علمیمذهبی

آیا جلوگیری از حاملگی از لحاظ اصول شرعی صحیح است ؟

اخیراً شنیده شده که میگویند هر نوع کوششی برای جلوگیری از حاملگی غیرطبیعی بوده و به منزله مخالفت با قوانین طبیعت تلقی می شود. در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل در باره مسایل شرعی جلوگیری از حاملگی صحبت میکنیم.

 

اغلب پیشرفتهائی که در تمدن امروزی نصیب بشر گردیده است نتیجه و کنترل و مهار نیروهای طبیعت می باشد.

استعمال الکتریسته، ماشین بخار و بیهوشی در موقع زایمان همه غیرطبیعی بوده و بدون آنها زندگی راحت میسر  نمی باشد.

 

جلوگیری از حاملگی قدم دیگری است که  ما معقولانه برای آسایش و رفاه بشر برداشته ایم و امروز هم کمتر افرادی هستند که منکر لزوم جلوگیری از حاملگی باشند فقط بحث در اینجاست که کدام طریقه انتخاب شود.

 

جلوگیری از حاملگی مخالف اصول مذهبی است؟

جلوگیری از حاملگی

معهذا تا آنجائیکه من می دانم حتی مراجع روحانی هم چنین تصوری را منطقی نمیدانند.

 

مثلا شورای متحد کلیساها در این باره چنین اظهارنظر نموده است: رای اکثریت اعضاء کمیته بر این قرار گرفته که استعمال وسائل جلوگیری از حاملگی بوسیله افراد متأهل عملی است صحیح و اخلاقی زیرا بدینوسیله می توان بین اطفال یک خانواده فاصله ای بوجود آورده و تعداد بچه ها و سلامتی مادر و فامیل را تحت کنترل درآورد.

 

بعلاوه ارتباط جنسی بین زن و شوهز در حالیکه یک ارتباط و دلبستگی معنوی می باشد، عملی است کاملا صحیح.

 

یکی از پروفورهای عالی مقام علوم معنوری  در کتاب خود بنام ((دوران عقیمی یک خانواده)) صریحاً میگوید  : «افراد متأهل می توانند با هم ارتباط جنسی داشته بطور دلخواه امی را انتخاب کنند که در آن ایام انعقاد نطفه مستبعد و حتی غیرممکن باشد»

 

در این باره نیز بیانی است که عقیده دارد که اشاعه چنین اطلاعاتی در بین مردم سبب بهبود و راحتی صبر زندگی انها شده و بنحو شایسته ای از فشار اقتصادی، فیزیولوژیکى، روحی، فقر کمبود عایدی، انرژی از کف رفته، نیروی از دست رفته در اثر زایمان های قبلی، ترس و اضطراب میکاهد.

جلوگیری از حاملگی

بنابراین طبق اصول مذهبی روابط جنسی نباید فقط جنبه تولیدی داشته باشد بلکه می توان به زندگی زناشوئی طبیعی ادامه داد و در عین حال بطور  دلخواه  جلوگیری از حاملگی بعمل آورد.

 

فقط مطلب مهم اینجاست که چه  طریقه و راهی برای این منظور انتخاب شود.

 

بعضی ها عقیده دارند از لحاظ اخلاقی بهترین طریقه برای جلوگیری از حاملگی آن است که مقاربت در موقعی انجام گیرد که احتمال باروری کم باشد.

 

بعضی ها نیز عقیده دارند که استعمال مواد شیمیائی یا اسباب های مکانیکی کاملا مطابق اصول مذهبی و اخلاقی می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.