پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بررسی کمبود آهن در انسان ها بخصوص در زنان

0

یکی از مواد معدنی آهن است که بر طبق انجمن تغذیه و مواد غذایی، در زمان قاعدگی زنان، دو برابر مردان به این ماده احتیاج دارند (۱۸ میلی گرم در مقابل ۱۰ میلی گرم). در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره کمبود آهن بخصصوص در زنان صحبت کنیم.

 

زنان باردار ممکن است روزانه بین ۶۰-۳۰ میلی گرم آهن احتیاج داشته باشند.

 

متخصصان رژیم غذایی میگوید: بررسی های غذایی نشان داده که حدود ۴۰٪ زنان در سن بارداری به . اندازهٔ کافی آهن به دست نمی آورند و دچار کمبود آهن هستند (متخصصان رهبری گروه متخصص رژیم غذایی را در سراسر کشور به عهده دارد)

 

زنان در یک رژیم معمولی تنها حدود شش میلی گرم آهن از غذایی که ۱۰۰۰ کالری دارد جذب می کنند.

کمبود آهن

 

 

متخصصان عقیده دارند: آنها نیازمند روزانه  ۳۰ کالری هستند تا کمبود آهن را برطرف کنند. این مقدار را افراد کمی بدست میآورند.

 

خیلی از بانوان نیاز به آهن اضافی دارند. وضعیت دختران نوجوان بدتر است. متخصصان میگوید: «۸۰٪ دختران جوان دارای کمبود آهن هستند»

 

بعضی از آنها به اندازهٔ ۱۰۰۰ کالری روزانه میخورند و غذای آنها در مقام مقایسه از نظر آهن فقیر است.

 

یک پزشک محقق در مؤسسهٔ اسپرت مدسینز، آنالیکس در نیویورک میگوید: «میانسالان مرد و زن ممکن است گاهی در موقع تمرین ورزشهای سخت از آهن تهی شوند.

 

کمبود آهن در ورزشکاران

 

در ورزشکاران ورزش سنگین می تواند گلبولهای قرمز خون را خرد کرده و موجب کمخونی شود (کمبود آهن).

 

پزشکان اخطار میکند که دوندگان متوسط، درست مثل دوندگان ماراتون ممکن است دچار «شبه کم خونی» شوند؛ آزمایشات، آهن خون را در سطح پایین نشان می دهد.

کمبود آهن

 

 

اما حجم خون تغییر یافته از فعالیت های ورزشی این معنی را می دهد که ظرفیت حمل اکسیژن ثابت باقی می ماند.

 

ورزشکاران علایم کم خونی فیزیکی نخواهند داشت. پزشکان متخصص مرکز تحقیقات غذایی پیری میگوید: «وقتی که اکثر مردان میانسال (و زنان یائسه) کمبود آهن بدنشان توسعه یافت، اگرچه، نه ورزشی و نه رژیم غذایی هیچکدام مقصر پیری نمیباشند»

 

خونریزی داخلی از اولسر، پولیپ روده، مصرف اضافی آسپیرین و الکل حتی بواسیر اغلب مسبب پیری می باشند. پزشکان میگوید: «بهتر است در این مورد، بدن مورد معاینه قرار گیرد و علل از دست دادن خون مشخص شود و شخص نباید خود را با مصرف آهن اضافی معالجه کند».

 

نیاز ویژه به ویتامین B:

 

هم اکنون ویتامین B۶ نقشی مهم در مسائل بهداشتی زنان دارد. ویتامین B۶ برای معالجهٔ کاهش ترشح و سایر علایم پیش از قاعدگی و همچنین برای زنانی که قرص ضد حاملگی مصرف میکنند تجویز شده است.

 

اغلب سطح این ویتامین در خون این افراد پایین است. تغییرات خلقی مانند افسردگی در زن هایی که قرص ضد بارداری استفاده می کنند تجربه شده و این مسئله به پایین بودن سطح ویتامین B۶ نسبت داده شده است. بعضی از محققین فکر می کنند که احتمالاً باعث کاهش سرونوتین میشود

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.