پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

نکات مهم عقیم کردن توله سگ چیست؟

0

دامپزشک ممکن است در دیدار نخست شما را از فواید و مزایای عقیم کردن سگ مطلع کند.در این مطلب در مجله اینترنتی زیگیل میخواهیم به نکاتی درباره ی عقیم کردن توله سگ بپردازیم.

 

اگر دامپزشک راجع به عقیم کردن توله سگ صحبتی نکرد، از او توضیح بخواهید و در مورد بهترین زمان برای عمل جراحی از او راهنمایی بطلبید. عقیم کردن باعث حفظ سلامتی حیوان می شود و تولیدمثل را کنترل می کند و از بروز رفتاری غیرقابل پیشبینی جلوگیری می کند.

 

به خاطر بسپارید، اگر قصد دارید حیوان را در مسابقات نمایشی شرکت دهید، با انجام این کارپذیرفته نمی شوید. بسیاری از پرورش دهندگان در قرارداد خود ذکر می کنند که متعهد به عقیم کردن سگ هستند و زمانی که توله به سن مورد نظر (اغلب دامپزشکان شش ماهگی را سن مناسب این عمل میدانند) می رسد، حیوان را عقیم می نمایند.

 

این تضمینی است برای حفظ کیفیت نژاد سگ؛ چراکه تنها سگهایی تولیدمثل می نمایند که از نظر خصوصیات نژادی بهترین باشند. با انجام این عمل، شما صاحبه سگی سربه راه و ایده آل خواهید بود.

 

بهترین دلیل برای عقیم کردن سگ

 

عقیم کردن توله سگ

 

بهترین دلیل برای عقیم کردن توله سگ تأثیری است که در سلامتی سگ می گذارد. مثلاً تومورهای غدد پستانی در سگهایی که عقیم نشده اند به فراوانی دیده می شود. اگر سگ را پیش از اولین دوره فحلی اش عقیم کنند. (در شش ماهگی)، درصد وقوع تومورهای پستان به صفر میرسد.

 

اگر بعد از اولین دوره فحلی عقیم شوند، شانس ابتلا به تومور وجود دارد ولی به نسبت زیادی تقلیل مییابد. اگر عمل عقیم سازی بعد از دومین و سومین فحلی باشد این عمل، از احتمال ابتلا به بیماری نمی کاهد.

 

یکی از دلایلی که عقیم سازی در سنین کم انجام می شود این است که از آنجا که رحم را به همراه هر دو تخمدان برمی دارند، اگر این کار در ماههای اولیه زندگی توله انجام شود علاوه بر کاهش زمان عمل، خونریزی در هنگام عمل نیز کمتر از زمانی خواهد بود که حیوان در سنین بالا میباشد.

 

صاحبان سگ معمولاً اجازه عمل جراحی را می دهند، چون سگهای ماده بالغ در دوره فحلی، سگ های نر بسیاری را به دور خود جمع می کنند. از طرفی احتمال آبستنی های ناخواسته از بین میرود. همچنین چون دستگاه تناسلی حیوان ماده برداشته می شود، دوره فحلی ندارد و لکه های خون هم در محیط خانه دیده نشده، فرش و مبلمان و سایر لوازم منزل آغشته به خون نمی شوند.

 

فواید عقیم کردن توله سگ

 

عقیم کردن توله سگ

 

در نهایت، با این عمل احتمال وقوع بیماریهایی مثل تومورها و سایر بیماریهایی که رحم و تخمدانها را درگیر می کند کاسته می شود. برخی بیماریهای دستگاه تناسلی نر به فعالیت بیش از حد غدد جنسی بستگی دارد (برخی تومورها) با اخته کردن سگ نر می توان از وقوع برخی بیماریها جلوگیری کرد.

 

این مورد تنها دلیل درخواست صاحبان سگ برای اخته کردن حیوان نیست. اغلب آنها سگ را اخت می کنند تا حیوان رفتار بهتری داشته باشد. سگهای نر اخته نشده در مقابل سایر سگها و مردم رفتاری پرخاشگرانه دارند زیرا میخواهند از خود و محدوده اشان محافظت کنند.

 

برای یک سگ، قلمرو به منزلهٔ املاک و دارایی برای انسانهاست. وسایل بازی، ظروف غذا و مادههای فحل جز قلمرو یک سگ نر محسوب میگردند.

 

این خلق و خو در سگها برای بسیاری از مردم غیرقابل تحمل است. این رفتار به علت ترشح هورمونهای جنسی به وجود می آید. تجربه نشان داده است که عقیم کردن سگهایی که گرایش به پرخاشگری دارند، مشکلات رفتاری آنها را کاهش میدهد.

 

اخته کردن غالباً در سنین کم انجام میشود ولی سگ های تندخویی میانسالی را نیز می توان اخته کرد. هرچند در سنین بالا از احتمال موفقیت کاسته می شود.

 

سگ اخته شده، میلی به پرسه زدن و جنگیدن با سگهای دیگر ندارد. همچنین برای میهمانان ایجاد مزاحمت نمی کند و حیوان ایده ال و آرامی است.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.