سلامتعلمی

حساسیت ها (آلرژی ها) چه هستند؟

حساسیت ها (آلرژی ها) اصطلاحی کلی است برای انواع مختلف واکنش‌های بدن در برابر موادی مانند دانەی گرده گل‌ها، موی بدن گربه یا مواد دیگری که بدن، آنها را چیز خارجی به حساب می‌آورد.ما درمجله اینترنتی زیگیل در مورد حساسیت ها (آلرژی ها)بیشتر توضیح می دهیم.

 

 

آمار نشان می‌دهد تقریباً ۱۵ درصد از مردم کره زمین از حساسیت ها (آلرژی ها)  در بعضی از موارد حساسیت‌های شدید رنج می‌برند.

 

 

حساسیت ها نتیجه سیستم ایمنی پیش از حد حساس است. دستگاه ایمنی حساس، یک ماده بی ضرر را از یک جهت، مضر تشخیص داده با بی رحمی بیش از حد به آن حمله میکند.

 

 

افراد حساس به بعضی از مواد که افراد دیگر آنها را بی‌خطر می دارند واکنش بیش از حد نـشان می دهند. مواد حساسیت زای معمول، شامل دانه ی  گرده گل ها، دود سیگار، ذرات غبار ، پر پرندگان، موی حیوانات یا شوره سر، بعضی غذاها،  غبار داخل منزل در بعضی از موارد، رو به رو شدن ساده عادی با هوای سرد یا آب است.

شایع ترین حساسیت ها

 

 

حساسیت‌های سینوسی فصلی

 

 

این حساسیت که به تب یونجه هم معروف است، شایعتر از دیگر حساسیت هاست. نشانه‌های آن عبارتند از: عطسه، آبریزش بینی، احتقای بینی، خارش آبریزش چشم خارش دهـان و گوش ها گلو.

مواجهه یا دانه ی  گردەی گل‌ها ذرات غبار باعث تب یونجه یا حساسیت های سینوسی فصلی می شود. ذرات غبار موجــودات زنـــدەی میکروسکوپی که در غبارهای خانگی زندگی می کنند، مخلوطی از مواد بالقوه حساسیت‌زا شــامل الیاف پارچه هــای مختلف، شوره بدن باکتری‌ها کپک ها یا هاگ قارچ‌ها می‌باشند.

آسم

 

 

اگرچه آسم همیشه در آلرژی ایجا نمی شود ولی به آنها مرتبط است. اغلب بزرگسالانی که آسم دارند وضعیتی مرتبط بـا حساسیت داشته اند. در زمان حمله آسم مخاط مجاری هوا متورم یـا ملتهب شده، سلول های دیوارەهــای مجاری، ترشح مخاطی بیشتری را تولید می کنند.

علائم  آن عبارتند از؛ سرفه مکرر، تنگی نفس، خس خس کردن، گرفتگی سینه، درد یا فشار.

حساسیت‌های غذایی

 

 

بدن غالباً نسبت به غذاها واکنش نشان می‌دهد. هرچند تنها تعداد کمی از این واکنش هـا واقعا حساسیت بوده، به سیستم ایمنی مرتبط می‌شوند .

 

 

معمول‌ترین حساسیت ها مربوط به غذاهایی از جمله: شیر، کاکائو، تخم‌مرغ ماهی، ماهی مرکب، گندم، سویا، بادام زمینی دیگر انواع آجی هاست .

حساسیت‌های پوستی

 

 

 

اگزمـای آتوپیک (نوعی التهاب پوستی) و  درماتیت آلرژیک (حساسیت پوستی) در افرادی پیش می‌آید که به ماده یا مواد مخصوصی از یک محصول حساسیت دارند. علائم آن شامل قرمزی، تورم، خارش جوش‌های زیاد است.

حساسیت نسبت به نیش حشرات

 

 

نیش زنبور عسل، زنبور معمولی، زنبور زرد، زنبور سرخ مورچه آتشی غالباً موجب حساسیتی می‌شود که به واکنش‌های آنافیلاکتیک معروفند.

 

 

که ممکن است شامل ایـن موارد باشد: اشکال در تنفس، جوش‌های قرمـز خارش دار که به اطراف هـم سرایت می‌کنند تورم پوست، گلو مخاط دهان، خرخر کردن یا بلع مشکل در موارد شدیدتر بیمار را در معرض مرگ قرار دادن.

زندگی در خطر

 

 

آنافیلاکسی کلمه‌ای است که برای آن دسته از واکنش هـای حساسیتی شدید سریع به کار می رود کـه معمولا شامل بیش از یک قسمت از بدن شود. ا

 

 

اگر این واکنش‌ها به اندازەی کافی شدید شود، مـی تواند مرگ آور باشد. موقعی که شخص در معرض یک حساسیت شدید قرار گرفت، ممکن است واکنشی شدید داشته باشد کـه همـان آنافیلاکسی است.

 

 

در حالت آنافیلاکسی لازم است که مراقبت پزشکی اضطراری فوری بەعمـل بیاید آدرنالین یا کورتیزون تزریق گردد.

 

 

اگر واکنش حساسیت شدید نسبت به گزیدگی حشرات باشد، به آن محل دست نزنید زیرا این کار ممکن است باعث شود سم بیشتری در پوست نفوذ کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.