پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیوگرافی پروین اعتصامی و شرح فعالیت

0

پروین اعتصامی یکی از شاعران معروف ایرانی است که در اسفند ماه سال ۱۲۸۵ در شهر تبریز چشم به جهان گشود .  او یکی از زنان شاعری است که اسمش در سراسر ایران و حتی بیرون آن نیز کشیده شده است . در این مقاله چندی از بیوگرافی پروین اعتصامی را برایتان شرح میدهیم .

بیوگرافی پروین اعتصامی و زندگینامه

پروین اعتصامی یکی از شاعران معروف ایرانی است که در اسفند ماه سال ۱۲۸۵ در شهر تبریز چشم به جهان گشود . خانواده پروین اعتصامی در کودکی به تهران مهاجرت کردند . مشوق اصلی پروین در زمینه شعر پدرش بود . او بعد از این که استعداد پروین را در زمینه شاعری کشف کرد در این زمینه به او کمک زیادی کرد . پدر پروین اعتصامی یوسف اعتصامی بود . وی دانشمند و نویسنده معروف ایرانی است و اولین چاپخانه تبریز را راه اندازی کرد . مادر پروین اعتصامی – اختر اعتصامی – زنی خانه دار و پاک دامن بود و در تربیت پروین نقش بسیار مهمی داشت . ( بیوگرافی پروین اعتصامی )

پروین از کودکی مطالعه میکرد . پروین در کودکی با دیوان همه شاعران مثل فردوسی ، نظامی ، مولوی ، ناصرخسرو ، منوچهری ، انوری ، فرخی اشنا بود و همچنین پدرش او را در زمینه شعر گویی و وزن و قافیه بسیار راهنمایی میکرد .

یکی از شعر های پروین در ۱۲ سالگی شعر زیر است . به وزن و ظرافت ان دقت کنید .

ای مُرغک خُرد ، ز آشیانه

پرواز کن و پریدن آموز

تا کی حرکات کودکانه؟

در باغ و چمن چمیدن آموز

رام تو نمی شود زمانه

رام از چه شدی ؟ رمیدن آموز

مندیش که دام هست یا نه

بر مردم چشم ، دیدن آموز

شو روز به فکر آب و دانه

هنگام شب آرمیدن آموز

استاد علی اکبر دهخدا ، ملک الشعرای بهار ، عباس اقبال آشتیانی ، سعید نفیسی و نصر الله تقوی ز دوستان صمیمی پدر پروین بودند و گاهی به خانه او میامدند. پروین در این فرصت شعری میخواند و انها نظرشان را میگفتندو این به پیشرفت پروین اعتصامی کمک زیادی کرد.

در بیوگرافی پروین اعتصامی آمده است ، پروین ، در ۱۸ سالگی ، با معدل خیلی خوب فارغ التحصیل شد . پروین در زمینه زبان انگلیسی نیز مهارت زیادی داشت و تدریس میکرد. پدر پروین در زمان مجردی پروین اجازه نمیداد کتابش را چاپ کند . چون مردم فکر میکردند این راهی برای پیدا کردن شوهر است . بالاخره پروین ازدواج کرد و سپس طلاق گرفت . اکنون دیگر پدر با چاپ اشعار پروین مشکلی نداشت .

به گزارش سایت زیگیل ، پروین اعتصامی مدتی کتابدار کتابخانه دانشسرای عالی تهران (دانشگاه تربیت معلم کنونی) بود . او انقدر محجوب بود که خیلی ها نمیدانستند او همان شاعر معروف است .  پس از چاپ دیوانش وزارت فرهنگ نیز از او تقدیر کرد.

پروین اعتصامی ، پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زمانی که برادرش – ابوالفتح اعتصامی –  دیوانش را برای چاپ دوم آن حاضر می کرد ، ناگهان در روز سوم فروردین ۱۳۲۰ بستری شد . دلیل بیماری او حصبه بود . اما متاسفانه  پزشکان برای سلامتی او دیر جنبیدند و وی در نیمه شب شانزدهم فروردین ۱۳۲۰ به دیار باقی شتافت . ( آموزش سریع پاک کردن لکه آدامس )

پروین اکنون در شهر قم به خاک سپرده شده است .جالب است بدانید پس از مرگش قطعه شعری از او یافتند که معلوم نیست در چه زمانی برای سنگ مزار خود سروده بود . این قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند .

این که خاک سیهش بالین است                      اختر چرخ ادب پروین است

گر چه جز تلخی از ایام ندید                            هر چه خواهی سخنش شیرین است

صاحب آن همه گفتار امروز                             سائل فاتحه و یاسین است

آدمی هر چه توانگر باشد                               چون بدین نقطه رسد مسکین است

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.