پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

تخمک چه شکلی است؛ کجا قرار دارد و چگونه ایجا میشود ؟

0

تخمک چه شکلی است؟ تخمک از اسپرماتوزوئید ہمراتب بزرگتر بوده بطوریکه می توان آنرا با چشم مشاهده نمود. در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره تخمک زن صحبت میکنیم.

 

تخمک خارج بوسیله یک غشاء ژلاتینی پوشیده شده و داخل آن مملو از قطرات کوچک چربی میباشد که به آن زرده تخم می گویند در داخل یا کمی دورتر از مرکز تخم هسته قرار دارد که حامل کروموزوم و ژن های مربوطه ایست که صفات مادری را منتقل میسازد.

 

آیا تخمک انسان هم مانند تخم مرغ دارای زرده است؟

تخمک

از نقطه نظر ساختمان عمومی تخم انسان شبیه تخم پرندگان میباشد تنها فرقی که دارد اینست که تخم انسان مانند تخم پرندگان آن پوسته سخت را نداشته و بمراتب کوچکتر هم می باشد.

 

اندازه تخم مربوط بمقدار ماده تغذیه ای موجود در ان می باشد.

 

در پرندگان تخم پس از رسیدن خارج شده و برای تبدیل به جوجه احتیاجی نیست در بدن باقی بماند. تکامل جنینی پرندگان در خارج از بدن مادر انجام میگیرد بنابراین تا موقعیکه جنین از تخم خارج نشده لازم است از ماده مغذی تخم استفاده کند.

 

روی این اصلی است که ماده مغذی تخم پرندگان زیادتر بوده و بزرگتر هم می باشد. بعلاوه پوسته سختی هم برای محافظت جنین  دارد.

 

در انسان نحوه تکامل جنین کاملا متفاوت میباشد یعنی پس از اتحاد تخم و اسپرماتوزوئید جنین برای مدت چندین ماه که در بدن مادر جایگزین میباشد مستقیماً از او تغذیه کرده و احتیاجی نیست که ماده مغذی تخم انسان زیاد بوده و یا بزرگتر باشد.

 

پس از اینکه تخمک از تخمدان خارج شد کجا میرود؟

تخمک

از دو لوله های فالوپ طرف رحم دو لوله جدا شده و به تخمدان ها نزدیک می شوند. این لوله ها را به افتخار کاشف آن  لوله های فالوپ مینامند.

 

هر لوله در حدود پنچ اینچ طول داشته و در وسط آن مجرای نازکی وجود دارد. لوله های فالوپ در نزدیک تخمدان انشعاباتی پیدا کرده و هنگام تخم گذاری کاملا به آن نزدیک می شوند.

 

تخم بمحض جدا شدن از تخمدان بوسیله لوله های فالوپ جذب شده و کم کم پیشرفت می کند تا بالاخره به رحم برسد.

شما گفتید تخمک  بی حرکت است پس چطور خود را به رحم می رساند؟

 

حق با شماست تخم کاملا بیحرکت است ولی توسط دو نیرو به داخلی رحم کشانده می شود. یکی انقباض عضلات خود لوله و دیگر مژک های موجوده در داخل لوله که با حرکات ارتعاشی خود تخم را بداخل رحم حرکت میدهند.

 

این مژکها دائما بطرف داخلی موج زده و باعث می شوند که تخم بداخل رحم هدایت شود. معمولا ۳ روز طول میکشد تا تخم از لوله ها وارد رحم شود.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.