پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

چند راه حل برای برطرف کردن چربی مو را بشناسید؟

0

چربی مو چیست ؟شاید علت این است که موهای پر پشتی دارید. هر چه مو نازک تر باشد تعداد آن در واحد سانتی مترمربع در پوست سر بیشتر خواهد بود.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد راهکارهایی برای برطرف کردن  چربی مو به شما نشان می دهیم.

 

در پایهٔ هر ساقهٔ مو غددی به نام غدد سباسه وجود دارند که چربی ترشح می کنند. یعنی همان چربی موجود در موهای چرب، هر چه تعداد موها بیشتر باشد، غدد چربی بیشتری نیز وجود خواهد داشت و در نتیجه چربی بیشتری تولید می شود

 

 افرادی که موهای پر پشت دارند دارای ۱۴۰ هزار غده چربی در پوست سر خود می باشند. افرادی که موی های قهوه ای روشن (مایل به قرمز) دارند و به طور متوسط دارای ۸۰ الی ۹۰ هزار تار مو میباشند به ندرت چربی مو دارند.

 
 

  افرادی که دارای موهای طلایی با تارهای نازک ابریشم مانند هستند، بیش از همه با مشکل چربی مو مواجهند.

 
 

 بنا به گفتهٔ دکتر «توماس گودمن» بافت مو در افراد مختلف متفاوت است. موهای لخت و نازک به راحتی چربی را جذب می کنند. اما موهای موج دار چرب به نظر نمی رسند.

 
 

 این مسأله تا حدود زیادی بستگی به دقت و توجه فرد در این باره دارد. گرما و رطوبت شدید نیز از عوامل افزایندهٔ تولید چربی به شمار می روند. همچنین تغییرات هورمونی هم می توانند اثر امشابهی داشته باشند.

 
 

 آندروژن (نوعی هورمون مردانه)، میتواند موجب تحریک غدد سباسه گردد. اضطراب و فشار روحی در زنان نیز مانند مردان، میزان آندروژن موجود در خون را افزایش می دهد. اما آندروژن تنها مسبب چربی موی مردان نیست. موی مردان نازک تر از موی زنان است.

 
 

 به طور متوسط در هر سانتیمتر مربع از پوست سر مردان ۳۱۱ و در زنان ۲۷۸ تار مو وجود دارد. این ارقام نشان دهندهٔ یک اختلاف قابل ملاحظهٔ ۵ تا ۱۰ درصدی در تعداد موهای زنان و مردان است.

 
 

 حال با این کارخانهٔ روغن پوست سر چه میتوان کرد؟ به توصیهٔ متخصصان در این باره توجه کنید.
چند راه حل برای برطرف کردن چربی مو را بشناسید؟

 موها را به طور مرتب با شامپو بشویید

 
 

 متخصصان همگی بر این عقیده اند که مهمترین اقدامی که برای مبارزه با چربی بیش از حد پوست سر می توان انجام داد – به ویژه اگر شهر نشین باشید – شستشوی روزانهٔ موها با شامپوست.

 
 

 توصیه می شود در تابستان که گرما و رطوبت موجب تحریک بیشتر غدد سباسه میگردد، روزی دو بار موها را شامپو کنید. غدد سباسه دایماً در حال ترشح چربی هستند. اساساً سعی بر آن است که نسبت به چگونگی ترشح چربی آگاهی حاصل کنیم و چربی را از مو پاک کنیم.

 
 

پوست سر را ماساژ دهید

 
 

 این کار را باید حین شامپو زدن انجام داد، نه در فاصلهٔ بین دو استحمام. ماساژ پوست سر در این فواصل ممکن است باعث وارد آمدن فشار به غدد مترشحه و خروج بیشتر چربی گردد.

 
 

 دو بار شامپو بزنید

 
 

 موهای خیلی چرب ممکن است به دو بار شستشو یا شامپو زدن نیاز داشته باشند. رایج ترین اشتباهی که مردم مرتکب می شوند این است که نمیگذارند شامپو به اندازهٔ کافی بر روی سر بماند.

 
 

 دکتر «گلداسمیت» به افراد دارای پوست سر یا موهای فوق العاده چرب، دو بار شستشوی موها با شامپو و هر بار گذاشتن شامپو بر روی سر به مدت ۵ دقیقه را توصیه میکند. با این کار ضرری متوجه پوست سر یا موها نمی شود.

