پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

قدرت طلبی ،آخر و عاقبت خوشی ندارد!

0

قدرت طلبی ، محدودیت های موجود در دنیای واقعی را نادیده میگیرد. قدرت طلبی از یک سطح ابتدایی ساختار شخصیتی ناشی می شود. در روابط درونی بین سطح اشتیاق و سطح واقعی موفقیت، جنبه های ناخوشایندی وجود دارد و به احتمال زیاد باعث نومیدی و به طور کلی متوقف شدن تلاش های جهت دار می شود.
بنابراین کمال گرایی روان رنجورانه با قدرت طلبی سازگار است. کمال گرایی اصل خود تخریبی را در بطن تعریف خود دارد. چون اهداف را غیر قابل دسترسی میداند. این گونه کمال گرایی، جای موفقیتهای واقع بینانه را می گیرد.

 

آگاهی علمی در مورد قدرت طلبی و کمال گرایی :

 

 

به گزارش سایت زیگیل کمال گرایی در دوران اولیه زندگی کودک، شکل می گیرد. وقتی والدین کودک خود را اقتدار طلب میدانند، از کودک انتظار کمال گرایی دارند. درست همان انتظاری که از خود دارند، این گونه معیارهای انعطاف ناپذیر از والدین به کودکان منتقل شده و به بخشی از معیارهای درونی کودک تبدیل می شود. این گونه برتری طلبی و قدرت طلبی بسیار سریع در درون فرد رشد می کند و یک دایره ی بسته و غیر قابل گریز، شکل میگیرد که در آن فرد به دنبال کمال گرایی است تا احساس بیکفایتی را در خود از بین ببرد.

 

 

از این که کمال گرایی به طور کلی امکان ارضاء شدن را از بین میبرد، احساسی بی کفایتی در عمل، با شکست های پی در پی تقویت می شود و حس برتری بودن به این ترتیب در جهت خدشه دار کردن نفس، فعال می شود. الگویی که خلاقیت را خدشه دار می کند، این است که شخص اقتدار طلب، خود را از طریق نابود کردن آن چه به پایان رسانده است و از طریق «دوباره آغاز کردن» کنترل می کند. نابودی کار نیمه تمام، براساسی ارزیابی دقیق انجام نمی شود، بلکه از روی عادت و به طور غیر منطقی صورت می گیرد. کمال گرایی باعث می شود، شخص از فرصتهای واقعی و فوری برای پایان رساندن یک کار خلاق، روی گردان شود. وقتی استفاده از تعطیلات میسر می شود و شخص چند هفته فرصت برای تعطیلات دارد، فرد کمال گرا، اغلب برای خود کارهای پراکنده و بی اهمیت یا غیر منطقی که تمام زمان تعطیلاتش را پر می کند. دست و پا می کند و مانع از ارزیابی تواناییهای واقعی خود می شود. در فرد کمال گرا نمیتواند افشا شدن کمبودها و نقاط ضعف خود را تحمل کند. او بی جهت از افشا شدن این کمبودها احساس حقارت می کند و سعی میکند از : خودشناسی اجتناب نماید. مقاومت در مقابل خود شناسی به شدت توانایی خلاق را خدشه دار میکند. ذخایر غنی دیده های خلاق در اعماق روح نهفته اند و ترس درونی از دسترسی بلامانع به این منبع مستعد و نبوغ شخصی، قدرتهای شخصی را کاهش میدهد. منطق در واقع به فرایندهای هشیار توجیه عملی کمک می کند، اما کمکهای ناهشیار به آنچه برای خلق حیاتی است و ما اغلب آن را «غریزه» مینامیم، بسیار متعدد و مهم هستند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.