پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

خاندان واسا و انقراض آنها

0

خاندان واسا حدودا در قرن ۱۶ میلادی زمانیکه مردم سوئد علیه سلطه دانمارک قیام کرده بودند،  وارد قدرت شدند و  امپراتوری سوئد را در قرن ۱۷ تاسیس کردند . خاندان واسا  از منطقه اوپلند در شرق سوئد برخاسته بودند  و   گزینه اصلی حکومت بر سوئد شناخته شده بودند . این اتفاق در سال ۱۵۲۰ میلادی رخ داد . درست زمانیکه  سوئد تحت سلطه دانمارک قرار داشت. اما دقیقا زمانیکه سوئدی‌ها قیام خود علیه دانمارک  آغاز کردند ( در ۱۵۲۳ میلادی  ) گوستاو واسا (رئیس خاندان واسا) رهبری مردم را پذیرفت .

خاندان واسا و حکومت بر سوئد

به گزارش بخش تاریخ مجله اینترنتی زیگیل ، سوئدی‌ها بالاخره موفق شدند به پیروزی دست یابند و مستقل شوند . گوستاو واسا به واسطه اشراف سوئدی به عنوان شاه ملت سوئد انتخاب شدند . بعد از گوستا واسا به ترتیب ۶ پادشاه از خاندان واسا بر سوئد حکمرانی نمودند . با کمک او خاندان واسا توانست قلمرو سوئد را افزایش دهد و ارتشی نیرومند تاسیس کند .

خاندان واسا و حکومت بر لهستان

طبق اخبار بدست امده حدودا در ۱۵۸۷ میلادی ، بحرانی در رهبری لهستان پدیدار شد و تاج و تختی بی وارث و وجود هرج و مرج در لهستان ، باعث شد که طی جلسه‌ای اشراف شاه آینده مملکت را انتخاب کنند . به گزارش مجله اینترنتی زیگیل در نهایت زیگسموند واسا – فرزند یوهان شاه سوئد –به عنوان پادشاه برگزیده شد .

زیگیسموند واسا - سرسلسله شاخه لهستانی خاندان واسا
زیگیسموند واسا – سرسلسله شاخه لهستانی خاندان واسا

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل ، پادشاه زیگیسموند بعداز مرگ پدرش در ۱۵۹۲میلادی، قدرت درسوئد را تصاحب کرد و اینک فرمانروای امپراتوری بزرگ لهستان-لیتوانی و سوئد شد. بعد از ان در ۱۵۹۹ میلادی دوک شارل واسا – عموی زیگیسموند واسا – در سوئد سر به شورش برداشت و به عنوان شارل نهم قدرت را تصاحب کرد و پادشاه شد .در نتیجه این قیام  لهستان و سوئد از هم جدا شدند و بنابراین خاندان واسا به دو شعبه تقسیم شده بودند .

انقراض خاندان واسا

سرانجام خاندان واسا در سال ۱۶۵۴ میلادی ، قدرت در سوئد را از دست دادند . دلیل این اتفاق انست که  با مرگ شاه گوستاو آدولف در ۱۶۳۲  تنها فرزند و دخترش ، کریستینا ، به سلطنت رسید. ملکه کریستینا اصلا علاقه چندانی به سلطنت نداشت و بیشتر مواقع  به امور هنری می پرداخت . سرانجام  در ۱۶۵۴ میلادی ملکه کریستینا از سلطنت کناره‌گیری کرد و  به مذهب کاتولیسم (که در سوئد غیرقانونی بود) گروید . سپس اقدام به خروج از کشور را کرد . او در ۱۶۸۹ در گذشت و در نتیجه شاخه سوئدی خاندان واسا انقراض یافت .

شاخه لهستانی خاندان واسا نیزدر سال ۱۶۷۲ منقرض شد . دلیل ان این بود که  در ۱۶۶۸ میلادی ، شاه ژان کازیمیر که به شدت مورد انتقاد مخالفان بود ، از حکومت کناره‌گیری کرد . و چون او هیچ وارث مردی نداشت  در ۱۶۷۲ درگذشت و خاندان واسا منقرض شد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.