پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

نکاتی که همه ی خانم ها باید درباره قاعدگی بدانند

0

قاعدگی چیست؟ هر تخمی پس از آزاد شدن دارای نیروئی است که میتواند مولد جنینی بشود.در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل درباره قاعدگی توضیح میدهیم.

 

چنانچه با اسپرماتوزوئید لقاح حاصل کند این نیرو موجب حیات جدیدی خواهد شد.

 

همانطوریکه بیان شد تکامل  جنین در داخل رحم انجام میگیرد و برای اینکه رحم بتواند سلول های گشنیده شده را در خود جای دهد لازم است در مخاط (آستر) آن تغییراتی بوجود آید.

 

هر وقت تخم آزاد می شود هورمون هائی در رحم اثر کرده و در مخاط آن تغییراتی بوجود می آورند تا آنرا برای دریافت تخم آماده کنند در اثر این هورمون ها عروق خونی مخاط رحم زیاد شده و مخاط ضخیم می شود.

 

اگر تخم گشنیده شود رحم هم به رشد خود ادامه داده و آشیانه ای برای تخم درست می کند ولی اگر تخم گشنیده نشود مخاط رحم خرد شده و یا خون از رحم خارج میگردد که همان قاعدگی است.

 

نظم و ترتیب قاعدگیها باید چطور باشد؟

قاعدگی

 

معمولا از روز اول قاعدگی تا شروع قاعدگی دیگر ۲۸ روز طول میکشد ولی کمتر افرادی هستند که چنین قاعدگیهای منظم و مرتبی داشته باشند زیرا معمولا چند روز کم و زیاد می شود و در خانم هائی که تاریخ قاعدگیهای خود را یادداشت میکنند دوره هائی از ۲۵ تا ۳۵ روز مشاهده شده است.

 

عوامل جسمی و روحی مختلف در نظم و ترتیب قاعدگیها دخالت تام دارند.

آیا در موقع قاعدگی خونریزی زیاد است؟

 

 

مقدار خونی که در موقع قاعدگیها دفع می شود در حدود ۲ تا ۴ اونس میباشد، (هر اونس مساویست با ۲۵ گرم)

 

خون بصورت جریان های متناوبی توسط انقباض عضلات رحم خارج می شود. از خواص خون قاعدگی این است که به آسانی لخته نمی شود.

 

چراگاهی اوقات قاعدگی خیلی دردناک می شود؟

قاعدگی

 

خانم هائی را می شناسم که به علت درد شدید قاعدگی مجبورند روزهای اول را در رختخواب بگذراند؟

 

در حال طبیعی خانم های سالم هیچگونه دردی در موقع قاعدگی احساس نمیکنند.

 

گاهی اوقات ناراحتی هائی مشاهده میشود که خیلی ضعیف بوده و بصورت سنگینی ناحیه لگن و بهم خوردگی و ازدیاد قابلیت تحریکی می باشد.

 

گاهی اوقات ناراحتیه ای فوق شدید تر بوده و به صورت درد شکم، درد پشت، اختلالات روده ای و بالاخره خستگی عمومی تظاهر می کند.

 

علت این اختلالات هنوز به خوبی روشن نشده است. عدم رشد و تکامل دستکاه تناسلی جابه جا شدن رحم، حالات التهابی لگن، عدم هم آهنگی هورمون ها، خستگی عمومی، یبوست شدید و بالاخره عوامل دیگری در ایجاد قاعدگیهای دردناک مؤثرند.

 

روانپزشکان اغلب اوقات قاعدگیهای دردناک را به ناراحتی های هیجانی نسبت میدهند.

 

شاید علت ازدیاد قاعدگیهای دردناک در عصر حاضر مربوط به طرز زندگی، وضع غذائی، عدم توسعه عضلانی و بالاخره استعداد های عصبی و عوامل دیگر باشد.

 

هنوز هم پدیده قاعدگی بنظر عده ای خیلی عجیب می آید. اغلب خانم ها بعوض اینکه آن را یک پدیده فیزیولوژیکی و طبیعی تصور کنند آنرا یکنوع ناراحتی و در واقع کسالت میدانند و چنین حالتی باعث هیجان شده که این خود موجد درد و ناراحتی های قاعدگی می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.