پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

رنگ چشم فرزندان شما چه رنگی خواهد شد ؟

0

اگر رنگ چشم ارثی است پس چرا گاهی پدر و مادر چشمهای قهوه ای دارند ولی اطفالشان چشم آبی بدنیا می آید؟ در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل درباره رنگ چشم نوزاد توضیح میدهیم.

 

مشخصات طفل بستگی به نوع ژن و چگونگی ترکیب آنها دارد.

 

در مورد رنگ چشم اگر طفلی از مادر ژن مربوط به چشم قهوه ای و از پدر نیز ژن مربوط به چشم قهوه ای را بارث ببرد چشم خودش قهوه ای بوده و فقط ژن چشم قهوه ای به اولاد خود منتقل می کند.

 

اگر از پدر و مادر ژن مربوط به چشم آبی را به ارث ببرد چشمان خودش آبی بوده و به اولادش ژن مربوط به چشم آبی را منتقل می کند.

 

ولی اگر از مادر ژن مربوط به چشم آبی و از پدر ژن مربوط به چشم قهوه ای را بارث ببرد چشم خودش قهوه ای بوده و به اولادش هم ژن آبی و هم ژن قهوه ایی منتقل می کند در اینجا گرچه دو نوع ژن یعنی آبی و قهوه ای در او موجود است ولی چون رنگ قهوه ای رنگ غالب است پس دارای چشم قهوه ای خواهد بود.

 

ممکن است پدر و مادر هم ژن آبی داشته باشند هم ژن قهوه ای. بنابراین ممکن است اطفالشان یا چشم آبی باشند یا چشم قهوه ای.

 

باید بخاطر داشته باشید که این یک مثال ساده ای است زیرا حتی رنگ چشم هم بطور پیچیده ای از طرق ارث منتقل میشود

 

آیا صفات فردی و روانی هم بدین منوال بارث میرسند. 

رنگ چشم

آیا اثرات محیط نقش مهمی را بازی میکند

 

درباره توارث صفات خلقی و روانی بحث زیادی  شده است متخصصین اولیه علم توارث معتقد بودند که حتی هوش و شخصیت طفل هم از طریق توارث با و منتقل میشود.

 

ولی بعداً بر آن شدند که محیط، تعلیم و تربیت، تحصیل، خاطرات دوران زندگی و همچنان نحوه زندگی در وضعیت آینده طفل کمال اهمیت را دارد.

 

امروزه بطور کلی معتقد هستند که محیط و توارث بالاتفاق اثر نموده و به هیچ عنوان نمی توان آنها را از یکدیگر تفکیک نمود زیرا شرایط محیط حتی قبل از تولد هم در بچه اثر خواهند کرد.

 

اثرات نسبی محیط و توارث را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نتیجه میگیرد که هوش، رفتار و حرکات و بالاخره خلق و خوی انسانی کاملاً در تحت تأثیر این دو قوه قرار میگیرد حتی در دوقلوهای یکجور یعنی آنهائی که از یک تخم بوجود آمده و کاملاً شبیه بهم هستند هم اگر آنها را در محیط مختلف قرار دهند رفتار، شخصیت و توسعه فکری آنها با هم کاملاً متفاوت خواهد بود.

 

به عبارت دیگر بوسیله محیط و توارث می توان تغییرات بارزی در افراد بوجود آورد.

 

ارتباط بین توارث و محیط کاملا مانند رابطه دانه است با خاک. هر دانه بالقوه دارای نیروئی است که میتواند به گیاه مخصوصی مبدل شود ولی آیا این نیروی رشد و تبدیل به گیاه بطور کامل بروز خواهد کرد یا نه، بستگی بخاکی دارد که دانه مزبور در آن کاشته می شود.

 

چنین دانه ای در خاک نامناسب رشد نکرده و کوتاه باقی می ماند در صورتیکه در خاک مناسب بهترین استعداد رویشی خود را بمنصه ظهور می رساند.

 

خاک هر چه که میخواهد باشد عملش اینست که صفات و نیروی نهفته در دانه را بظهور برساند. با مراتب فوق می توان پی برد به اینکه طبیعت و تربیت در ظاهر ساختن صفات – اشخاص نقش مساوی را بازی میکند.

 

 اگر بچه ای در موقع تولد ناقص بود آیا این نقص ارثی است ؟ 

رنگ چشم

خیر، خیلی از نقائص در شکم مادر و یا در موقع زایمان گریبانگیر طفل می شود و به هیچوجه موروثی نمی باشد باید مابین نقض مادرزادی و ارثی فرق گذاشت.

 

اخیراً پی برده اند ه اینکه اگر شخصی در دوران اول حاملگی خود به سرخجه یا German Measels مبتلا شود ویروس بیماری بطفل سرایت کرده و ایجاد نقائصی میکند.

 

بدین معنی که طفل با تغییر شکل های مختلف بدنیا آمده و حتی ممکن است کر یا کور باشد چنین حالتی مادرزادی است نه ارثی و بهیچوجه با ولاد او منتقل نخواهد شد.

 

همینطور اگر مادری در موقع آبستنی به حصبه مبتلا شود میکرب ” حصبه به بچه سرایت کرده و بچه با بیماری خصبه بدنیا می آید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.