پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

دو رفتار بهداشتی، معاینه ی فردی پستان و بیضه را جدی بگیرید؟

0

معاینه فردی پستان و بیضه بسیار ساده است.سرطان پستان یکی از علل عمدهٔ مرگ زنان در جهان است. در ایالات متحده، از هر هشت زن، یک نفر در طول عمر خود، به ویژه پس از پنجاه سالگی، به سرطان دچار می شود.ما در مجله اینترنتی زیگیل در مورد معاینه ی فردی پستان و بیضه بیشتر توضیح میدهیم.

 

 

سرطان پستان دومین عامل مرگ براثر سرطان است (ACS، ۱۹۹۶). اگرچه سرطان بیضه، در مقایسه با سرطان پستان، کمتر شیوع دارد، در سال هزاران مورد آن در میان مردان عمدتاً ۱۵ تا ۳۵ ساله تشخیص داده می شود (ACSی ۱۹۹۶؛ روزلا”، ۱۹۹۴)، درمان سرطان پستان و بیضه معمولاً شامل ترکیبی از شیمی درمانی، پرتودرمانی و عمل جراحی است که در صورت تشخیص زودهنگام احتمال درمان بسیار بالاست.

 

دو رفتار بهداشتی، معاینه ی فردی پستان و بیضه را جدی بگیرید؟ش

معاینه ی فردی پستان و بیضه سبب تشخیص سرطان پستان و بیضه در مراحل اولیه می شود. در معاینه ی فردی پستان یا بیضه، از انگشتان برای یافتن برآمدگی های غیرطبیعی استفاده می شود.

 

 

برای انجام دادن معاینه ی فردی پستان، به پشت بخوابید و دستتان را زیر سرتان قرار دهید. سپس نوک سه انگشت وسطی دست دیگر را به صورت حرکات چرخشی (به اندازهٔ سکهٔ دو ریالی) بالا و پایین ببرید (اتکینز، سالو من”، و وردن و فاستر ، ۱۹۹۱؛ ساندرز، پیلگریم” و پنی پاکر، ۱۹۸۶).

 

 

روش معاینهٔ فردی بیضه نسبتاً ساده است. برای این کار باید هر بیضه را به وسیلهٔ چرخش انگشتان و شست، معاینه کنید.

 

 

آیا مردم این معاینات فردی را انجام می دهند؟ بیشتر اطلاعات ما در این باره، از تحقیقاتی که در خصوص معاینه ی فردی پستان انجام گرفته، به دست آمده است. تقریباً همه ی زنان آمریکایی از نحوهٔ این معاینه آگاهی دارند و اکثر آنها دست کم یکبار آن را انجام داده اند. اما کمتر از نیمی از زنان، معاینه ی فردی پستان را آنگونه که توصیه شده است، هر ماه انجام می دهند (نیوکم و همکاران، ۱۹۹۱؛ شپرد و همکاران، ۱۹۹۰؛ USBC، ۱۹۹۵).

 

 

بسیار مایه ی تأسف است که از این روش مؤثر، بیشتر استفاده نمی شود و این در حالی است که میدانیم بیش از ۹۰٪ سرطانهای پستان به وسیلهٔ خود زنان تشخیص داده می شود.

 

 

اگرچه پژوهشهای گذشته نشان داده است زنانی که معاینهٔ فردی پستان را به طور منظم انجام می دهند بیشتر به طبقات بالای اجتماع تعلق دارند، از تحصیلات بیشتری برخور دارند و احساس میکنند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پستان هستند (کگلس، – ཀ་۱۹۸۳؛ استراوس او همکاران، ۱۹۸۷).

 

دو رفتار بهداشتی، معاینه ی فردی پستان و بیضه را جدی بگیرید؟

 

 

داده های جدید آشکار ساخته اند که عوامل فرهنگی اجتماعی دیگر، بر این مسئله تأثیر ندارند. تحقیقات دلایل متعددی برای اینکه چرا اکثریت زنان به طور منظم معاینه ی فردی پستان را انجام نمی دهند ارائه داده اند، از آن جمله اینکه: بعضی از زنان آگاهی و مهارت لازم را برای انجام دادن درست این معاینه ندارند، از اهمیت تشخیص زودهنگام آن بی اطلاعاند، از اینکه مبادا غده ای پیدا کنند وحشت دارند، روش انجام دادن آن را شرم اور می دانند یا فراموش می کنند و راهی برای به یاد اوردن ندارند (لاگنا و ردی ، ۱۹۸۴؛ چمپیون ، ۱۹۹۰؛ کرون و دفنباخر، ۱۹۸۷؛ کگال ، ۱۹۸۳؛ شپرد و همکاران، ۱۹۹۰).

 

 

به نظر میاید انجام ندادن معاینه ی فردی بیضه دلایلی مشابه آنچه ذکر شد، دارد(بروبیکر و ویکرشام، ۱۹۹۰:فریمن و همکاران ۱۹۸۶)

 

 

چگونه می توانیم مردم را به انجام دادن چنین معایناتی تشویق کنیم؟ استفاده از رسانه های گروهی، یکی از روش هاست. گزارش اخبار زنان سرشناس مبتلا به سرطان سینه، باعث افزایش استفاده از ماموگرافی می شود.

 

 

گزارشهای رسانه های گروهی باید بر درمان پذیر بودن سرطان پستان و بیضه در صورت تشخیص زودهنگام، (در ۹۰٪ موارد) تأکید کنند. مردم همچنین باید بدانند که ضایعات ناشی از درمان در مراحل اولیه بسیار کمتر از مراحل پیشرفته است. به عنوان مثال، درمان سرطان پستان در مراحل اولیه، بدون بر داشتن کامل پستان انجام میگیرد.

 

 

یکی از دیگر روشهای تشویق مردم به در پیش گرفتن این رفتارهای بهداشتی آن است که متخصصان بهداشتی، مانند پزشکان و پرستاران، در دانشگاه ها، محل های کار یا دفتر کارشان، آموزش های فردی یا گروهی لازم را در این مورد بدهند.

 

 

معاینهٔ فردی بیضه را میتوان از طریق راهکارهای نوشتاری به سادگی آموزش داد (فریمن و همکاران، ۱۹۸۶). فراگیری معاینه ی فردی پستان سختتر است و بسیاری از زنان آموزش های لازم را نمی بینند. آموزش های لازم در این مورد شامل نشان دادن فیلم در این باره به همراه بحث و گفت وگو، یا استفاده از مولاژ پستان با توده های متفاوت است.

 

 

روش دوم به زنان این امکان را می دهد تا توده ها را در اندازه ها و عمق های گوناگون حس کنند (آگارز و مکموری”، ۱۹۹۳؛ کرون و دیفنباخر، ۱۹۸۷). داشتن روشی برای یادآوری، موجب افزایش تعداد معاینه های فردی پستان می شود.

 

 

این مسئله به ویژه برای کسانی که در خانواده ی خود، سابقه ی ابتلا به سرطان دارند یا در معرض سایر عوامل خطرزا قرار دارند، از اهمیتی ویژه برخوردار است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.