پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری گوش میانی چگونه به روش خانگی درمان می شود؟

0

بیماری گوش میانی در این بیماری قسمتی از گوش که مستقیماً در پشت پردهٔ صماخ واقع شده است ملتهب و متورم میشود و از آن چرک به گوش خارجی می ریزد. هرچه بیماری بیشتر پیشرفت کند گوشی داخلی بیش از پیش در معرض ابتلا قرار میگیرد و شنوایی آن بیشتر دچار اختلال می گردد.در این مطلب از مجله زیگیل برایتان از بیماری گوش میانی می گوییم.

 

علت بیماری گوش میانی چیست؟

 

بیماری گوش میانی

 

در بیماری گوش میانی همواره پردهٔ صماخ پاره می شود. وقتی گوش میانی دچار بیماری میگردد نشانهٔ آن است که بدن دچار مسمومیت عمومی شده و سموم حاصله به طور طبیعی از این راه به خارج دفع میشوند.

 

لولهٔ استاش، که حلق و بینی را به گوش متصل میسازد، مواد سمی و زاید این عضوها را به گوش میانی میبرد و در آنجا چرک ایجاد می شود.

 

درمان بیماری گوش میانی

 

معالجات پزشکی رسمی در این مورد همواره بیهوده است. فقط به وسیلهٔ پاکسازی بدن است که درمان واقعی صورت عمل به خود می گیرد تا بدین وسیله ریشهٔ بیماری از بیخ و بن کنده شود.

 

درمان خانگی بیماری گوش میانی

 

بیماری گوش میانی

 

اگر به متخصص درمان طبیعی دسترسی نباشد. بهتر است دستورهای زیر را اجرا کنند :

 

اولین موضوعی که باید در نظر گرفته شود این است که هیچ گونه دارویی برای پاک کردن گوش به کار نبرند.

 

بعلاوه لازم است بیمار مدت چهار تا پنج روز در امساک بماند و پس از آن از برنامهٔ رژیم غذایی محدود استفاده کند و برنامهٔ غذایی کامل هفتگی را به کار بندد.

 

همچنین امساکهای بعدی به فواصل هر سه ماه یک مرتبه و نیز رژیم غذایی محدود گاهی ضرورت پیدا می کند تا آنکه چرک بکلی رفع شود

 

(در کودکان و بخصوص در مواردی که بیماری خفیف باشد می توان رژیم تمام میوه به مدت پنج تا ده روز را به جای امساک برقرار کرد).

 

تنقیهٔ شبانه با آب گرم در چند روز اول درمان بسیار نافع خواهد بود و اگر یبوست دایم وجود دارد برای ریشه کن کردن آن از دستورهای مربوط استفاده شود.

 

بیماری گوش میانی

 

مشتمال خشک روزانه و حمام نشسته و اسفنج از اصول درمانی محسوب می شوند، همچنین حمام داغ سولفات منیزی هفته ای دوبار انجام شود.

 

هوای پاک و تمرین خارج از منزل نیز لازم به نظر می رسد (تمرین تنفسی و تمرینهای دیگر نیز همه روزه طبق دستور بسیار سودمند واقع خواهند شد).

 

از لحاظ درمان موضع، باید گوش را همه روزه با پنبه ای که کمی آبگرم روی آن ریخته باشند پاک کنند.

 

هرشب، به هنگام خواب، یا بطری محتوی آب داغ را در حوله ای بپیچند و زیر بالش قرار دهند تا بدین وسیله گوش بیمار را گرم نگاه دارد.

 

از اقدامهای خوب دیگر آنکه چندین بار ضماد گرم و سرد در پشت گوش بگذارند. بدین ترتیب که پارچه ای را در آب داغ فرو برند. سپس فشار دهند و به مدت دوالی سه دقیقه آن را پشت گوش بگذارند،

 

 

سپس آن را بردارند و ضماد دومی را به جای آن قراردهند و تا سه مرتبه این کار را تکرار کنند و بعد از آن یک ضماد سرد بگذارند.

 

بنابراین هر بار سه ضماد گرم و یا ضماد سرد گذارده شود. ماساژ و ضربهٔ ملایم به قسمت پشت گوش، و همچنین بازکردن هرچه بیشتر دهان روزی چندبار بسیار مفید است

 

زیرا این کار باعث بازشدن و کشیدهشدن بافتهای داخلی گوش و در نتیجه رفع احتقان آن میگردد.

 

اعمال یدی روی ستون مهره ها نیز کمکی مؤثر به درمان طبیعی در کلیهٔ موارد بیماریهای گوش می کند.

 

همچنین تمرین منظم عضلات گردن بسیار سودمند نخواهد شد.

 

رژیم غذایی را باید بانهایت جدیت مراعات کرد تا همراه با پاکسازی بدن بتدریج چرک گوش از بین برود.

 

نان سفید، غلات تصفیه شده، برنج سفید کرده، سیب زمینی سرخ کرده یا پخته یا به شکل پوره، قند، مربا، غذاهای کنسرو شده، کیک و کلیهٔ غذاهای چرب و ادویه دار باید بکلی متروک شوند.

 

لازم است مواد غذایی سالم و کامل همراه با میوه و سبزی مصرف گردد.

 

بهتر است گوشت و غذاهای گوشتی را از برنامهٔ غذایی حذف کنند و به جای آن از پنیر، تخم مرغ و یا حبوبات استفاده کنند.

 

هیچگاه ادویه، سس، ترشی نخورند. همچنین قهوه و مشروبات الکلی را کنار بگذارند. نوشیدن چای کمرنگ به مقدار کم ضرری ندارد لیکن چای پررنگی بسیار مضر است.

 

 

اگر با اجرای دستورهای فوق پیشرفت بیماری متوقف شود، میتوان امیدوار بود که اختلالات بتدریج از بین خواهند رفت.

 

بدیهی است پشتکار و شکیبایی و درمان صحیح از عوامل مهم موفقیت اند. رژیم غذایی مناسب نیز در افزایش بنیهٔ حیاتی بیمار اثر بسزایی خواهد داشت.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.