پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

رابطه ی بین بیماری قند و اضافه وزن چیست؟

0

بیماری قند نیز یک وضعیت غیر عادی دیگر است که معمولاً با اضافه وزن در ارتباط میباشد.در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل در رابطه با بیماری قند و اضافه وزن توضیح میدهیم.

 

اما باید بدانیم اگرچه در بین افرادی که ۲۰ درصد یا بیشتر اضافه وزن دارند به نسبت بیشتری مبتلایان بیماریهای فند وجود دارد ولی این موضوع به این معنی نیست که اگر وزن ما اضافه است، بیماری قند داشته باشیم.

 

با این وجود در اثر اضافه وزن، شانس ما برای ابتلا به بیماری قند افزایش مییابد. غالباً گرایش به بیماری قند ارثی است.

 

بنابراین افرادی که در بین فامیل خود دارای تاریخچه ای از این بیماری بوده اند باید حتی المقدور در مورد کنترل وزن خود دقت و مواظبت بیشتری به عمل آورند.

 

همچنین در این باره بطور مثال؛ یک مرد با داشتن سابقه بیماری قند در افراد فامیل خود، اگر با یک زن که دارای سابقه ای همانند وی باشد ازدواج کند فرزندان آنها گرایش شدیدتری به سوی این بیماری خواهند داشت.

 

بنابراین لازم است که حتماً این فرزندان در تمام طول عمر مواظب و مراقب وزن خود باشند و آنرا به خوبی کنترل و مهار نمایند.

 

به شرح مطالبی پیرامون بیماری قند میپردازیم

بیماری قند چیست؟

بیماری قند

جواب : موقعی که بدن نتواند از هیدروکربنات ها، از مواد قندی و از مواد نشاسته ای که خورده شده است استفاده کند، در این صورت بیماری قند بروز نموده است.

 

علت این بیماری اختلال در کار غده لوزالمعده یا پانکراس  میباشد. لوزالمعده یک غده بزرگ و ترشح کننده داخلی است که در بدن زیر معده – .قرار دارد علت اینکه بدن از مصرف غذاهایی که در بالا به ذکر آنها پرداختیم، ناتوان و عاجز می شود این است که لوزالمعده به اندازه کافی انسولین تولید ننموده و یا آنرا در اختیار بدن قرار نمیدهد.

 

(انسولین یلک نوع هورمون است که به وسیله غده لوزالمعده ساخته میشود).

 

باین ترتیب غذاهای فوق در بدن، یا به علت عدم سوخته شدن و یا به علت انباشته شدن، امکان تبدیل به انرژی پیدا نمی کنند.

 

بدیهی است که یک لوزالمعده سالم و طبیعی برای انجام فعالیتهای مربوط به خود، به میزان کافی انسولین تولید و ترشح می نماید.

 

چه کسانی مبتلا به بیماریهای قند می شوند؟

بیماری قند

اگر چه این بیماری می تواند انسان را در هر سن و سالی مبتلا سازد ولی بیشتر، مردان و زنان در سنین میان سالی یعنی در حدود ۵۰ سالگی مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

 

در آمریکا آمار نشان می دهد که بیش از ۵ میلیون نفر بطور مشخص و شناخته شده به این بیماری مبتلا هستند. و موضوع مهم تر این در جمعیت یا در هر اجتماع دیگر، اگر تعداد افراد چاق کمتر می بود، بطور مسلم و مشخص تعداد افراد مبتلا به بیماری قند نیز کاهش زیادتری نشان میداد.

 

برای تشخیص بیماری قند، یک آزمایش از ادرار انجام می شود. اگر قند در ادرار وجود داشته باشد، لازم خواهد بود که پزشک میزان قند خون را نیز مورد ازمایش و توجه قرار دهد.

 

قبل از اینکه این آزمایش از خون انجام شود، به بیماری ک غذای مخصوص حاوی ۲۰۰ گرم از کربوهیدراتها داده میشود.

 

و آنگاه پس از گذشت یکساعت و دو ساعت از زمان خوردن این غذای مخصوص، از رگ بازو، نمونه خون گرفته میشود و در صورتیکه در این شرایط نیز میزان قند خون هنوز بالا باشد، .احتمالاً تصور خواهد شد که فرد، مبتلا به بیماریهای قند باشد

 

اگر ما مظنون به داشتن وضعیت فوق باشیم چه باید بکنیم؟

 

گاهی اوقات نشانی هایی از قبیل گرسنگی دایمی و کاهش وزن، علاوه بر تشنگی و خوردن مایعات زیاد باعث جلب توجه میگردد که در این گونه موارد ایجاب می کند که به وسیله پزشلک به انجام آزمایشهای تشخیصی بپردازیم.

 

البته،اگر چه این گونه نشانی ها، گاهی ممکن است علامت بیماریهای قند باشند ولی ما نباید نگران باشیم

 

یک پزشک چگونه بیماریهای قند را درمان می کند؟

بیماری قند

برای درمان این بیماری نیز رژیم غذایی اهمیت دارد باید از نظر هیدروکربنات ها، پروتئینها متعادل باشد.

 

در هرحال، باید میزان ورزش بطور مستمر در هر روز تنظیم شده و مرتب باشد. . بدیهی است که در بدن، اختلال در چند غده دیگر نیز می تواند در وزن انسان تأثیر داشته باشد.

 

ولی این موضوع را باید بدانیم که در همه موارد، علت چاقی و اضافه وزن، اختلال در فعالیت غده های بدن نمی باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.