پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

چگونه میتوانیم در زندگی تصمیم گیری های درستی داشته باشیم؟

0

ما در هر لحظه در حال تصمیم گیری هستیم و تصمیمات ما در هر لحظه زندگی ما را شکل میدهد.در این مطلب از مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درمورد اهمیت تصمیم گیری در زندگی صحبت کنیم.

 

این که الان مشغول چه کاری هستید از یک تصمیم سرچشمه می گیرد. شغل شما چیست؟ میدانید که شما بر اثر یک تصمیم گیری این شغل را انتخاب کرده اید؟

 

شما طی ۱۰ سال گذشته چندین هزار تصمیم گرفته اید و نهایتاً نسبت به ۱۰ سال گذشته ی خود متفاوت شده اید. ما تصمیم می گیریم که پرخوری کنیم یا نکنیم، پرحرفی کنیم یا نکنیم، ثروتمند باشیم یا نباشیم.

تصمیم گیری

در واقع بیشتر تصمیمات زندگی مان را خودمان می گیریم. بنابراین مسؤولیت زندگی مان را باید قبول کنیم، چون ما تصمیم گیرنده ی نهایی هستیم.

 

در نتیجه اگر شخصی مدام پرخوری و پرحرفی می کند، علت آن در شکم و زبان وی نیست، بلکه علت این است که وی تصمیم به پرخوری و پرحرفی گرفته است.

 

اگر یک لحظه برای خود تصمیم نگیریم در واقع باز هم به نوعی تصمیم گرفته ایم. تصمیم گرفته ایم که در این لحظه دیگران برای ما تصمیم بگیرند. ما با تصمیم گیری درباره ی زندگی مان، کنترل زندگی مان را به دست می گیریم.

 

این از بزرگترین موهبت های الهی است که انسانها میتوانند برای خود تصمیم بگیرند و به انجام دادن هیچ کاری نمی توان مجبورشان کرد.  این که امروزه زندگی ای سرشار از ثروت داریم یا خیر، به تصمیمات گذشته مربوط است.

چگونه میتوانیم یک تصمیم گیری درست داشته باشیم؟

تصمیم گیری

نگران این نباشید که گاهی اوقات تصمیمات تان اشتباه بوده است. مهم این است که تصمیمات خود را به موقع تصحیح کنید و سعی کنید برای جنبه های مثبت و منفی یک تصمیم را یادداشت کنید.

 

اگر جنبه های مثبت بیشتر بود به آن عمل کنید و اگر جنبههای منفی آن بیشتر بود از آن تصمیم منصرف شوید و اگر جنبه های مثبت و منفی به یک اندازه بود، آنگاه به الهامات درونی خود رجوع کنید که آیا این تصمیم را بگیرید یا برای تصمیم گرفتن درباره ی هر موضوعی در آغاز باید اطلاعات مورد نیاز در خصوص آن موضوع را به دست آورد و بعد از بررسی دقیق اطلاعات، تصمیم گیری کرد.

گوته میگوید: «درباره ی همه ی خلاقیت ها یک حقیقت وجود دارد ز لحظه ای که شخص مصمم به انجام کاری می شود، امدادهای غیبی به کمک او می ایند.»

 

بعضی از افراد هر لحظه تصمیم جدیدی میگیرند و هیچگاه به تصمیمات خود پایبند نیستند. این اشخاص در واقع فقط آرزوهای خود را بیان می کنند. در واقع آنها تنها کاری که نمیکنند تصمیم گرفتن است.

 

اگر می خواهید بدانید چه قدر تصمیم گرفتن خود را جدی گرفته اید، ببینید که چه قدر برای عملی کردن تصمیم تان زمان گذاشته اید و چه گام هایی برای عملی کردن آن برداشته اید.

 

بسیاری از انسانها بسیار دیر تصمیم می گیرند. چرا که سخت کمال طلب اند و برای هر تصمیم خود هزاران مقدمه لازم دارند تا مبادا در تصمیم خود دچار خطا شوند. این عده سخت در اشتباه اند چرا که گمان می کنند نمیتوانند تصمیم فوری و درست بگیرند.

 

سعی کنید پس از بررسی، سریع و دقیق تصمیم بگیرید، اما سریعاً از تصمیم خود منصرف نشوید، مگر این که دلیل قانع کننده ای برای آن داشته باشید. با جرأت و شهامت، تصمیم بگیرید و شک و دودلی را به خود راه ندهید.

 

اگر فکر می کنید شغل فعلی شما نمیتواند شما را میلیاردر کند، پس تعلل نکنید و شغلتان را تغییر دهید و فعالیت جدیدی را شروع کنید.

 

میدانید چرا عده ی زیادی از مردم همیشه درآمد ناچیزی دارند و یا همیشه رئیس و کارفرما دارند؟ علت این است که آنها هیچ گاه تصمیم به میلیاردر شدن نگرفته اند و هیچ گاه تصمیم نگرفته اند که خودشان کارفرما یا مدیرعامل باشند.

 

به یاد داشته باشید:

تصمیم گیری

۱. همیشه اولین تصمیم بهترین تصمیم نیست..

 

۲.تصمیم گیری نوعی مهارت است و هر مهارتی با به کارگیری مداوم بهتر میشود. پس سعی کنید تصمیمات بیشتری بگیرید تا در این مورد قوی تر شوید.

 

۳. برای عملی کردن تصمیم خود از روش ها و فرمول های مختلف استفاده کنید.

 

۴. اگر برای زندگی تان تصمیم نگیرید، دیگران برای زندگی شما تصمیم

 

۵. اگر در فرایند تصمیم گیری خسته شدید، نفس عمیقی بکشید و یا مدتی استراحت کنید و بگذارید ذهنتان در حالت خنثی و ریلکس بماند. در این زمان جواب بسیاری از سؤالات تان را راحتتر کشف خواهید کرد. هنگام خواب ضمیر ناخودآگاه شما دریافتن جواب ها به شما کمک میکند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.