پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

وظایف بی شمار و مفید کبد در بدن انسان

0

در این مطلب از سایت زیگیل برای شما از وظیفه کبد در بدن صحبت می کنیم ..برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید :

 

 

کبد چگونه کار می کند؟

 

 

بطور خیلی خلاصه کار کبد جذب هر آنچه که مورد نیاز بدن ماست و دفع هر آنچه که برای بدن ما مضر و غیر ضروریست، است. کبد بزرگترین عضو بدن ما است. کبد تنها عضو بدن است که دو منبع جداگانه خون دارد:

 

 

۱- سرخرگ جگری که خون تازه اکسیژن دار را از قلب می آورد.

 

 

۲- درگاه سیاهرگی که خون حاوی مواد غذایی جذب شده از روده را به کبد منتقل می کند.

 

 

وظایف کبد :

 

 

متابولیز پروتئین، چربی و کربوهیدرات. بعبارتی تهیه انرژی و مواد مغذی. – ذخیره سوخت در بدن بصورت گیلکوژن (که فوق العاده برای کارکرد مغز ضروریست). – متابولیز دارو و تجزیه الکل. – ذخیره ویتامین ها، املاح معدنی و قند. – فیلتر کردن خون و کمک به پاکسازی خون از مواد خطرناک شیمیایی و باکتری ها. – تولید صفرا، که باعث تجزیه کردن چربیها می شود. – تنظیم توانایی بدن جهت لخته شدن خون. K.D E A :کمک به جذب و ذخیرهسازی ویتامین های محلول در چربی مانند – ذخیره آهن. – ذخیره سازی خون اضافی که در زمان احتیاج بدن به خون، بسرعت می تواند آزاد شود.

 

 

تولید سرم پروتئین که باعث نگهداری بالانس مایعات بدن می شود و بعنوان عامل حمل هورمونهایی مانند استروژن و مواد دیگر عمل می کند. – کمک به حفظ تعادل الکترولیت و بالانس آب. تولید اجزاء ایمنی بدن مانند گاماگلوبولین. – تنظیم هورمونهای جنسی، ساختن استروژن، تستسترون و تجزیه و نابودسازی هورمونهای جنسی اضافه.

 

 

همانطور که ملاحظه می کنید این همه وظیفه برای یک عضو بدن به تنهایی، حتی در صورتیکه بخوبی کار کند خیلی زیاد است. متاسفانه روش زندگی امروزی ما فشارهای فراوانی به اشکال مختلف به این عضو ما وارد می نماید که وظیفه و کارآیی این عضو را در بدن سخت تر، پیچیده تر و اضافه تر از آنچه که هست می کند.

 

 

بعد از مواجهه ساختن کبد با غذاهای چرب و غذاهای فرآوری شده که یکی از بزرگترین عوامل فشار به کبد هستند، کبد باید با مواد شیمیایی ساخت بشر مانند گازولین، افزودنیهای بی شمار مواد غذایی، مواد نگهدارنده، حشره کشها، آفت کشها، علف کشها و مواد فراوان دیگر در ستیز باشد.

 

 

تقریباً برآورد شده که شرکت های شیمیایی جهت تحقیقات و پیدا کردن یک ماده قابل فروش در بازار، بیشتر از یکصد ماده شیمیایی جدید تولید می کنند. از آنجائیکه این مواد برای محیط زیست ما کاملاً جدید هستند، این احتمال وجود دارد که چیزی حدود هزار سال طول بکشد تا بدن ما به آنها عادت کند.

 

 

عوامل فشار دیگر به کبد الکل و مواد مخدر هستند.دیگر اینکه داروهای شیمیایی نیز بروی کبد ما تأثیر می گذارند. ۵ درصد از بیماران بیمارستانی (چیزی حدود ۱ میلیون نفر) علائم ناسازگاری با داروهای شیمیایی که تجویز می شوند را از خود بروز می دهند. در حقیقت ۲ تا ۴ درصد مراجعه کنندگان به بیمارستانها فقط به خاطر ناسازگاری داروهای تجویز شده به بیمارستانها مراجعه می کنند.

 

 

فشار دیگری که کبد باید با آن مقابله کرد. هورمونهای اضافی در بدن مانند آدرنالین (که بواسطه زندگی پراسترس امروزی بطور دائم در بدن ما در حال تولید است) میباشد. تحت شرایط خاصی هورمونها میتوانند بمدت یکسال در کبد ذخیره شوند که این عمل باعث تشدید حالت هاى مختلف روحیی مانند افسردگی، عصبانیت و اختلالات وابسته به فشار روحی و کاهش سیستم ایمنی بدن میشود.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.