علمیکودک

چه علتی باعث دوقلو شدن بچه ها میشود و از کی قابل تشخیص است؟

چطور می شود که بعضی ها دوقلو یا سه قلو میزایند؟در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره دوقلو شدن بچه صحبت میکنیم.

 

ایجاد دوقلو به دو نحو انجام میگیرد. معمولا هرماه  یک تخم رسیده و آزاد میگردد. ممکن است در  یک ماه دو یا چند تخم از تخمدان خارج گردد.

 

این به تخمها ممکن است همگی در یک و حله گشنیده شده و منجر به دو قلو، سه قلو، چهار قلو و حتی پنج قلو بشوند.

 

هر کدام از این بچه ها جداگانه رشد و نمو خود ادامه داده و در کیسه مربوط خود جایگزین میشوند. اینگونه اطفال از تخم و اسپرماتوزوئیدهای جدا بوجود آمده اند و از لحاظ شباهت مانند برادر و خواهر هستند.

 

لحاظ جنسی هم مختلف بوده و ممکن است از لحاظ جستمی و روحی و خلق هم کاملا متفاوت باشند.

دوقلو

ممکن است دوقلوها از یک سلول واحد بوجود آیند بدین ترتیب که پس از لقاح تخم به دو قسمت شده و بجای اینکه بهم چسبیده باشند از هم  جدا می شوند و هر کدام به رشد و نمو و تکامل خود مستقلا ادامه می دهد.

 

پس از کامل شدن بصورت دوقلو خارج می گردند. اینگونه دو قلوها از یک تخم بوجود آمده اند و از هر لحاظ شبیه بهم هستند یا هر دو پسرند یا هر دو دختر صفات و خصائص جسمی و روحی آنها شبیه بهم بوده و آنها as identical Twins دوقلوهای یکجور مینامند.

 

آیا راست است که دوقلو زائیدن فامیلی است؟

 

زایمان دوقلو معمولا در چند نفر از یک فامیل مشاهده میشود و دلائل زیادی مبنی بر اینکه دوقلو زائیدن ارثی است وجود دارد.

 

بعضی زنها در هر آبستنی چند قلو میزایند. شرح حال زنی را نوشته اند که سه تا شوهر داشته و از هرکدام آنها دوقلو، سه قلو و چهار قلو زائیده است.

 

این حد قدرت باروری را نمی توان به نیرو و استعداد شوهر نسبت داد. از طرف  دیگر شرح حال یک دهقان روسی را نوشته اند که دو زن داشته و از دوی آنها دوقلو و سه قلو زائیده اند بطوریکه این مرد ۸۷ بچه داشته است.

 

این مطلب را می رساند که مرد هم خاصیت ایجاد چند قلو را دارد.

 

علاوهٔ من بر استعداد ارثی عوامل دیگری در زایمان های چند قلو مؤثر هستند مثلا چند قلو در زنهای ۳۵ تا ۴۰ ساله و هم چنین در اهالی کشورهای شمالی بیشتر مشاهده می شود تا در افراد دیگر.

 

آیا در موقع آبستنی می توان تشخیص دوقلو را داد؟

 

دوقلو

موقعی که دو صدای مختلف قلب بچه ها شنیده شود . تشخیص نسبتاً مسجل است.

 

صداهائی که مربوط به قلب دو جنین است بندرت ممکن است از لحاظ تعداد مساوی باشند. مثلا در یک نقطه قلب  ۱۲۰ ضربان در دقیقه و در نقطه دیگر ۱۰ ضربان در دقیقه دارد بنابراین حدس زده می شود که در رحم دو جنین وجود دارد.

 

 در چند درصد موارد دوقلو مشاهده می شود؟

 

تعداد وقوع دوقلو در نژادهای مختلف و حتی در آب و هوای مختلف متفاوت می باشد. مثلا در کشورهای اسکاندیناوی بیشتر است تا در کشورهای اروپائی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.