پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

داشتن اعتماد بنفس واقعی و تاثیر آن بر زندگی

0

اعتماد بنفس را میبایست از دوران کودکی در انسان ها پرورش داد و تقویت کرد.در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره اعتماد بنفس صحبت کنیم.

 

والدین می توانند با نظرخواهی از فرزندان شان و تشویق آنها به این که قادرند بسیار زیبا و محکم در جمع صحبت کنند و نظر دهند، به پرورش اعتماد به نفس در کودکان آنها کمک کنند.

 

چگونه هنگام سخنرانی اعتماد بنفس داشته باشیم؟

اعتماد بنفس

 

شاید شما نیز تاکنون تجربه کرده باشید که وقتی قرار است در مدرسه، دانشگاه یا در جمع اقوام و دوستان سخنرانی کنید یا کنفرانسی بدهید، اضطراب به سراغتان میآید و زمان سخنرانی تمام مطالبی را که از قبل آماده کرده بودید با دیدن جمعیت حاضر فراموش و دست و پای خودتان را گم می کنید.

 

صدای تان به لرزه می افتد و خیس عرق می شوید. دلتان می خواهد زمان سریع بگذرد و از آن وضعیت لعنتی خلاص شوید.

 

در این مواقع شما دو راه پیش رو دارید: اول این که از استاد یا دوستان خود عذرخواهی کنید و برای ندادن کنفرانس بهانه ای بیاورید و وعده روز دیگری را بدهید تا در آن روز به نحو احسن کنفرانس دهید!!!!

 

دوم این که به روح و نفس خود اعتماد کنید و حاضر به ارایه کنفرانس و سخنرانی شوید. بدانید که اگر امروز کنفرانس و سخنرانی چندان موفقی نداشته باشید، اما به اعتماد به روح خود، بالاخره موفق خواهید شد.

 

اعتماد بنفس واقعی به همین معناست، یعنی اگر در ابتدا نتوانستیم کاری را به خوبی انجام دهیم، با تمرین و اعتماد به روح خود می توانیم از عهده آن کار به شکل عالی بر آییم.

 

اگر فعالیتی را نتوانستید به خوبی انجام دهید، روحیه ی خود را نبازید. زیرا در عوص، شما تجربه بزرگی به دست آورده اید که میتواند شما را در تلاش های بعدی کمک کند.

 

اعتماد بنفس

 

به یاد داشته باشید مهم این بوده که شما با تمام اضطراب تان، به دل ترس هجوم برده و آن را نابود کرده اید. بنابراین همین که به روح و نفس خود اعتماد کرده و حاضر به ارایه کنفرانس و سخنرانی شده اید، مقدمه ای برای ارایه کنفرانس و سخنرانی های عالی است.

 

مطمئن باشید هیچ کس از شکم مادر خود سخنران به دنیا نیامده است. تمام سخنرانان بزرگ در سخنرانی های اولیه ی خود، بسیار ضعیف بوده اند، اما به تمرین بسیار به سخنرانی فوق العاده تبدیل شده اند.

 

داشتن اعتماد بنفس، حس مدیریت و رهبری را نیز در انسان تقویت میکند. دوران مدرسه را به یاد آورید که معلم تان روزی وارد کلاس شد و گفت که تصمیم دارد یک مبصر برای کلاس انتخاب کند.

 

او ابتدا از بچه ها خواست کسانی که داوطلب پذیرش این مسؤولیت هستند، دست شان را بالا گیرند تا اسم داوطلبان بر روی تخته ی سیاه نوشته شود.

 

معمولاً بچه هایی که از اعتماد به نفیس بسیار برخوردار بودند، دست شان را بالا میبردند و داوطلب می شدند و کسانی که داوطلب نمی شدند از لحاظ اعتماد بنفس ضعیف تر از دیگران بودند.

 

خوب است از همین حالا به فرزندان مان این باور را بدهیم که آنها قادرند در مدرسه جزء گروه داوطلبان و در دیگر مراحل زندگی نیز جزو گروه مدیران باشند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.