پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

پیشگیری از واریس وریدی یک بیماری ارثی

0

در این مطلب از سایت زیگیل در مورد بیماری واریس وریدی برای شما صحبت می کنیم.در مورد علت ایجاد واریس وریدی و درمان آن توضیحاتی در زیر آمده است

 

 

واریس وریدی چیست:

اگرچه ویتامینهایی وجود دارند که برای خانمهای مبتلا به واریس وریدی مفیدند، متأسفانه پس از ابتلاء به واریس وریدی جز جراحی راهی برای برطرف کردن آن وجود ندارد.

 

و بر خلاف آنچه تصور می کنید (یا امید دارید!)، حتی جراحی نیز به طور کامل واریس وریدی را ریشه کن نمی کند، زیرا احتمال عود بیماری زیاد است. از سوی دیگر، چند درمان طبیعی وجود دارد که در پیشگیری از واریس وریدی و نیز جلوگیری از پیشرفت آن مفیدند.

 

واریس وریدی بسیار شایع است. تقریباً یک چهارم زنان امریکایی و یک دهم مردان این کشور به واریس مبتلا هستند. واریس هنگامی ایجاد می شود که وریدهایی که خون را از ساق پا به قلب بازمیگردانند پرخون و متسع شوند. وریدها در این حالت ظاهری متورم، آبی رنگ و ناهموار پیدا می کنند

 

مایعات به بافتهای اطراف نشت می کنند و ممکن است ساق پاها متورم شوند و تغییر رنگ دهند و در آنها حالت خستگی و درد ایجاد شود. به علاوه، در موارد مزمن با خراب شدن پوست ممکن است زخم نیز ایجاد شود.

 

بدترین عارضهٔ واریس وریدی، فلبیت یا تورم ورید است که در این حالت لخته های خون در دیوارهٔ وریدها ایجاد می شود. در صورتی که این لخته ها جابه جا شوند و به سمت ریه ها حرکت کنند ممکن است منجر به صدماتی جدی و حتی کشنده شوند

 

اولین زنگ خطر واریس وریدی احساس گزگز در سطح ساق پا است که بر اثر کاهش جریان خون به علت ضعیف شدن وریدها ایجاد می شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که وریدهای آبی کوچکی نزدیک سطح پوست ظاهر شدهاند. برخی از افراد در وریدها سفتی، پرخونی و حساسیت احساس می کنند و به علایی از قبیل خستگی عضلات ساق، تورم مچ پا و انقباض و گرفتگی عضلات ساق دچار می شوند.

 

اغلب بیماران از ایجاد واریس متعجب نمی شوند زیرا مادریا عمه یا مادربزرگ آنها نیز به این حالت مبتلا بوده است. واریس وریدی عمدتاً یک بیماری ارثی است و به همین دلیل در صورتی که سابقهٔ واریس وریدی در خانواده دارید، باید از توصیه هایی که باعث پیشگیری و به تأخیر انداختن می شوند پیروی کنید.

 

سه درمان اساسی واریس عبارت اند از کنترل وزن، رژیم پرفیبر و ورزش منظم.

 

ارتباط بین افزایش وزن و واریس تا اندازه ای روشن است: هرچه وزنی که دستگاه گردش خون باید تغذیه کند بیشتر باشد، مقدار استرسی که به دستگاه وارد می شود، بیشتر خواهد بود. افزایش وزن بدن باعث واردشدن فشار اضافی به وریدهای ساق می شود. در صورتی که اضافه وزن دارید

 

تغییر رژیم غذایی باعث تسکین علائم واریس خواهد شد. رژیم پرفیبر و ورزشی نیز به کنترل وزن بدن کمک می کنند. چرا رژیم غذایی پرفیبر حائز اهمیت است؟ زیرا رژیم غذایی کم فیبر و پر از غذاهای تصفیه شده ایجاد یبوست مزمن را که عامل مهمی در ایجاد واریس است، تسریع می کند.

 

استرس ناشی از فشار لازم برای دفع مدفوع، با مسدودکردن جریان خون بالای ساق، فشار بسیار زیادی روی وریدها وارد میاورد. درنهایت این استرس عارضه خود را به جا میگذارد و باعث ایجاد واریس وریدی و نیز بواسیر میشود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.