پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

تاثیر رنگ در معماری به چه صورت خواهد بود؟

0

رنگ های متفاوت هر کدام تاثیر روانی خاصی بر بیننده میگذارند. در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم درباره ی تاثیر رنگ در معماری توضیحاتی بدهیم .

 

این اثر بیش از هر چیز تابع سه عامل است . الف ) مکانی که رنگ در آن به کار رفته است. آبی آسمان به فراز قله های پوشیده از برف برای ما رنگی دلپذیر است، اما همین رنگ آبی بر دیوارهای خانه ما حتی در تابستان نیز به ما احساس سرما میدهد.

 

 ب) فرهنگ یا به عبارت دیگر واحد های قیاس ذهنی که در هر جا به گونه ای اعتبار دارد . برای نمونه رنگهای سیاه و سفید در ژاپن از اهمیت بیشتری نسبت به کشورهای غربی برخوردارند، از آن گذشته برخی رنگها در پاره ای از فرهنگ ها از ارزشی نمادین نیز برخوردارند، مثلاً در چین باستان رنگ زرد رنگ پادشاهان بوده و به این دلیل نشانهای از قدرت نیز به شمار می رفته است.

 

ج) عوامل اجتماعی – روانی که بر بیننده اثر دارند، به احتمال بسیار قوی نظر یک جراح در مورد رنگ قرمز با نظر یک تاجر شراب تفاوت دارد.

 

تاثیر رنگ در معماری

 

 

در مورد تاثیر رنگ در معماری در اینجا به یک اشارهٔ کلی بسنده می کنیم و البته آن را تنها به مواردی اختصاص میدهیم که رنگ مستقیماً با معماری در ارتباط است. رنگها نیز یک «وزن» ادراکی دارند؛ اگر چه ما میدانیم که در حالت عادی رنگ یک جسم اثری بر وزن فیزیکی آن ندارد، جسمی با رنگ سفید، زرد، سبز یا آبی روشن سبک تر به نظر می رسد تا همان جسم به رنگ نارنجی، آبی سیر یا بنفشی سیر.

 

رنگ سیاه، این تیرہ ترین رنگ، در این مورد استثناست: رنگ سیاه خالی بودن را تداعی می کند. در برلین چندین ساختمان را روی کرسی بلند سیاه رنگ قرار دادند تا که از نظر ادراکی آنها را روی «پایه های ماندگار» نشان بدهند، اما نتیجه به دست آمده درست برعکس بود: چنین به نظر می رسید که ساختمان ها گویی در هوا معلق اند.

 

 

تاثیر رنگ در معماری

وزن رنگ ها:

در تعیین “وزن ” ادراکی رنگ تنها رنگمایه نیست که اثر دارد، بلکه روشنایی و سیری رنگ نیز مؤثر است: هر چه رنگ روشنتر باشد جسم «سبک» تر است.

 

اینکه چرا «وزن» رنگ متغیر است تا امروز به تحقیق معلوم نشده است؛ اما یکی از دلایل آن ممکن است این باشد که ما عادت داریم نور و روشنایی را بیشتر در بالا ببینیم تا پایین .

 

رنگ ها دارای «حرارت » نیز هستند: ما رنگ قرمز و نارنجی را «گرم» احساسی می کنیم و آبی و فیروزهای را «سرد» میدانیم. در اینجا نیز سیری رنگ نقشی اساسی دارد. هر چه رنگ پریدہ تر باشد «سرد » تر است.

 

براساس این روابط است که می توان تأثیر فضایی رنگ ها را نیز توضیح داد: رنگهای «گرم» را ما نزدیک تر به خودمان تصور می کنیم، گویی که فضا را تنگ می کنند. با استفاده از این آثار روانی است که میتوان مشخصات ادراکی فضا را تغییر داد.

 

برای نمونه  تاثیر رنگ در معماری اگر در یک فضای باریک و طولانی دیوار مقابل را به رنگ نارنجی و دیوارهای طرفین را به رنگ آبی درآوریم فضا کوتاه تر و عریض تر به نظر میرسد. رنگ نارنجی دیوار مقابل را به ما نزدیکتر نشان میدهد و دیوارهای آبی دورتر از آنچه هستند به نظر می آیند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.