پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

چگونه میتوانیم سلامت استخوان ها را تعیین کنیم؟

0

راههای متعددی برای نشان دادن سلامت استخوان ها قبل از اینکه به صورت یک مسئله پدیدار گردند یا باعث کوتاه شدن قد شوند وجود دارد.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درمورد سلامت استخوان ها صحبت کنیم.

 

بعضی از این راهها بر دیگری مزیت و تقدم دارد. قدیمترین کشف برای نشان دادن کاهش قدرت استخوان و یا از بین رفتن قسمتی از آن استفاده از اشعهٔ ایکس به اندازهٔ معین میباشد.

 

به علت جامد و غیر حساس بودن استخوان بعد از بین رفتن بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد آن، وضعیت قابل ملاحظه می شود. تعیین تغییرات اندازه قطر پوسته ای استخوان انگشت به وسیلهٔ پرتونگاری صورت گرفته و تقریباً راه نسبتاً خوبی برای تعقیب وضعیت بیمار می باشد.

 

اما تغییرات برای مشاهده باید در روی استخوان انجام گیرد.  تغییرات در لایهٔ بیرونی استخوان و برای نشان دادن پوکی و تخلخل استخوان خیلی دیر صورت میگیرد.

 

عضو قسمت رادیولوژی قسمت پزشکی اتمی مدرسهٔ پزشکی دانشگاه اموری آتلانتا میگوید: «اگر بخواهید با دقت عمل کنید قسمت اسفنجی میلهای داخل استخوان مهمترین قسمتی است که ملاحظه و توجه به آن مورد نیاز است».

 

مهره های بدن این چنین ترکیب یافته اند. روش دیگری که امروزه نیز برای تعیین وضعیتو سلامت استخوان ها به کار میرود توسط دستگاه جذب تشعشعات الکترومغناطیسی صورت میگیرد «این روش از دقت کافی برخوردار است تا تغییرات جزیی استخوان را کشف کند.

 

پس از اینکه مچ فرد مورد آزمایش قرار گرفت و کنترل شد استخوان ران و سایر استخوان های بدن را برای تعیین تغییرات مورد آزمایش قرار میدهند.

 

متداول ترین راه برای تعیین سلامت استخوان ها چیست؟

سلامت استخوان ها

روش دیگری که امروزه متداول است روش جذب نگاری تشعشعات الکترومغناطیسی دوتایی است.

 

از این روش می توان اعماق استخوان بدن از قبیل استخوان مابین ران و سایر استخوان های بدن را اندازه گیری نمایید.

 

حتی این روش می تواند ۴ درصد تغییرات استخوان را نشان دهد. هر دو روش در مدت خیلی کوتاهی انجام می شود.

 

یک سوم اشعهٔ ایکس مورد نیاز امتحان سینه برای این امر لازم است. پزشکان میگویند « این مقدار کم تشعشع خطری در بر ندارد» .

 

در تمام مراکز این گونه وسایل وجود دارد زیرا همه می توانند آن را تهیه نمایند و معمولاً این آزمایشات در همه جا مورد قبول شرکت های بیمه قرار میگیرد.

 

عکس برداری کامپیوتری از اعماق بدن روش دقیق دیگری است و بدین وسیله چگالی مواد معدنی بدن را اندازه می گیرند، ولی از آن به ندرت استفاده می شود، علت کاربرد محدود آن گرانی و خطرات ناشی از تشعشعات می باشد.

 

کاربرد گستردهٔ آن در سازمان Aeronautics and Space بود. در این سازمان به وسیلهٔ این روش قدرت اسکلت بدن فضانوردان اندازهگیری می شود.

 

اگر عوامل خطرناکی در پرواز فضایی باشد تعیین می کند. دکتران فیزیولوژیست در قسمت تحقیقات بیوشیمیایی به این عقیده رسیده اند که این دستگاه سریعترین، دقیقترین و تنها وسیلهٔ تعیین کنندهٔ استحکام و سلامت استخوان ها میباشد.

 

از اشعهٔ ای استفاده نمی شود بلکه از لرزش استخوان و به وسیلهٔ یک سنسور ثبت و مورد استفاده قرار میگیرد محققین مرکز  پزشکی استن فورد در حال آزمایش جهت مصارف تجاری میباشند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.