پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

توقعات و انتظارات یک شخصیت عصبی در زندگی

0

شخصیت عصبی معمولا با دو واقعیت مواجه است:
یک واقعیت ارتباط با خودش میباشد، بدین معنی که ایشان در تخیل و تصور، خود را شخصی بسیار باهوش، پرقدرت، دانا و جذاب و دارای امکانات نامحدود .

 

 

در نوع دوم واقعیت این است که شخصیت عصبی از دیگران توقع دارد که او را به عنوان یک موجود ممتاز و برجسته بشناسند و احترام قایل شوند در حالی که به حق با وی ان طور رفتار می کنند که در خور شخصیت فعلی اوست. حال ببینیم که این شخصی عصبی خود ایده ال با مواجه شدن با این واقعیت رنج آور چه واکنشی از خود نشان میدهد و چه تصمیمی برای رفع این معضل می گیرد.

 

 

 

آگاهی علمی در مورد توقعات یک شخصیت عصبی :

 

 
به گزارش سایت زیگیل شخصیت عصبی از خود ایده آلی ش نمیتواند دست بکشد و یا آن را رها کند. چون خود ایده آلی در حکم یک سنگر دفاعی است که در پشت آن لااقل احساس آرامش لرزان و تهدید شونده می نماید، چنانچه این سنگر را رها کند مواجه با خطراتی خواهد شد. یعنی خطر سقوط از دره ناچیزی و بی ارزشی، اگر خوب دقت کنیم می بینیم که ریشه و منشا توقعات و انتظارات غیر منطقی و عصبی «خود ایده الی» است و از دیگران توقع دارد که همه ی کارهایش را بپسندند و هیچ گونه عیب و ایرادتمند کارهایش نبینند، از دیگران توقع دارد که از او اطاعت و فرمانبرداری کنند و انتظار دارد که او را به عنوان صاحب آن صفات و خصوصیات برتر بشناسند هرگونه احتیاجی داشته باشد، توقع دارد که برآورده شود.

 
اولین علامت و خصوصیت توقعات شخصیت عصبی این است که اساس و مبنای واقعی ندارند، این موارد توقعات شخصی نسبت به امور و موضوعاتی است که جز یک آرزوی خیالی و واهی چیز دیگری نیست. مثلا توقع دارد که هرگز مریض نشود یا حتی نمیرد. علامت مشخصه ی دیگر آن، توقعات عصبی خود خواهانه بودن آنها است در تصویر خود ایدهآلی خود، خود را خیلی پر قدرت و مهم میداند، احتیاج دارد که دیگران از او اطاعت کنند، از توقعات دیگرش این است که شخص می خواهد که انتظارات او برآورده شوند، بدون این که خودش یک قدمی بردارد، توقع دارد که موقعیت بهتری برایش فراهم سازند و بعضی مواقع حتی به روشنی نمیداند، چه چیزی می خواهد، احتیاجات و توقعاتش دقیقا چیست؟

 

 

چهارمین علامت شخصیت عصبی عناد آمیز بودن توقعاتش می باشد. با پرخاشگری عناد آلود و بی مهرانه توقعاتش را مطرح می کند، علت عناد آمیز بودن توقعات عصبی برابراست با شکست، برابراست با احساس ہی ارزشی تیپ عزلت طلب خود را آدمی بی نیاز و آزرده و مستقل تصور می کند بر مبنای این تصور از دیگران انتظار دارد که در کارهایش دخالت نکنند. مخل و مزاحم تنهائیش نشوند.  شخصی عصبی آدمی است که ناراحت، ناسازگار و ناراضی است. اگر انتظاراتش را برآورید به یک علت ناراحت می شود و اگر نیاورید به علت دیگر.

 

 

یکی از واکنش های شخصیت عصبی ترس و هراس دائمی است که به علت پیش بینی از شکست، در ارضای انتظارات خود، دردی موجود است. عصبانیت و خشم و غیظ هم اغلب از واکنش هایی است که به علت سرخوردگی و شکست در اعمال و ارضاء توقعات عصبی ایجاد می شود. بنابراین خشم و عناد و عصبانیتی که در شخص ایجاد می شود، ممکن است امراض و ناراحتیهای «سایکوسوماتیک» تولید نماید، یعنی امراض جسمی که منشأ و علتشان ناراحتیهای روحی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.