پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

سوء هاضمه را با ترش کردن اشتباه نگیرید

0

این مطلب از سایت زیگیل در مورد علل سوء هاضمه و درمان سوء هاضمه است .. با ما همراه باشید

 

 

سوء هاضمه به چه دلیل رخ می دهد:

همه میدانیم سوء هاضمه چیست. این حالت فقط کمی با سوزش سردل (ترش کردن) تفاوت دارد. در واقع سوء هاضمه هر نوع اختلال در بخش فوقانی دستگاه گوارشی است که شامل مری، معده و کیسهٔ صفرا می شود. سوزشی سردل یکی از علائم معمول سوء هاضمه است. گاز، نفخ و بادگلو نیز علائم شایعی هستند.

 

در صورتی که پس از خوردن غذای زیاده از حد یا به علت استرسی دچار سوء هاضمه می شوید، نیاز دارید که احتمالات مختلف را بیشتر بررسی کنید. در اینجا شایعترین علل سوء هاضمه و صفحه ای که میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به هریک بیابید، ذکر شده است

 

اغلب افرادی که به سوء هاضمه مزمن دچارند به پزشکان مختلف مراجعه کرده اند و از نظر بیماریهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفته اند. اگر این موضوع شامل حال شما نیز می شود و در صورتی که راجع به کسالتهای فوق مطالعه کرده اید و هنوز نمی توانید علت سوء هاضمه خود را بیابید، دو علت احتمالی دیگر نیز وجود دارد که شیوع چندانی ندارند.

 

کمبود اسید کلریدریک

کمبود آنزیمهای لوزالمعده (پانکراس در صورتی که به کمبود اسیدکلریدریک یا عدم ترشح اسید معده مبتلا هستید، ممکن است دچار این علائم باشید: نفخ، بادگلو، احساس سوزش، تجمع گاز در معده درست پس از صرف غذا , اسهال یا یبوست , احساس پری بیش از حد پس از خوردن غذا, حساسیتهای غذایی . تهوع بر اثر مصرف مکملهای غذایی بیش از نیمی از افراد مسنتر از شصت سال به کاهش خاصیت اسیدی معده دچارند.

 

در صورتی که با پزشک خود راجع به سوء هاضمه مشورت کرده اید، از داروهای ضد اسید یا از داروی تا گامت استفاده کردهاید و بهبود نیافته اید یا در واقع بدتر شده اید ممکن است مشکل شما ناشی از کمبود اسیدکلریدریک باشد. پزشک می تواند با به کار بردن یک آزمون تشخیصی این مسئله را اثبات کند، اما آزمون سادهای نیز وجود دارد که در خانه نیز قابل انجام است.

 

 

درمان انواع سوء هاضمه :

زمانی که دچار سوء هاضمه هستید، یک قاشق غذاخوری سرکه یا آبلیمو میل کنید. اگر این کار باعث رفع علائم شما شد، ممکن است مبتلا به کمبود اسید معده باشید. اما در صورتی که این کار علائم شما را بدتر کرد، دچار افزایش تولید اسید معده هستید. اگر مصرف سرکه به شما کمک کند، میتوانید آن را به همراه غذا مصرف کنید یا از مکملهای اسیدکلریدریک (HC) (که حاوی آنزیم پپسین نیز هستند) استفاده کنید که از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی قابل تهیه هستند.

 

توجه داشته باشید که فتق ، معده، گاستریت ، و زخم اثنی عشر به علت افزایش تولید اسید معده ایجاد می شوند. و ممکن است مکملهای HCl باعث بدتر شدن این حالات شوند. بنابراین پیش از درمان با مکملهای اHC باید احتمال افزایش خاصیت اسیدی معده را رد کنید. از سایر افراد از کمبود آنزیمهای لوزالمعده (پانکراس) رنج می برند. لوزالمعده، عبارتاند از لیپاز ها که چربی را هضم می کنند، پروتئازها که پروتئینها را هضم میکنند و آمیلاز ها که نشاسته را هضم می کنند.

 

متوجه شده اند که بیماران مبتلا به کمبود قند خون بیشتر از سایر افراد دچار مشکلات مربوط به انزیمهای لوزالمعده: تند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که هم انسولین که قند خون را کنترل میکند و هم آنزیمهای لوزالمعده هر دو از یک عضو (لوزالمعده) ترشح می شوند. در صورتی که لوزالمعده دچار اشکال باشد، ممکن است باعث کمبود قند خون و کمبود آنزیمها شود.

 

کمبود آنزیمهای لوزالمعده به هنگام مصرف غذاهای چرب ایجاد اشکال می کند: ممکن است یک ساعت پس از صرف غذای چرب دچار نفخ و بادگلو شوید یا ممکن است دچار احساس پری معده شوید.

 

در صورتی که دچار کمبود آنزیمهای لوزالمعده هستید، برخی مکملهای غذایی وجود دارند که ممکن است مفید باشند. ترکیبات آنزیمهای لوزالمعده که از منابع حیوانی جدا شده اند و نیز آنزیمهای دیگری از جمله بروم لین که از آناناس استخراج می شود، برای کمک به هضم غذا به کار می روند. میتوانید این مکملها را از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی تهیه کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.