پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

عوامل بروز کهیر و روش های متوقف کردن خارش

0

بروز کهیر روشی است که پوست گاهی برای واکنش نشان دادن به آلرژی، تحریک فیزیکی، اضطراب یا هیجان ها برمیگزیند. سلولهای خاصی شروع به ترشح و آزاد ساختن هیستامین که موجب خروج مایع و آب از عروق خونی به عمقی ترین لایه های پوست می شود، می کنند.ما درمجله اینترنتی زیگیل در مورد بروز کهیر و روش های متوقف کردن خارش بیشتر توضیح می دهیم.

 

 

کهیر که غالباً با خارش شدید همراه می باشد ممکن است ظرف چند دقیقه یا چند ساعت و معمولاً طی چند روز ناپدید گردد. اما شاید با کهیر، پوست کاملاً متورم و در حال خارش مایل به ظاهر شدن در انظار نباشید.

 

 

عوامل بروز کهیر و روش های متوقف کردن خارش

 

در اینجا به نکاتی اشاره میکنیم که احتمالاً به شما در رهایی از خارش و تورم ناشی از کهیر کمک میکنند. این روش ها هم مثل روشهای درمانی دیگر ممکن است در مورد برخی افراد مؤثر و بر عده ای دیگر بی تأثیر باشند. بنابراین باید به ترتیب مورد امتحان قرار گیرند.

 

 

آنتی هیستامین را به کمک بفرستید آنتی هیستامین های مجاز بدون نسخه تقریباً جزء بهترین داروهایی هستند که می توانند بدون در دست داشتن نسخه به شما کمک کنند.

 

 

دیفن هیدرامین و کلرفنیرآمین بیش از سایر داروها در این گونه موارد مصرف می شوند و اغلب در داروهای مخصوص سرماخوردگی و تب یونجه وجود دارند.

 

 

هشدار: اکثر آنتی هیستامین ها موجب خواب آلودگی می شوند.

 

خنک کردن بدن

 

 

به اعتقاد دکتر «لئونارد گریسون»، کمپرس سرد یا حمام آب سرد تقریباً بهترین و تنها درمان موضعی کهیر به شمار میرود. یک روش دیگر برای خنک کردن بدن عبارتست از: مالیدن یک قطعه یخ بر روی کهیرها، سرما موجب انقباض عروق خونی و مانع از باز شدن آنها و بروز تورم و آزاد شدن بیش از حد هیستامین میگردد.

 

 

هر چند این تأثیر موقتی است. اگر مانع از رسیدن هوا و آب سرد به کهیر شوید شانس زیادی نخواهید داشت. آب داغ تنها بر شدت تحریک و خارش می افزاید.

 

استفاده از محلول کالامین برای رفع خارش و تحریک

 

عوامل بروز کهیر و روش های متوقف کردن خارش

 

 

این داروی قابض به جهت تأثیری که بر حساسیت ناشی از پیچک سمی دارد معروف است. اما می تواند به رفع موقت خارش ناشی از کهیر نیز کمک کند. از آنجا که مواد قابض ترشح را کاهش می دهند، می توانند مانع از ترشح مایع و هیستامین از عروق خونی به خارج شوند.

 

 

از دیگر مواد قابضی که ممکن است در رفع کهیر مؤثر باشند میتوان از نارون کوهی (به ویژه اگر سرد باشد) و اکسید روی نام برد.

 

 

کمک گرفتن از قلیا

 

 

هر چیزی که دارای خاصیت قلیایی باشد معمولاً به رفع خارش و تحریک ناشی از کهیر کمک می کند. بنابراین روی کهیرها شیر منیزی (هیدروکسید منیزیم) بمالید. به عقیدهٔ دکتر «گریسون» از آنجا که این ماده نسبت به کالامین رقیق تر است. احتمالا موثر واقع می شود.

 

 

استفاده از هیدرو کورتیزون

 

 

به نظر دکتر «جروم لیث» اگر تنها چند کهیر بر روی پوستتان ظاهر شده، یک کرم هیدرو کورتیزون که مستقیماً بر روی کهیرها مالیده می شود می تواند برای مدتی خارش را متوقف سازد.

 

 

داروهای گیاهی را به کمک بطلبید

 

 

دم کردن برگ و چوبهٔ توسکای قرمز در چای غلیظ به رفع کهیر کمک می کنند. این محلول را به موضع بمالید. میتوان چند قاشق غذا خوری از این محلول را تناول کرد. این کار را تا رفع کهیرها تکرار نمایید.

 

 

توسکای قرمز حاوی تانن قابض است. برگ گل تاجریزی سیاه هم ممکن است مؤثر باشد. برگها را شسته و بجوشانید. سپس مانند ضمادی بر روی کهیرها بمالید.

 

 

به خاطر داشته باشید که کمی پیشگیری بهتر از کلی درمان است

 

 

دکتر «لیث» میگوید:عوامل بیشماری موجب بروز کهیر میگردند. باید هشیار باشید و این عوامل را پیدا کنید. برخی از شایعترین علل بروز کهیر عبارتند از: داروها، غذاها، سرما، نیش و گزش حشرات، گیاهان و هیجانات. پس از پی بردن به علل سعی کنید در معرض آنها قرار نگیرید.

 

 

اگر میدانید عاملی می تواند منجر به بروز کهیر شود قبل از قرار گرفتن در معرض آن آنتی هیستامین مصرف نمایید؛ شاید بدین ترتیب از بروز کهیر پیشگیری شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.