پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

علل کاهش قدرت استخوان ها در سنین بالا چیست؟

0

کاهش قدرت استخوان یعنی پیر شدن در سن ۵۰ سالگی و بعد از آن تقاضای استخوانهای فراموش شده به جلب توجه و مراقبت بیشتری محتاج می شوند.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل در رابطه با سلامت استخوان ها توضیح میدهیم.

 

معمولا علایمی مثل خم و کوتاه شدن بدن آغاز می شود. دقیقاً یائسگی در این زمان وقوع می یابد و بیشترین اثر را بر سیستم اسکلتی شما دارد، و با افزایش سن، روده ها توان خود را در جذب کلسیم مواد غذایی از دست میدهند.

 

انتظار میرود در سال ۲۰۵۰ افراد بالای سن ۶۵ سال به ۲۲ درصد برسند و این باعث می شود تخصص پزشکی تخلخل استخوانها یکی از رشته های مهم شود و در تحقیقات، حق تقدم پیدا نماید.

 

حقیقتی است که زنان دارای اسکلت کوچک و ظریفتری نسبت به مردان هستند و همین مسئله است که عدم تساوی بین زن و مرد را توجیه می کند.

 

زمانی که بدن نیاز به کلسیم پیدا می کند و از استخوانها خواهان مقداری کلسیم می شود، مردان ذخیره بیشتر استخوانی دارند تا در اختیار بدن بگذارند.

استخوان

یائسگیی چه به علت طبیعی و چه به علت اعمال جراحی موجب افزایش خطرات می شود، هورمون استروژن که قدرت و توان مضاعف دارد به وسیلهٔ تخمدان های زنان تولید می شود و به تولید استخوان به علت وظایف جنسی خود می افزاید.

 

وقتی که یائسگی فرا می رسد و برخی مواد لازم را میگیرد استخوانها نسبت به شکستن حساسیت بیشتری پیدا می کنند.

 

دانشمندان ، استروژن این حلقهٔ قدرت استخوان را در زنانی که قبل از یائستگی تخمدان های خود را برداشته بودند، نقش آن را در تخلخلاستخوان ملاحظه و تأیید نموده اند.

 

هورمونها احتمالاً کمک به عدم تمایل بدن زن به ابتلا به بیماری تخلخل استخوان را تقویت میکنند.

 

تست استروژن هورمون مردانه کمک به ساختار استخوان می نماید و به تدریج تولید می شود و برخلاف استروژن که گاهی تولید و گاه قطع می شود، میباشد.

 

زمانی که با خوردن قرص ضد بارداری مقداری هورمون استروژن به بدن می رسانند در مقابل بیماری تخلخل استخوان مقاومت بیشتری دارند.

 

 

ایا نوع استخوان زنان سفید پوست یا سیاه پوست متفاوت است؟

استخوان

مطالعات فراوانی به طور مکرر نشان داده اند که درصد بیماری تخلخل استخوان در زنان سفید پوست در سطح بالایی است.

 

در این مورد می توان به دو تئوری اشاره کرد.  مطالعه روی حدود ۱۵۰ نفر سفیدپوست و ۱۵۰ نفر سیاهپوست انجام شد.

 

این زنان ۲۶ تا ۶۵ سال می باشند. قصد  این است که ببینند آیا این گروه استعداد ژنتیکی فقدان استخوان را دارند یا نه و یا اینکه مواد غذایی و یا ترکیب بدن کلید این معما میباشد؟

 

«سیاه ها دست کم در میان مردم آمریکای شمالی میلی به چاق شدن بیشتری را دارند و چاقی باعث جلوگیری، عدم نابودی استخوان می شود».

 

دکتران میگویند: «افراد خیلی لاغر در معرض خطر بیشتری قرار دارند.» احتمالاً سیاهپوستان دارای ساختمان استخوان درشت و محکم تری هستند. که این خود امتیاز و مزیت بیشتری در مقابل پوکی استخوان می باشد.

 

یک رژیم غذایی با کمبود کلسیم نتیجه اش در طولانی مدت از دست دادن استخوانها است .

 

دانشمندان دریافتند افرادی که در کودکی و نوجوانی دارای رژیم غذایی سرشار از کلسیم بوده اند در بدنشان توده استخوانهایی به وجود آمده که باعث میگردد در سالهای بعد مقاومت بیشتری در مقابل تخلخل استخوان داشته باشند.

 

لاکتوز، یک کربوئیدرات در شیر مملو از کلیسم، ممکن است باعث جذب کلسیم شود.

 

بر مصرف مناسب کلنسیم در ایالات متحدهٔ آمریکا اصرار می کنند (۸۰۰ میلی گرم برای بچه های زیر چهار سال، ۱۰۰۰ میلیگرم برای کودکان و نوجوانان از چهار سال به بالا، ۱۳۰۰ میلی گرم برای زنان باردار و زنان شیرده).

 

اما اکثر آمریکاییها نصف این مقدار را به دست نمی آورند. افرادی که رژیم غذایی دایم دارند استخوان خود را از دست می دهند.

 

این افراد با ردکردن و عدم مصرف سالها لبنیات پُر چربی (و پرکلسیم) خود را در معرض خطرات از دست دادن استخوان قرار میدهند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.