پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

علت پرخوری افراد چیست و چگونه قابل درمان است؟

0

برای یلک فرد ممکن است «استرس» یا فشارهای نامساعد هیجانی، علت پرخوری شود. در حالیکه در فرد دیگر ممکن است خستگی یا بیزاری از کار و شغل موجب علت پرخوری گردد.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره علت پرخوری توضیح دهیم.

 

از طرف دیگر، یک فرد ممکن است شیرینی را برای پرخوری انتخاب کند ولی یک شخص دیگر ممکن است با ساندویج، یا نان و پنیر و یا با هر غذای دیگر به پرخوری بپردازد.

 

اما یک موضوع مهم برای همه افراد فوق بطور مشترک یا همانند وجود دارد و آن این است که آنها خیلی زیادتر از حد مورد نیاز خود غذا میخورند.

 

موقعی که علت پرخوری بررسی می شوند و این علل مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند معلوم می شود افرادی که به پرخوری میپردازند در سه گروه متفاوت به شرح زیر قرار دارند:

 

بررسی علت پرخوری در گروه های مختلف:

علت پرخوری

۱ – گروه اول: افراد بی اطلاع یا ناآگاه:  این گروه افراد، بطور مشخص از چگونگی تغذیه و ارتباط بین مقدار غذایی که میخورند با غذایی که باید بخورند کاملاً بی اطلاع هستند.

 

۲-گروه دوم: افراد مضطرب یا آنهایی که دستخوش فشارهای نامساعد هیجانی هستند: این گروه افراد، بیش از آنکه راه حل مشکل خود را در غذا خوردن جستجو کنند باید آنرا در میان علت اضطراب و ناراحتی های هیجانی جستجو و کشف نمایند و به این وسیله آنرا مرتفع سازند.

 

۳- گروه سوم: افرادی که دارای مشکلات عمیق روانی هستند: اشخاص معدودی وجود دارند که به علت مشکلات عمیق روانی و برای فرار از این مشکلات، به صرف مفرط غذا میپردازند.

 

افراد گروه اول که به دلیل وضعیت خود به پرخوری میپردازند، گروه اصلی و اساسی را تشکیل می دهند. و همانطوریکه گفته شده آنها فقط فاقد آگاهی و اطلاع لازم می باشند.

 

بنابراین، برای حل مشکل، باید این افراد را با اطلاعات مربوط به میزان وزن ایده آل، رژیم غذایی مناسب، و ارتباط این دو موضوع با یکدیگر آشنا نمود.

 

اما، افراد گروه دوم، که به دلیل وضعیت خاص خود، اقدام به پرخوری می کنند، احتیاج به اطلاعات بیشتری دارند.

 

این افراد باید در باره علت پرخوری خود بطور جدی فکر و اندیشه نمایند. اکثر ما که به پرخوری می پردازیم میدانیم که نباید اینکار را بکنیم.

علت پرخوری

بنابراین آنچه که لازم است بدانیم این است که؛ چرا اینکار را  می کنیم. اگر سعی نمائیم، تقریبا همه ما میتوانیم وضعیت های خود را آزمایش نموده و متوجه شویم که پرخوری میکنیم، و چرا؟

 

در هر حال، در مورد بعضی افراد فوق العاده چاق، ممکن است هیچ کاری نتوان انجام داد. شاید کملک روانپزشک، بتواند مؤثر و صحیح باشد.

 

اما اکثر ما برای رفع چاقی، موقعی که به پرخوری مربوط می شود فقط لازم است که اختیار را خودمان در دست بگیریم.

 

واقعیت این است که امکان دارد ما اندکی دچار «مشکل عصبی» باشیم، اما می توانیم با این مشکل کنار بیائیم و با آن زندگی کنیم.

 

موضوع فوق عیناً در باره اندکی چاقی نیز صدق می کند، به این معنی که ما میتوانیم با اندکی اضافه وزن همزیستی نموده و  لازم به ذکر است که یک مقدار جزئی اضافه وزن، باعث اختلال نمی شود بلکه چیزی که باعث اختلال و مزاحمت می شود، عادت به اضافه خوردن میباشد که در پشت این مقدار جزیی اضافه وزن قرار گرفته است.

 

در این مورد، ما باید موضوع عادت یا اعتیاد به اضافه خوردن را تجزیه و تحلیل نموده و آنرا مورد رسیدگی قرار دهیم. در غیر این صورت باید مطمئن باشیم که به دنبال این مقدار اضافه وزن اولیه، چندین کیلوگرم دیگر نیز، اضافه خواهد شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.