سلامتعلمی

پاسخ به سوالات رایج مربوط به دوران قاعدگی

اگر دختری دوران قاعدگی دردناکی داشته باشد آیا پس از ازدواج خوب می شود؟در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل درباره دوران قاعدگی توضیح میدهیم.

 

این مطلب بستگی دارد به اینکه علت درد و ناراحتی چه چیز باشد. اکثر اوقات تغییرات جسمی و روحی حاصله از ارتباطات زناشوئی  غیر مستقیم بر دوران قاعدگی و درد آن اثر می کند ولی چنین کیفیتی همیشه موجود نمی باشد.

 

بعضی از اطباء دوران قاعدگی دردناک را مربوط به تأخیر در آبستنی و زایمان دانسته و معتقدند که آبستنی های بموقع و متوالی از این عارضه جلوگیری کرده و یا باعث درمان آن می شود ولی حقیقت این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.

آیا در موقع قاعدگی استحمام جایز است؟

دوران قاعدگی

هیچگونه دلیلی در دست نیست که به موجب آن از  شستشو و تمیز کردن در موقع قاعدگی جلوگیری بعمل آید بلکه بالعکس در موقع قاعدگی نظافت جایز میباشند.

 

بهتر است در این موقع دستگاه تناسلی خارجی را چند بار در روز شستشو و تمیز کرد. برای این منظور می توان از وان آب استفاده نمود بشرط اینکه درجه حرارت آب مناسب باشد.

 

از آب خیلی سرد و خیلی گرم باید احتراز نمود روی این اصل شنا کردن در دریا و دریاچه در موقع قاعدگی مناسب نیست مگر در نواحی جنوبی بهترین طریقه استحمام در موقع قاعدگی گرفتن دوش می باشد. ܇

راجع به فعالیتهای ورزشی چطور؟ آیا ورزش و بازی در دوران قاعدگی جایز است؟

 

فعالیت های ملایم بدون ضرر می باشد. دخترها ممکن است در موقع قاعدگی به هر نوع فعالیتی که عادت دارند مشغول شوند مگر در مواردی  که جریان خون زیاد باشد و یا ناراحتی در کار باشد.

 

برای جلوگیری خستگی بدن و پرخونی زیاده از حد لگن بهتر است از فعالیتهای شدید و شرکت در مسابقات ورزشی خودداری کرد

آیا در موقع دوران قاعدگی استعمال وسائل بهداشتی بدون مانع است؟

دوران قاعدگی

معمولا استعمال کمپرسهای جذب کننده که در داخل مهبل گذاشته می شود بدون ضرر می باشد.

 

ممکن است اینگونه وسائل برای روزهای اول کافی نباشد زیرا جریان خون شدید است. روی هم رفته اگر هیچگونه حالت التهابی در کار نباشد استعمال اینگونه وسائل بدون اثرات سوء می باشد.

 

در چه سنی قاعدگی قطع می شود؟

 

قاعدگی معمولا بین سنین ۴۵تا ۵۰ سالگی قطع میشود در این موقع زن وارد مرحله جدیدی از زندگی می شود که به آن دوره یائسگی ۱۳ lis- (Change of Life یا Climacteric یا Menopause)

 

با فرا رسیدن دوره یائسگی قدرت تولیدمثل هم به انتها می رسد. این دوره یک تغییر طبیعی است که در زندگی زن بوجود می آید و علت آن کم شدن فعالیت تخمدان ها می باشد.

 

دوره یائسگی یک مرتبه شروع نمی شود بلکه یکی دو سال قبل از فرا رسیدن این دوره قاعدگی کم و نامرتب میشود تا این دوره گاهی اوقات همراه با احساس گرما، عرق زیاد، سرگیجه، سردرد، بی خوابی، بیقراری و بالاخره سایر تظاهرات عصبی میباشد ولی  امروزه می توان تا اندازه ای ناراحتیه ای فوق را با هورمونها درمان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.