پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

غده تیروئید چگونه میتواند روی وزن افراد تاثیر بگذارد؟

0

 آیا شما افرادی را می شناسید که می توانند همه چیز بخورند و باز هم لاغر بمانند؟در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره رابطه غده تیروئید و وزن افراد صحبت کنیم.

 

به هر حال، وقوع این موضوع از روی تصور و خیال نیست بلکه واقعیت علت موضوعی که باعث میشود افراد ذکر شده بتوانند این چنین باشند، این است که غالباً غده تیروئید آنها بیش از اندازه فعالیت داشته و در نتیجه کالری های زیادی را در بدن میسوزانند.

 

و اکنون با اطلاع از موضوع فوق، میتوانیم به مسئله عکس ان نیز توجه یابیم. به این معنی که گروه دیگری از مردم وجود دارند که باید دائما مواظب و مراقب باشند از اینکه چه چیز بخورند و همچنین چه مقدار بخورند.

 

و در این مورد نیز گاهی اوقات غده تیروئید مسئول بوده و باعث این حالت میگردد. البته و متأسفانه، موضوعی که درباره غده تیروئید ذکر گردید، برای عده بسیار زیادی از مردم چاق و فربه، بهانه و دست آویز شده است.

 

به این معنی، این گروه افراد که نمی خواهند در جستجوی علت واقعی باشند، ناآگاهانه و به اشتباه مقصر حجیم بودن و یا سنگینی وزن خود را، غدد بدن تصور می نمایند.

 

در حالیکه واقعیت این است که در موارد بسیار کم و به ندرت ممکن است اضافه وزن در اثر نارسایی و کمبود فعالیت غده تیروئید روی دهد. ولی اگر ما در باره خود غده تیروئید و کار آن، مطالب بیشتری بدانیم، به نحو بهتر و آسانتری به حقیقت مسئله پی خواهیم برد.

 

غده تیروئید چیست وچگونه کار میکند:

غده تیروئید

وزن غده تیروئید در حدود ۳۰ گرم  و محل استقرار آن در کنار و جلوی نای میباشد. این محل درست در زیر برجستگی (سیب آدم) قرار دارد.

 

در شرایط طبیعی شکل و فرم غده تیروئید به صورت حرف «u» میباشد. این غده در قسمت های طرفین خود و در قالب حرف «u»، برجسته تر و نسبتاً ضخیم میباشد.

 

عمل تیروئید خیلی شبیه به یک ترموستات است. به این معنی که این غده ۳۰ گرمی سرعت اعمال فیزیولوژی بدن و شتابی را که غذا در بدن باید مصرف شود تنظیم میکند.

 

اگر فعالیت غده تیروئید بیش از حد عادی باشد، تمام اعمال فیزیولژیکی بدن بطور قابل ملاحظه ای بالا خواهد رفت. و باین ترتیب، فرد ممکن است متوجه سریع تر شدن ضربان قلب خود گردیده و احساس عصبانیت نماید.

 

همچنین فرد ذکر شده ممکن است به دلیل بیش از حد بودن فعالیت این غده، خوابیدن در شب برایش مشکل گردد. و بالاخره فعالیت زیادتر از حد عادی غده تیروئید می تواند باعث کاهش وزن بدن گردد.

 

از طرف دیگر، کاهش یافتن فعالیت غده تیروئید و ناکفایتی میزان ترشح آن در یک فرد، باعث بیحالی و سستی گردیده و او را مستعد افزایش وزن خواهد نمود.

 

برای تشخیص میزان فعالیت غده تیروئید در اشخاص، یکی از آزمایش هایی که مورد استفاده قرار میگیرد به نام آزمایش سوخت و ساز پایه یا اساسی بدن اBasal Metabolism میباشد.

 

این ازمایش موقعی انجام میشود که بیمار در حال استراحت کامل باشد باین وسیله و در حالیکه بیمار در وضعیت فوق قرار دارد، میزان «مبادله اصلی انرژی» را به وسیله اندازه گیری مقدار اکسیژن مصرفی او، مورد سنجش قرار می دهند.

 

اگر مقدار اکسیژن جذب شده از راه تنفسی، زیادتر از حد معمول باشد، برای پزشک مشخص می شود که فعالیت غده تیروئید، بیش از میزان عادی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.