پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

نکاتی مهم برای مراقبت و نگهداری از دندان ها و لثه ها

0

طبیعت، دوسری دندان در دوران زندگی برای ما تدارک دیده است.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل درباره مراقبت از دندان ها صحبت میکنیم.

 

اولین دندان در حدود سن ۴ ماهگی الی یک سالگی در دهان ظاهر میگردد. و آخرین دندان احتمالاً در حدود سن ۱۸ سالگی از لثه بیرون می آید.

 

رویدادهای فوق چیزهایی هستند که شما نمی توانید تغییرشان دهید. اما چیزی که میخورید تاثیر گذار است.

 

در این مورد توصیه های خوب عبارتند از: ۱ – اگر امکان داشته باشد بعد از هر نوبت غذا خوردن دندانهایتان را مسواک بزنید و اگر نمی توانید حداقل بعد از هر نوبت غذا دهانتان را به خوبی با آب بشورید.

 

۲ – حتما دندانپزشک مورد اعتماد خودتان را در زمانهای تعیین شده و بطور مرتب جهت معاینه دهان و دندانهایتان ملاقات نمائید.

 

۳- غذاهای مناسب بخورید. :تحقیقات علمی نشان داده اند که موجودات ریز زنده ای که باکتری نام دارند در تولید پوسیدگی های دندان نقش رهبری به عهده دارند.

 

البته این مطلب به آن معنی نیست که باکترها در تولید پوسیدگی دندان بطور کامل و به تنهایی متهم و مقصر باشند. ما این موضوع را نیز میدانیم که مواد هیدروکربنه در دهان به اسید تبدیل می شوند.

 

بنابراین غذا که بین دندان های شما باقی می ماند می تواند در این فساد تدریجی شرکت داشته باشد.

 

در دهان، باکتری های بیشماری در نقاطی که تمیز شدن آنها مشکل است زندگی می کنند. این نقاط، در قسمتهایی از قبیل، خط نزدیک لثه ها و همچنین در فواصلی بین دندانها واقع می باشند.

 

بهترین زمان برای مسواک دندان ها چه موقع است؟

دندان ها

مسواک زدن مرتب و کامل می تواند اختلال در این فضاها را کاهش دهد. به این معنی که مسواک زدن نه تنها باکتریها را بلکه کربوهیدرات های قابل تخمیر را برطرف میسازد، دندانپزشکان اکثراً معتقدند که مهمترین موقع برای تمیز کردن دندان ها، شب و قبل از خواب می باشد.

 

چون غذا از این زمان تا صبح در دهان باقی میماند. ملاقات های مرتب شما با دندانپزشکتان فوق العاده اهمیت دارد.

 

چون معمولاً موقعی که اختلالی به وجود می آید، مشاهده آن برای شما امکانپذیر نمی باشد. دندانپزشلک با معاینه و با تابش اشعه X که خیلی مختصر است می تواند حفره پوسیدگیهای تازه را بیابد.

 

او همچنین پرکردگی های قدیمی دندان را مورد معاینه و رسیدگی قرار خواهد داد و لثه ها را کاملاً معاینه و آزمایش می کند.

 

دندانهای تمیز و سالم به همان نسبتی که زیبا و خوش منظره هستند برای سلامتی نیز اهمیت دارند. دندانپزشک در معاینه، همچنین وضعیت گاز گرفتن شما را بررسی می کند که آیا چگونگی آن صحیح هست و یا اینکه دندانها به حدی از ردیف خارج هستند که در راه جویدن اختلال ایجاد می کنند.

 

خوردن غذاهای مناسب که دارای تمام مواد مورد نیاز باشد، به همان اندازه که برای تشکیل دندان های خوب اهمیت دارند برای سایر قسمتهای بدن نیز مهم هستند.

 

بطور مثال غذاهایی که حاوی کلسیم هستند نه تنها برای استحکام دندانها .بلکه برای سلامت عمومی بدن نیز واجد اهمیت و اعتبار می باشند

دندان ها

بدیهی است سلامتی لثه ها نیز به همان اندازه سلامتی دندانها اهمیت دارد.

 

التهاب لثه ها وضعیتی است که در اثر آن، حساسیت، نرمی و شکنندگی نسوج لثهه ها افزایش می یابد به طوری که به سهولت متمایل به خونریزی می گردند.

 

علاج اصلی برای این وضعیت، مراقبتهای بهداشتی شایسته از دهان و دندان ها میباشد.

 

اگر التهاب لثه ها درمان نگردد ممکن است به دنبال آن بیماری پیوره (Pyorthea) ایجاد شود. در وضعیت اخیر، درون حفره هایی که بین لثه و ریشه دندان ها ایجاد می شود، مملو از چرل میگردد. و در نتیجه دندان ها لق گردیده و از جا کنده می شوند.

 

علاوه بر بیماری ها ممکن است دندان های شما در معرض خطر تصادفات نیز قرار بگیرند. در اثر یک برخورد امکان دارد دندان از جا کنده شده و یا حیات خود را از دست بدهد و یا اینکه با یک برخورد ممکن است دندان لب پریده و یا شکسته شود.

 

در هر حال، هر نوع شکستگی در سطح مینای دندان باید تحت مراقبت و علاج مؤثر قرار بگیرد چون این شکستگی ها راه پوسیدگی و فساد دندان را باز می سازند.

مهمترین موضوعی که همواره باید در خاطره ها بماند این است که هر چیزیکه رورى دندان های شما حتی بطور غیرمستقیم اثر می کنند، روی وزن بدنتان تأثیر خواهد کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.