پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

مهمترین علت مرگ بیماریهای قلبی است

0

در این مطلب از سایت زیگیل در باره ی علل مرگ در جهان و بیشترین علت مرگ انسانها صحبت می کنیم..

 

 

 

مهمترین علت مرگ انسانها :

 

 

اندازه مرگ و میر انسانها یک به یک است، بدین معنی که هرکس به دنیا آمده ، ناگزیر دچار مرگ می شود . همانطور که گفته شد تنها راه از مرگ گریختن، به دنیا نیامدن است. ممکن است اتفاق بیافتد که یکی، کس دیگری را به قتل برساند. این کار که در همه جا جنایت خوانده می شود، ویژهٔ جوامع انسانی است، که خود را “اشرف مخلوقات ” هم میداند.

 

 

اما در یک جامعه انسانی به معنی واقعی، کوتاه کردن دست دیگری از زندگی، نه تنها کشنده خود را از مرتبه انسانیت فرو انداخته است، بلکه از هیچ جهت پذیرفتنی نیست که کسی که توانایی و انتظار زندگی بیشتری دارد، از این موهبت محروم گردد.

 

 

در اینجا پرسش بسیار دشوار دیگری هم پیش می آید: آیا همان گونه که هیچکس حق ندارد زندگی کسی که برای سال های سال توانایی زیستن را دارد پایان بخشد. آیا کسی حق دارد شخصی که توانایی بیولوژیکی زنده ماندن ؟ را از دست داده است، با زور زنده نگاه دارد؟ به ویژه وقتی که این زندگی ساختگی مستلزم درد و ناراحتی شدید بوده و هیچ امید واقع بینانه ای نیز برای بیمار وجود نداشته باشد.

 

 

به زور زنده نگاه داشتن کسانی که در سنین بالای هشتاد و نود بوده، با نارسایی قلبی، کبدی، کلیوی، دستگاه تنفسی و غیره دست بگریبانند، و ادامه حیاتشان جز به کمک چندین دستگاه پیچیده بیمارستانی مقدور نیست، جز نشانه خودخواهی و نا آگاهی بستگان، جز نتیجه آزمندی سرمایه گذاران در تجارت و تکنولوژی بیمارستانی نیست.

 

 

در حقیقت ادامه در پی گیری چنین روشی، مایه طولانی شدن رنج و درد کشنده بیمار و از دست رفتن منابع محدود بهزیستی و بهداشت است. اگر کسی حق پایان دادن به زندگی دیگری را ندارد، چگونه ما خود را دارای این اختیار میدانیم که کسی را از حق با ارامش و احترام رفتن محروم کرده، جان سپردن با راحتی را به جان کندن طولانی و درد آلود، مبدل گردانیم.

 

 

بسیار شنیدنی است که گروهی در برخورد با مسأله مرگ و زندگی سالمندانی که امید بهبودی ندارند، پای انسان دوستی و ارزش زندگی فردی را به میان می کشند. بی گمان هدف نهفته آنان هیچ ربطی به ارزش های انسانی ندارد. در دنیایی که هرروزه هزاران تن قربانی قحطی، جنگ و بیماریهای آسان درمان پذیر می شوند، و در نظام ستم و سرمایه که هیچ معیاری جز سود بیشتر نمی شناسد، کهنسالان را با زنجیر آزمندی به زنده ماندن رنج آور بستن، هیچ نشانی از معیارهای مردمی ندارد.

 

 

چند سال پیش پزشکی در ایالت میشیگان، درخواست بیمارانی را که امید بهبودیشان نمی رفت و در چنگال دردهای توانفرسا و بی پایان گرفتار بوده و خود خواستارپایان دادن زندگی خود بودند، را برآورده، با کمک داروهای آرام بخش به یاری آنان میآمد تا به زندگی خود پایان دهند.

 

 

او داروهای لازم را برای آنان تهیه و تجویز کرده در به کار بردن آنها بیماران را یاری میکرد. وچون این کار با درخواست خود بیمار صورت می پذیرفت، ایالت میشیگان نمی توانست او را زیر پیگرد قانونی بگذارد. تا اینکه جریان پایان دادن زندگی یکی از بیماران را که از دردهای شدید رنج میبرد، از تلویزیون پخش گردید.

 

 

این پزشک را به استناد فیلم هایی که از او در دست بود، چند سال به زندان فرستادند. سیستمی که او را به بند کشیده بود اما، هیچ ارزشی برای جان صدها تنی که هر روزه در سرزمینهای دوردست و در جنگ های بی پایان از دست می رفت، گرچه تجویز داروهای کشنده به وسیلهٔ پزشک کار درست و اخلاقی نیست، اما خود مردم بایستی داوطلبانه از تکنیکهای بیمارستانی پیچیده ای که تنها درد و رنج آنان را طولانی تر می کند، دوری جویند.

 

 

مردمی که از آموزش و آگاهی کافی برخوردار باشند خود را چنین خوار و ناتوان نخواهند خواست. گرفتاری اینجاست که هنوز توده مردم با مفهوم زندگی سودمند و لذت بخش آشنایی ندارند.

 

 

مهمترین علت مرگ و میر در سالمندان (۶۵ به بالا) بیماری های قلبی عروقی است» و شاید بالاترین هزینه های پزشکی نیز برای همین بیماری ها و در همین گروه سنی به مصرف میرسد. در حال حاضر، برای بیمارانی که به سکته قلبی دچار می شوند، بستری شدن در بخشهای مراقبت ویژه، گذاشتن استنت و عوض کردن رگهای قلب درمانهای پذیرفته شده است

 

 

در بسیاری از مراکز پزشکی و بیمارستان ها، بخش مراقبت ویژه و تجهیزات جراحی قلبی وجود دارد. در کشورهایی که آمارهای درمانی و بهداشتی را نگاه می دارند، هزینه مراقبت های ویژه و جراحی های قلبی از تمام هزینه های درمانی دیگر، در بیشتر شهرهای بزرگ جهان بیمارستانهایی وجود دارد که تنها کارشان درمان بیماری های قلبی است.

 

 

جراحان و متخصصان بیماری های قلبی در مورد کارایی خود اعتماد بنفس بسیار دارند و هیچگاه تردیدی در سودمند بودن کار خود و ارزش نسبی هزینه های درمانی در برابر سایر هزینه ها، به خود راه نداده و نمی دهند. پژوهشگران، اینجا و آنجا، بیماری های قلبی و هزینه و بازده روشهای کنونی درمان آنرا، مورد پرسش قرارداده اند، امّا نیروی سرمایه داران حاکم بر سیاست های درمانی و دیگر گروه هایی که سودشان در انجام هر چه بیشتر این گونه درمان هاست از مطرح شدن هر نوع پرسشی جلوگیری می کند

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.