پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

برای رسیدن به موفقیت چه کارهایی جزو اولویت ها هستند؟

0

فعالیت هایی که معمولا هر انسانی در طی روز انجام میدهد میتوان به چهار دسته تقسیم کرد. در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل درباره اهمیت اولویت ها صحبت میکنیم.

 

۱. فعالیتهای اورژانسی : فعالیت هایی که اهمیت فوق العاده ای دارند و جزو اولین اولویت ها هستند . این فعالیت ها را اغلب خود شخص انجام میدهد.

 

 فعالیتهای اورژانسی باید سریع و بی وقفه انجام شوند و نمی توان انجام دادن آنها را به بعد موکول کرد.

 

اگر فعالیت اورژانسی را به موقع انجام ندهید و آن را به تأخیر بیندازید، آنگاه فرصتی را برای همیشه از دست خواهید داد و یا اینکه سخت دچار مشکل خواهید شد.

 

اجازه تدهید که وسوسه ی انجام فعالیت های بی اهمیت، شما را از انجام فعالیت های اورژانسی باز دارد.

 

چگونه فعالیت های اورژانسی را تشخیص دهیم؟

اولویت ها

فعالیت های اورژانسی را با طرح چند سؤال می توانید شناسایی کنید: چه کاری است که انجام آن بیشترین سود و آرامش را برای من دارد؟

 

چه فعالیتی است که اگر آن را همین حالا انجام ندهم، دچار مشکل می شوم؟ آیا الان مشغول انجام ضروری ترین کارم هستم؟

 

برای این که بدانید چه فعالیت هایی برای شما با ارزش است، دقت کنید که برای چه فعالیت هایی بیشتر زمان می گذارید.

 

اگر صبح ها هنگام برخاستن از خواب، مستقیم به سراغ تلویزیون و تلفن می روید، حتماً این موارد برای شما اهمیت دارند.

 

اگر در یک روز باید چندین فعالیت اورژانسی را انجام دهید، آنها را به ترتیب اهمیت و اولویت ها شماره گذاری کنید و از شماره ی یک شروع کنید و بعد مابقی فعالیت ها را انجام دهید و تا زمانی که فعالیت های اورژانسی تمام نشده است، فعالیت های مهم و عادی را شروع نکنید. و

 

هیچگاه به سراغ فعالیت های بیهوده نروید.

 

۲. فعالیتهای مهم : این نوع فعالیت ها مهم اند اما حیاتی نیستند و انجام دادن آنها را میتوان به دیگران نیز واگذار کرد. مانند پرداخت قبوض آب و برق و…

 

۳. فعالیتهای عادی : این گونه فعالیت ها کارهای بی اهمیتی هستند که در ظاهر خود را مهم نشان میدهند. مانند تلفن زدن و چت کردن.

 

۴. فعالیتهای بیهوده : فعالیت هایی هستند که اصلاً نیازی به انجام دادن آنها نیست. اما اغلب انسان ها خود را مشغول این گونه فعالیت ها کرده اند.

 

فعالیت هایی از قبیل مطالعه ی حوادث روزنامه، بدگویی و غیبت کردن، حرافی و شرکت در جلسات غیر مفید.

اولویت ها

بدترین خطایی که از هر کسی ممکن است سر بزند، این است که خود را مدام مشغول فعالیت های بیهوده کند.

 

به یاد داشته باشید ۱. هر شب تمام کارهای روز بعدتان را یادداشت و آنها را اولویت بندی کنید و براساس اولویت ها برنامه ریزی کنید.

 

۳. براساس راز پارتو – ۲۰٪ فعالیت ها، ۸۰٪ نتایج را تشکیل میدهد. بنابراین از هر ۱۰۰ فعالیت، ۲۰ فعالیت است که اهمیت بیشتری دارد و این ۲۰ فعالیت همان فعالیت های اورژانسی اند که برای موفقیت در زندگی باید آنها را جدی گرفت و همیشه در اولویت ها گذاشت.

 

۴. روزتان را با انجام فعالیت های اورژانسی شروع کنید و تا زمانی که فعالیت های اورژانسی خود را انجام نداده اید، کار و فعالیت جدیدی را شروع نکنید.

 

۵. کار کردن به این معنا نیست که فقط در محل کار خود حضور فیزیکی داشته باشید، بلکه سعی کنید مؤثر باشید. بنابراین هنگام کار از گپ زدن با همکاران و مطالعه ی روزنامه خودداری کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.