 
 

 فقط ساقه مو را حالت دهید

 
 

 اگر فکر می کنید که استفاده از حالت دهنده واقعا ضروری است، به دنبال یافتن حالت دهنده هایی باشید که حاوی روغن کمتر و یا تقریباً بدون روغن هستند. به جای ریشهٔ مو نوک مو را حالت بدهید.

 
 

 از مواد قابض استفاده کنید

 
 

با تهیهٔ یک نوع مادهٔ قابض در خانه و استعمال آن بر روی پوست سر می توان از سرعت ترشح چربی کاست. دکتر «کینگسلی» مالیدن مخلوطی از نارون کوهی و محلول دهان شویه را – به نسبت مساوی از هر کدام – فقط به پوست سر توصیه می کند.

 
 
>

نارون کوهی دارای خاصیت قابض و محلول دهان شویه ضد عفونی کننده است. اگر پوست سرتان فوق العاده چرب است می توانید پس از شستشوی سر با شامپو از
این مخلوط استفاده نمایید.

 
 

بیش از حد برس نزنید

 

چند راه حل برای برطرف کردن چربی مو را بشناسید؟

افرادی که دارای موهای چربند باید توجه بسیار داشته باشند که موها را زیاد برس نزنند. دقت داشته باشید که با برسی زدن چربی از ریشهٔ مو به ساقه و نوک آن منتقل می شود.

 
 

 برای آنکه موهایتان به هم نچسبند و تموج داشته باشند از آرایشگرتان بخواهید مو هایتان را یکنواخت کوتاه نکند. آرایشگری به نام «دیوید دینز» میگوید: «موها را برای آنکه رو به بالا بایستند و روی هم نخوابند از زیر کوتاه می کنم.»

 
 

 مطمئن شوید که طول موها در قسمت بالای سر یکسان نیست. نگذارید موها صاف و یکنواخت بلند شوند مگر این گه روی هم خوابیدن و چسبیدن آنها به هم برایتان اهمیتی نداشته باشد.

 
 

 موها را بر خلاف جهت رویش خشک کنید

 
 

 موهای چرب اگر به حال خود رها شوند، پیچ و تاب میخورند. برای آن که موها پرتر به نظر برسند باید در استفاده از سشوار خلاقیت به خرج دهید. به کمک یک برسی موها را در قسمت ریشه رو به بالا حالت دهید و یا آنها را از قسمت وسط به جلو سشوار کرده و سپس به آرامی به سمت بالا برس بزنید.

 
 

  آرام بودن را بیاموزید

 
 

 دانسته های ما در مورد تأثیر هورمون بر تولید چربی زیاد نیست. اما آنچه میدانیم این است که: مواقعی که تحت فشار روحی و اضطراب هستیم بدن آندروژن بیشتری ترشح میکند و افزایش آندروژن موجب افزایش تولید چربی میگردد.

 
 

 چه باید کرد؟ دکتر «کینگسلی» بهره گرفتن از روشهای شل کردن عضلات و تمدد اعصاب را پیشنهاد میکند.

 
 

  به آبجو متوسل شوید

 
 

 موس، مو را بیش از حد خشک کرده و منافذ را مسدود میکند. «دینز» از آبجو برای حالت دادن و درست کردن موهای چرب استفاده می کند. اگر می خواهید آبجو را در حمام نگه دارید آن را در ظرف پلاستیکی در بسته ای بریزید. در غیر این صورت پس از چند روز فاسد می شود.

 
 

 با آب لیمو چربی را از موها دور کنید

 
 

آب دو عدد لیمو شیرین را بگیرید و در یک لیتر آب(بهترین آبی که در دسترس دارید) مخلوط نمایید. آب مقطر برای این منظور از همه بهتر است. این محلول برای شستن موها و پایان دادن به مشکل چربی آنها بسیار مفید است.

 
 

 با سرکهٔ سیب موها را بشویید

 
 

 یک قاشق چایخوری سرکهٔ سیب را با نیم لیتر آب مخلوط کنید و در پایان استحمام موها را با آن آبکشی نمایید. این محلول برای پوست سر مانند یک تقویت کننده است و باقیماندهٔ ذرات کف را که باعث افزایش چربی مو می شوند از آن ها پاک میکند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.