پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری های ارثی چه بیماری هایی هستند و چگونه بوجود می آیند؟

0

آیا سرطان جزو بیماری های ارثی است؟ اگر در فامیلی سرطان موجود باشد آیا افراد آن فامیل استعداد بیشتری برای ابتلاء به سرطان خواهند داشت؟در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره بیماری های ارثی توضیح دهیم.

 

هنوز علت سرطان کشف نشده ولی توارث مستقیم بعضی از انواع سرطان بطور حتم مسلم شده است.

 

احتمال می رود که استعداد ابتلاء به سرطان و یا لااقل به بعضی از انواع ان از طریق  توارث به اطفال منتقل میگردد.

 

هنوز در این باره مدارک کافی در دست نیست که بتوان طبق آن افرادی را که از خانواده های سرطانی هستند از ازدواج منع نمود بعلاوه هر آن احتمال می رود که درمان قطعی سرطان در آینده بسیار نزدیکی کشف شود .

 

بخاطر داشته باشید گرچه استعداد ابتلاء به بعضی از امراض ممکن است موروثی باشد ولی ممکن است شخص یا اصلاً به آن بیماری دچار نشود یا در اثر دقت و مواظبت کافی از بروز آن جلوگیری کند.

 

بعنوان مثال تب یونجه یا Hay Fever را مثال میزنیم. تب یونجه یک نو ععارضه ایست که در اثر حساسیت نسبت به گرده گیاهان ایجاد میشود بطور قطع مسلم شده که استعداد ابتلاء به این عارضه از طریق ارث منتقل میگردد و جرو بیماری های ارثی است.

 

حال اگر افرادی که استعداد این بیماری را دارند به مکانی بروند که این گرده های گیاهی در آنجا موجود نباشد به تب یونجه مبتلا نخواهد شد.

 

بیماری های ارثی دیگر مثل بیماری قلبی نتیجه رماتیسم:

بیماری های ارثی

این بیماری مخصوص دوران طفولیت بوده و احتمال دارد که در بعضی از فامیل ها بیشتر مشاهده شود شاید علت آن ضعفی است که از طریق توارث منتقل میگردد این دلیل نیست که اگر طفلی استعداد چنین بیماری را داشت حتماً به آن مبتلا خواهد شد بلکه بیماری فقط در شرایط فقر و تراکم جمعیت بوجود میاید.

 

بنابراین بروز بیماری رابطه مستقیمی با محیط طفل دارد.

 

آیا بیماری های مقاربتیجزو بیماری های ارثی هستند؟

 

دو نوع بیماری مقاربتی را باید در نظر گرفت یکی سوزاک و دیگری سیفلیس که هر کدام مشخصات مخصوصی دارند.

 

سوزاک عبارت است از عفونت موضعی دستگاه تناسلی اداری که بندرت وارد خون شده و به سایر قسمت های بدن سرایت می کند این بیماری از طریق ارث به اطفال سرایت نمی کند.

 

بعضی ها تصور می کنند اگر کسی مبتلا به سوزاک باشد بچه های او مریض به دنیا می آیند.

 

کاملاً صحیح است ممکن است بچه به سوزاک مبتلا شود ولی نه از طریق ارث بلکه موقع تولد با میکروب سوزاک آلوده میگردد.

 

چنانچه میکروب سوزاک در مجرای تناسلی زن موجود باشد در موقع تولد بچه متبلا شده و اگر میکروب وارد چشم او بشود التهاب شدیدی بوجود می آورد که ممکن است به کوری طفل منجر شود.

 

برای همین منظور است که اطباء بطور معمول پس از تولد چشم نوزاد را با یک محلول ضد عفونی شستشو می دهند این رویه برای جلوگیری از ابتلاء اطفال فوق العاده مؤثر بوده و بطور قابل ملاحظه ای از کوری اطفال کاسته است.

 

آیا بیماری سیفلیس از پدر و مادر به طفل سرایت می کند؟

بیماری های ارثی

کیفیت سیفلیس با آنچه درباره سوزاک گفته شد فرق دارد. سیفلیس مانند سوزاک یک بیماری موضعی نبوده بلکه در تمام بدن پخش می شود.

 

معمولاً با زخم کوچکی که روی دستگاه تناسلی یا  سایر نقاط بدن است شروع شده بعد میکرب وارد خون می شود و به تمام نقاط میرود.

 

احتمال دارد در هر عضوی جایگزین شود و اکثراً نتایج سوء آن چندین سال پس از زخم اولیه ظهور می کند.

 

گرچه بیماری ارثی نیست ولی اگر درست معالجه نشود به طفل سرایت خواهد نمود طرز سرایت بدین نحو است که در چند ماه اول آبستنی میکرب از مادر به جنین رفته و طفل را مبتلا میسازد.

 

جنین ممکن است در ماه های اول بمیرد یا چند ماه مقاومت کند و قبل از تولد فوت کند در این حالت یا ساقط می شود یا مرده بدنیا می آید. در مواردی که جنین خیلی مقاوم باشد زنده بدنیا میآید ولی سیفلیس دارد. در هر صورت چنین طفلی سیفلیس مادرزادی  دارد نه ارثی .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.