پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

اثر چربی ها و روغن ها در کبد

0

 

در این مطلب سلامت سایت زیگیل برای شما از اثر  چربی ها  در بدن و به خصوص کبد صحبت می کنیم.ما انواع چربی ها را داریم که همگی هم برای ما مضر نیستند

 

 

چربی ها و کبد 

 

چربی ها

 

یکی از بزرگترین خطرها در تغذیه مدرن، اندازه و نوع چربی ها و روغن ها است که مصرف می کنیم. این موضوع برای کبد ما فوق العاده مهم می باشد. چراکه کبد یکی از مهمترین اعضایی است که در آن چربی ها و روغن انباشته، پردازش و فرآوری می شود. تحت تاثیر تبلیغات، به تازگی مردم بیشتر چربی های اشباع نشده مصرف می کنند. روغن های غیراشباع بخاطر پیوند دوتایی کربن-کربن شان که براحتی توسط اکسیژن مورد حمله قرار میگیرند، فوق العاده مستعد اکسیداسیون خطرناک و مضر می باشند.

 

 

روغنی که اکسید شده باشد، فاسد می گردد. این روغن هرگز نباید خورده شود چونکه خوردنش باعث ایجاد رادیکال های آزاد در بدن می شود. رادیکال های آزاد ملکولها و اتم های ناپایداری هستند، مانند اکسیژن، با الکترون جفت نشده که الکترونها را از ملکولهای سالم بدن می ربایند و می توانند در قسمت های مشخصی از سلول های سالم مانند اجزاء دیوار سلولی و حتی DNA سلول بسیار واکنش پذیر شوند.

 

 

محققان طب نوین فکر می کنند که رادیکال های آزاد به سلول های بدن حمله می کنند و باعث گسترش تخریب بافتی (مانند بافت کبد) می شوند، که این امر باعث سرعت بخشیدن به روند پیری میگردد.

 

 

در واقع فرآیند پیر شدن و ارتباط آن با رادیکال های آزاد یک فرضیه است که اشاره به بسیاری از علائم پیری مانند از دست دادن انعطاف و کارآیی مفاصل، پوست و حتی اندام های داخلی بدن مانند کبد دارد که بخاطر وجود رادیکال های آزاد این فرآیند تشدید می شود.

 

 

در حالت عادی ۱۷ درصد از اکسیژن مصرفی ما تبدیل به رادیکال های آزاد می شود که می توانند باعث آسیب و تخریب سایر ملکولهای سلولی بشوند. بیشتر ارگانیسمهای وابسته به اکسیژن، سیستم دفاعی خود را در مقابل تخریب و آسیب های رادیکال های آزاد تا حد قابل تحملی تکامل بخشیده اند. در انسانها این مکانیزم دفاع طبیعی شامل سیستمهای آنزیمی مانند گلوتاتیون پروکسایدز ، آنتی اکسیدان های طبیعی مانند ویتامین C و A و بخصوص ویتامین E و مکانیزم ترمیم DNA می شود.

 

 

علیرغم نکات قید شده، مکانیزم دفاع طبیعی بدن ما با تغذیه جدید ما تکامل پیدا نکرده است در نتیجه دستگاه دفاع طبیعی برای دفع این نقصان احتیاج به مکمل های طبیعی مانند گیاهان دارویی که بسیاری از این عناصر اساسی را شامل می شود، دارد. علیرغم خطرات پنهان و غیر تبلیغ شده روغن های اشباع نشده باید به این نکته نیز اشاره شود که صرفاً همه روغن های اشباع نشده بد و مضر نیستند.

 

 

برعکس بسیاری از روغن های اشباع نشده مانند (لینولیک اسید) برای سلامتی انسان در شرایط استفاده به اندازه و مناسب و ترجیحاً بصورت سرد- مهم و حیاتی هستند چناچه از خوردن غذاهای هله هوله، فست فود و غذاهای فرایند شده دوری کنید. اگر یک برنامه غذایی کامل و سالم را برگزینید و در ضمن از گیاهان دارویی و سایر مکمل هایی که شامل آنتی اکسیدانها می شوند، استفاده نمائید خطری از جانب روغن های اشباع نشده شما را تهدید نمی کند.

چربی ها

راهکار ساده برای استفاده ار چربی ها و روغن ها 

 

 

• روغن زیتون (فرابکر) طبیعی ترین روغن برای بدن ما و مقاوم در برابر اکسیداسیون می باشد. روغن زیتون شامل مقدار قابل توجهی اسیدهای چرب اشباع شده (تک اشباعی – اولیک) و اشباع نشده (لینولیک linoleic و لینولنیک linolenic) میباشد. اسید اولیک کمتر تحت واکنش با اکسیژن قرار می گیرد و در چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده شده که برای قلب و عروق مفید می باشد.

 

چربی ها

 

 

• روغن بذر کتان منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند لینولیک و لینولینک اسید می باشد.  از مصرف مارگارین که شامل روغنی است که ابتدا داغ شده و سپس پاستوریزه شده است (جهت اینکه شکل ساختار ملکولی آنرا تغییر دهند) بپرهیزند. روغن مارگارین یک کابوس بیوشیمیایی وحشتناکت برای بدن خصوصا کبد است.

 

چربی ها

 

 

•کره کم نمک حیوانی نسبت به مارگارین ارجحیت دارد.  روغن های اشباع نشده مانند آفتابگردان و روغن گلرنگ. برای اطمینان از سلامتی و خراب نشدن آن باید اول چشیده شوند. پس از بازشدن این روغن ها حتماً آنها را در یخچال نگهداری کنید.

 

چربی ها

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.