پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

ماسک توت فرنگی برای صورت مفید است

0

در این مطلب از سایت زیگیل میخوانیم که : توت فرنگی، میوه ای شبیه توت است ولی کمی درشت تر و رنگش سرخ و طعم ان ترش و مطبوع است. میوه توت فرنگی به صورت قرمز، گوشت دار و دارای هسته های ریزی است. قسمت هایی که از بوته توت فرنگی مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از: میوه – برگ – ریشه. توت فرنگی به صورت های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد: جوشانده – مربا – شربت – بستنی.

 

 

خواص بی نظیر توت فرنگی :

 

 

توت فرنگی به علت داشتن ویتامینهای( آ- ب ۱ -ب ۲- ) و مواد معدنی آهن – کلسیم – فسفر – منیزیم – آهک – ید و برم در رشد و نمو مفیدی دارد.

 

 

توت فرنگی سلول های بدن را فعال تر کرده و باعث شادابی سلول ها میگردد. مبتلا میباشند، سودمند بوده و ضرری برای مبتلایان به قند خون ندارد. خوردن توت فرنگی به مقدار نیم کیلو به صورت ناشتا و خودداری از خوردن غذا تا ظهر موجب دفع انگلی روده می شود. این میوه خوشمزه به دلیل داشتن منیزیم فعالیت غل د بدن را افزایش داده و بر جسم و روان انسان اثر حیات بخشی دارد.

 

 

این میوه به علت دارا بودن مواد مفید نظیر: اسانس، سلولز و نمکهای قلیایی محرک خوبی برای ترشحات دستگاه گوارش بوده و همچنین حرکات دودی رودهها را افزایش داده و در نتیجه به هضم غذا کمک می کند. این میوه لذیذ مقوی قلب، صفرابر، تصفیه کننده خون، مدر، ملین و ضد بواسیر، سرفه و خارش می باشد. آهن موجود در توت فرنگی باعث افزایش تولید خون شده و در نتیجه برای افراد کم خون و همچنین کودکان ضعیف اثر درمانی دارد.

 

 

خوردن این میوه در ماه های اول حاملگی بسیار مفید است، موجب می شود تا نوزاد، پسر متولد شود، و خوردن توت فرنگی، هیجان و تأثر را معالجه می کند. دم کرده برگ توت فرنگی در زیاد کردن ادرار و شیر بانوان مفید است.

 

 

اگر این میوه را له کنید و در آب بریزید، نوشابه ای به دست می آید که برای درمان تب هایی که با بیماریهای التهابی همراه است بسیار مفید است. توت فرنگی له شده را بر روی صورت بگذارید برای رفع لکه های صورت بانوان مفید است. آب توت فرنگی، میکروب حصبه و تیفوئید را میکشد. توت فرنگی برای درمان ستی استخوان و کم خونی بسیار مفید است.

 

 

این میوه فشارخون را در حد متعادل نگه می دارد. اگر زنی هنگام قاعده شدن جوشانده برگ توت فرنگی و یا میوه آن را بخورد در ان ماه ابستن نمی شود. توتفرنگی به علت داشتن آهن، کلسیم و فسفر، در رشد ونمو کودکان و نوجوانان، استحکام دندان ها و ترمیم شکستگی استخوانها بسیار مؤثر است.

 

 

برای استفاده از ماسک این میوه میتوان ۵ تا ۱۰ عدد توت فرنگی تازه را پس از شستشوی کامل له کرده و پس از استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، آن را روی صورت به مدت ۲۰ دقیقه قرار داد و سپس صورت را با آب شستشو داد. این کار را می توان در فصلی که توت فرنگی است، یک روز درمیان و یا دو روز درمیان انجام داد.

 

 

البته قبل از انجام این عملی فرد بایستی مطمئن شود که نسبت به این میوه حساسیت ندارد.

 

 

آنتی اکسیدانهای این میوه شامل آنتوسیانین و اسید چرب غیراشباع آلارژیک می باشد که با عوامل سرطان زامبارزه می کنند. ترکیبات آنتی اکسیدان که در توت فرنگی وجود دارند از اکسیداسیون کلسترول بد یا LDL جلوگیری می کنند، بنابراین در پیشگیری از بیماری های قلبی مؤثرند.

 

 

این میوه به خاطر داشتن ماده معدنی پتاسیم خون را از مواد مضر مثل اسید اوریک، اوره و چربی اضافی پاک نموده و یونهای خون را متعادل می کند. این میوه به علت داشتن مقدار زیادی آب و مواد قندی قابل جذب فعالیت کلیه ها بوده و به آسانی و به طور سریع جذب خون شده و بر فعالیت های می افزاید.

 

 

مصرف جوشانده برگ و ریشه این میوه در موارد، سرماخوردگی، سوزاک، سیفلیس و ورم روده اثر درمانی ظاهر می کند. برگ و ساقه زیرزمینی این میوه خاصیت ضد عفونی کننده داشته و در پایین آوردن فشارخون و رفع اختلال های کلیه و مثانه می تواند نقش داشته باشد.

 

 

ساقه زیرزمینی توت فرنگی به خاطر دارا بودن مواد معدنی همچون آهن، آهک و اسید سالیسلیک تببر و تسکین دهنده درد بوده و باعث رفع سنگ کلیه و مثانه شده و همچنین خوراک مفیدی برای مبتلایان به بیماریهای کبدی و نقرس میباشد.

 

 

توتفرنگی وحشی؛ از جوشانده برگهای توت فرنگی وحشی یک نوع نوشیدنی مقوی برای افراد عصبی و کم خون تهیه می شود، همچنین از آن در رفع ناراحتیهای رودهای و معده ای که همراه با اسهال باشد و نیز در مداوای ناراحتیهای مجاری ادرار، کلیهها و سنگهای کلیوی استفاده می شود، برگ توت فرنگی پرورشی فاقد این اثر میباشد.

 

 

مضرات توت فرنگی چیست:

 

 

خوردن این میوه در برخی اشخاص موجب حساسیت شده و موجب بروز عارضه جلدی «کهیر» می شود. علت این امر ممکن است بسه خاطر وجود میکروبها و یا عوامل خارجی بر روی پوست توتفرنگی باشد که در این صورت شستن خوب میوه از بروز حساسیت جلوگیری می کند.

 

 

این میوه ممکن است که در برخی افراد مستعد به سنگ کلیه مضر باشد. کسانی که معده ای حساسی دارند یا مبتلا به اگزما و آسم هستند بهتر است که از خوردن توت فرنگی خودداری کنند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.