پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

اهمیت داشتن حس مسئولیت پذیری در زندگی چیست ؟

0

ما مسؤول شخصیت، موقعیت، ثروت، سلامت و زندگی فعلیمان هستیم. احساس مسؤولیت نکردن بسیار ساده تر از پذیرش مسؤولیت است.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره مسئولیت پذیری صحبت میکنیم.

 

اما احساسی زیبایی که پشت پرده مسئولیت پذیری پنهان است، قابل مقایسه با احساسات ناشی از بی مسؤولیتی، نیست.

 

احساسی سرشار از بزرگی، توانایی، خودباوری و اعتماد به نفس. مسئولیت پذیری ، ما باید یاد بگیریم که وقتی مسؤولیت انجام کاری را قبول می کنیم، تمام سعی مان را برای درست انجام دادن آن به کار ببریم.

 

هر مسؤولیتی برای شما ایجاد تعهد می کند، در صورتی که از عهده ی آن تعهد برنیایید، نگران و برآشفته خواهید شد.

مسئولیت پذیری

اغلب انسان ها تعهداتی را قبول می کنند که میدانند انجام دادنش برای شان غیرممکن و یادردسرساز است و همین امر باعث ایجاد ناراحتی و عذاب روحی شان می شود.

 

بهتر است تنها مسؤولیت کارهایی را به عهده بگیریم که قادر به انجام آنها هستیم.

 

وقتی مدام به دیگران برای انجام کارهای مختلف مثلاً این که: «حتماً فردا به شما زنگ میزنم، هر موقع لازم بود به جایت اضافه کاری می ایستم، حتماً آن کتاب را برایت تهیه می کنم» وعده می دهیم، دچار گیجی و پریشانی شده و متوجه می شویم که فرصت انجام آن کارها را نداریم و در آخر شب با طوماری از تعهداتی که به دیگران داده ایم روبهرو می شویم و احتمالا شب را با استرس سپری خواهیم کرد.

 

اگر از پذیرفتن تعهدات غیر مهم صرفه نظر کنیم، فرصت بیشتری برای انجام تعهدات مهم زندگی مان پیدا می کنیم و قادریم آنها را با انرژی بیشتری انجام دهیم.

 

باید سعی کنیم به تعهدات بزرگ و اصلی مان در کار و زندگی عمل کنیم و مسؤولیت نتیجه کارهایی را که انجام آنها را پذیرفته ایم به عهده بگیریم.

 

اگر حس مسئولیت پذیری نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

مسئولیت پذیری

فرار از مسؤولیت های زندگی مانع از آن می شود که سررشته ی زندگی خودمان را به دست بگیریم.

 

باید بررسی کنیم که در گذشته چه انتخابی کرده ایم که ما را به نتیجه ی فعلی رسانده است و سعی کنیم سرنوشت مان را آن طور که خود می خواهیم تغییر دهیم.

 

در واقع کسی که مسؤولیتی را قبول می کند و انجام دادن کاری را متعهد می شود، قبول می کند که پاسخگوی انجام آن کار و نتایج آن باشد.

 

چه ان کار به درستی انجام شود و به موفقیت برسد و چه به ناکامی بی انجامد. زیرا هر عملی که انجام می دهیم حاصل انتخاب خودمان است و مهم این است که خودمان را مسؤول انجام آن کار و نتیجه اش بدانیم و به دنبال بهانه اوردن برای شانه خالی کردن از زیر بار آن مسئولیت پذیری نباشیم.

 

وقتیکه مسؤولیت کارهای مان را قبول می کنیم احساس قدرت میکنیم که بر افکار و احساسات مان کنترلی دقیق داریم.

 

شما مسؤول بسیاری از اتفاقاتی هستید که در زندگی تان رخ میدهد. خواه این اتفاق خوب باشد و خواه بد.

 

پس به دنبال مقصر نگردید. زیرا همواره مسؤول کارهای تان خودتان هستید. راه حل مسایل و اتفاقات ناخوشایند را در خودتان جست و جو کنید و دیگران را مسؤول اعمال و رفتارتان، نوع زندگی تان، بی پولی و فقر تان، نگرانی و افسردگی تان ندانید.

 

اگر بخواهید دیگران را مسبب این امور بدانید، در واقع آنان را به شکل غول بزرگ و قدرتمندی می بینید که می توانند مانع رسیدن شما به خوشبختی و موفقیت شوند.

 

اگر پای صحبت زوج های در حال متارکه نشسته باشید می بینید که آنها هر یک دیگری را مسؤول بدبختی خود میداند.

 

اما اگر هر یک از آنها به جای مقصر دانستن دیگری خودش را مسؤول زندگی اش میدانست و به دنبال فهم و شناخت ایراد ها و کمبودها و انتخاب های نادرست خود می بود، مسلماً شانه از زیر بارمسؤولیت هایش خالی نمی کرد و تنها همسرش را مقصر نمیدانست.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.