پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

شکست را چگونه میتوانیم به موفقیت تبدیل کنیم؟

0

چیزی به نام شکست وجود ندارد، هرچه هست نتیجه است. نتایجی که از اعمال مان می گیریم میتواند مطلوب باشد (موفقیت) یا نامطلوب (درس).در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره تبدیل شکست به راهی برای رسیدن به موفقیت صحبت کنیم.

 

نتایج نامطلوب درس هایی هستند که به ما می آموزند چگونه به موفقیت برسیم. کسانی که به نتایج نامطلوب یا به درس می رسند نشان میدهند که برای رسیدن به موفقیت چیزهایی هست که باید یاد بگیرند و یا شاید باید استراتژی و باورهای خود را برای رسیدن به موفقیت اصلاح کنند.

 

مهمترین نکته ای که در خصوص نتایج نامطلوب وجود دارد این است که اگر از نتایج نامطلوب درس نگیریم و بدون فکر دست به تلاش مجدد بزنیم، موفق نخواهیم شد.

 

ادیسون برای اختراع لامپ ۹۹۹ بار تلاش کرد و هر ۹۹۹ بار تلاش وی به نتیجه ی نامطلوب منجر شد و وقتی برای هزارمین بار تلاش کرد، توانست لامپ را اختراع کند.

 

خبرنگاری از او پرسید: «آقای ادیسون آیا ناراحت نیستید که ۹۹۹ بار شکست خوردید.» ادیسون در جواب گفت: «من ۹۹۹ بار تلاش کردم و به نتیجه ی مطلوب خود نرسیدم. اما به این نتیجه رسیدم که ۹۹۹ راه وجود دارد که با آنها نمی توان لامپ تولید کرد.»

 

وقتی به نتیجه ی نامطلوبی می رسید ناامید نشوید و تلاش  ادیسون را به یاد بیاورید و چون او امیدوارانه دست به تلاشی مجدد بزنید.

 

نتایج نامطلوب، راهنمای شما برای رسیدن به نتایج مطلوب است. چرا که مدام در حال درس گرفتن هستید و با ادامه ی مسیر حتماً به موفقیت خواهید رسید.

 

نتایج نامطلوب تجربه هایی مفیدند که شما را به نتیجه ی مطلوب می رسانند. انسانهای موفق به نتایج نامطلوب چون پلی برای رسیدن به موفقیت نگاه می کنند، نه شکست و پایان تلاش.

 

در واقع نتایج نامطلوب به ما می گویند که چگونه به موفقیت برسیم. به قول «ساموئل اسمایلز»: «ما از شکست ها درس می آموزیم، نه از موفقیتها» .

 

شکست ها پایدار نیستند بلکه موقتی اند، چرا که با درس گرفتن از آنها می توان به موفقیت رسید. شما ناخدای کشتی زندگی تان هستید. آیا ناخدا اگر ببیند که کشتی دارد به گل می نشیند، دست روی دست میگذارد و هیچ تلاشی برای نجات کشتی اش نمیکند؟

 

بهترین نمونه برای نپذیرفتن  شکست:

 

شکست

 

یکی از مواردی که به ما نشان میدهد که با تسلیم نشدن میتوان به هر موفقیتی رسید، جریان راه رفتن کودکان نوپاست. حتماً کودکان را دیده اید که چگونه سعی میکنند سر پا بایستند و با این که بارها زمین میخورند اما دوباره سرپا می ایستند. اگر کودکان مجدداً تلاش نکنند که بایستند، چه اتفاقی میافتد؟

 

هرگز نمیتوانند بایستند و راه بروند. پس کودکان تلاش خود را میکنند و نهایتا موفق می شوند.

 

همین کودکان در سالهای بعد به کمک تلاش میتوانند بر روی یک طناب در ارتفاع چند متری زمین نیز راه بروند.

 

«کنفوسیوس» میگوید: «بزرگترین اقتدار این نیست که هرگز سقوط نکنی، بلکه اقتدار آن است که پس از هر بار سقوط بلند شوی.»

 

چرا انسان های متوقع نمیتوانند با شکست مواجه شوند؟؟

 

شکست

 

اغلب انسان ها بسیار متوقع اند. آنها توقع دارند به هر کاری دست میزنند، بلافاصله پیروز شوند. بنابراین وقتی که با نتیجه ی نامطلوب مواجه می شوند، حاضر به تلاش مجدد نیستند.

 

آنها میخواهند سریعاً به موفقیت برسند. همین امر باعث میشود که تاب و تحمل روبه رو شدن با نتایج نامطلوب را نداشته باشند.

 

از نتایج نامطلوب، فاجعه می سازند و به همین دلیل چاره ای جز تسلیم نمیبینند. پیشنهاد میکنیم که هر گاه به نتیجه ای نامطلوب رسیدید، آن را به شکلی مثبت برای خود تعبیر کنید تا اسیر افکار منفی نشوید.

 

افراد موفق مثبت اندیش اند و نتایج نامطلوب را پایان تلاش نمیدانند، بلکه همچون درس به آنها نگاه می کنند و به روی آنها لبخند میزنند و سپس به سراغ موفقیت می روند.

 

آنها دارای روحیه ی مسؤولیت پذیری اند و حاضر نیستند به محض روبه رو شدن با مشکلات، هدف خود را ترک کنند.

 

انسانهای موفق برای رسیدن به هدف خود، بارها و بارها شکست خورده اند و از شکست های خود درس ها گرفته اند و نهایتاً به هدف خود رسیده اند.

 

این گفته ی معروف را همیشه به یاد داشته باشید که: قریباً هــمه یموفقیت های عظیم بر پایه ی شکست بنا شده اند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.