد که چون رنگ آن زرد است آنرا جسم زرد یا «Corpus Luteum» مینامند.

 

از این جسم هورمون مخصوصی ترشح می شود که در تولید مثل اهمیت زیادی دارد.

 

چون در ماه از هر تخمدان فقط یک تخم آزاد می شود پس چطور این عمل بین تخمدان ها تقسیم می شود؟ آیا ترتیبی در کار است؟

تخمدان ها

فعلا عقیده دارند که در یک مدت معین فقط یک تخمدان فعالیت میکند سابقاً تصور میکردند که هر ماه یکی از تخمدان ها تخم آزاد میکند ولی امروزه معلوم شده که نوبت و تواتر صحیحی در کار نیست.

 

ممکن است یکی از تخمدان ها برای مدت چندین ماه فعالیت کند و تخمدان دیگر در حالت استراحت باشد.

 

اگر یکی از تخمدان ها را در آورند چه می شود؟

 

اگر یکی از تخمدان ها را در آورند تخمدان باقیمانده جبران آنرا کرده و هر ماه تخم آزاد میکند بطوریکه در استعداد و توانائی تولیدمثل زن اشکالی پیش نخواهد آمد.

آیا همانطوریکه اسپرم در مرد موقع ارتباطات جنسی خارج می شود، جدا شدن تخم از تخمدان هم همینطور می باشد؟ 

 

خیر در انسان اینطور نیست. در بعضی حیوانات مانند خرگوش و گربه تخم فقط پس از ارتباط جنسی آزاد میشود ولی در زن تخم رسیده و خارج میشود و به هیچوجه ربطی با تحریکات جنسی ندارد.

 

ممکن است موقعیکه تخم رسیده و آماده جدا شدن است مقاربت و تحریک جنسی باعث آزاد شدن آن بشود ولی این عقیده هنوز مورد بحث و گفتگوست. بعلاوه نحوه تکامل و جدا شدن سلولهای جنسی در زن و مرد کاملا متفاوت می باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.