پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

ماستوئیدیت چه بیماری است و علائم آن چیست؟

0

تورم استخوانهای ماستوئید را ماستوئیدیت گویند.استخوانهای ماستوئید در پشت گوش قرار دارند و مستقیماً با گوش میانی و داخلی در ارتباط اند و بدین ترتیب با بینی، دهان و حلق نیز مربوط میشوند.در این مطلب از مجله زیگیل برای شما از بیماری ماستوئیدیت و علائم بیماری ماستوئیدیت می گوییم.

علت بیماری تورم استخوان ماستوئیدیت چیست؟

ماستوئیدیت

 

علت بیماری ماستوئید به طور کلی مسمومیت شدید دستگاه های بدن همراه با درمان های بازدارندهٔ بیماری های قبلی (مانند اختلالات لوزه ها، ادنوئید و تب های دوران کودکی) است.

 

این بیماری نشانهٔ بارزی از عوارض درمان های بازدارنده است که موجب کاهش قوهٔ دفاعی بدن می گردند و سمومی که باید از بدن دفع شوند به داخل بدن رانده شده در بافت ها،

 

از جمله در استخوان ماستوئید، جایگزین می گردند و باعث تورم آن می شوند.

 

درمان بیماری ورم استخوان ماستوئیدیت چگونه است؟

 

درمان طبی این عارضه عمل جراحی است.

 

این کار به جراح ورزیده نیاز دارد. گاهی نیز ممکن است عواقب شومی به دنبال داشته باشد لیکن باید گفت که خطر این کار معلول بیماری نیست بلکه در نتیجهٔ خود عمل است

 

زیرا در موقع عمل به بافتی که استخوان ماستوئید را از مغز جدا می سازد آسیب وارد می آید و در نتیجه با ورود چرک به مغز باعث مرگ بیمار می گردد.

 

در هر حال اگر عمل ماستوئید موفقیت آمیز هم باشد. علت ضمنی آن از بین نخواهد رفت و مسمومیت عمومی بدن بر جای خود خواهد ماند.

 

ماستوئیدیت

 

در این جا فقط معلول به وسیلهٔ عمل جراحی از بین رفته است نه علت.

 

یگانه راه صحیح معالجه ماستوئیدیت درمان مزاجی است. روش معالجاتی که متضمن پاک سازی تمامی بدن و رهایی از علت اصلی بیماری باشد.

 

شخص مبتلا به ماستوئیدیت باید برای درمان به متخصص درمان طبیعی مراجعه کند و اگر چنین شخصی در دسترس نباشد درمان خانگی را به کار گیرد.

 

درمان خانگی بیماری ورم استخوان ماستوئیدیت

 

اولین موضوعی که باید در نظر گرفته شود این است که هیچ گونه دارویی برای پاک کردن گوش به کار نبرند.

 

بعلاوه لازم است بیمار مدت چهار تا پنج روز در امساک بماند و پس از آن از برنامهٔ رژیم غذایی محدود استفاده کند و برنامهٔ غذایی کامل هفتگی را به کار بندد.

 

ماستوئیدیت

 

همچنین امساک های بعدی به فواصل هر سه ماه یک مرتبه و نیز رژیم غذایی محدود گاهی ضرورت پیدا می کند تا آنکه چرک بکلی رفع شود.

 

تنقیهٔ شبانه با آب گرم در چند روز اول درمان بسیار مفید خواهد بود.

 

همچنین در قسمت پشت گوش روزی چندبار کمپرس گرم بگذارند تا ورم آن از بین برود.

 

در موارد شدید لازم است یک هفته یا بیشتر در غذا امساک شود. اعمال یدی روی ستون مهره ها و درمان با اشعه دو عامل کمکی محسوب میشوند.

 

لازم به یادآوری است که در حین درمان طبیعی چرک از راه گوش به خارج میریزد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.