پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

عارضه ی سندروم تونل مچ چیست

0

این مطلب از سایت زیگیل در مورد عارضه ای آشنا با تامی نا آشنا است … سندروم تونل مچ عارضه ای است که خیلی از ما با آن برخورد کرده ایم..

 

 

سندروم تونل مچ چیست :

بتی اولین بار به این دلیل به دیدن دکتر آمد که به هنگام خوابیدن مشکل داشت. مشکل او بی خوابی نبود بلکه بیشتر یک درد سوزشی دائمی در مچ دست او بود که طی شب باعث بیدار ماندن او می شد. مشخص شد که دستش در طول روز نیز باعث ناراحتی وی می شود اما معتقد بود که در طول روز می تواند با این درد کنار بیاید، ولی در طول شب به علت سوزش و گزگز دچار آشفتگی می شود.

 

بتی از سندروم تونل مچ رنج میبرد. او به عنوان یک قربانی معمول بیماری، زنی با سن بیش از سی سال بود که سالها با کامپیوتر کار کرده بود و به سندروم تونل مچ مبتلا شده بود.

 

نظریه ای راجع به سندروم تونل مچ مبنی بر آن است که زنان در حوالی سن یائسگی بیشتر مستعد ابتلاء به این بیماری هستند زیرا تغییر در سطح هورمونی به تجمع و احتباس مایعات و بنابراین تورم مچ می انجامد.

 

اما زنان تنها قربانیان سندروم تونل مچ نیستند. مردان، به خصوص آنهایی که به انجام کارهای تکراری با دست می پردازند نظیر نجارها یا آنهایی که با صفحات کلید (کامپیوتر و…) کار میکنند نیز مستعد ابتلاء به سندروم تونل مچ هستند. برخی شرایط خاصی نیز فرد را به سندروم تونل مچ مستعد میسازند که شامل :

 

آرتریت، نقرس، دیابت، حاملگی و مشکلات تیروئید هستند. سندروم تونل مچ زمانی رخ میدهد که عصب میانی (مدیان) در مسیر پائین آمدن از بازو در فضایی که استخوانهای مچ با دست ایجاد میکنند، تحت فشار قرار می گیرد.

 

 

علایم سندروم تونل مچ چیست :

علائم سندروم تونل مچ شامل ضعف دستها، درد، بی حسی، احساس گزگز و سوزش و دردی است که ممکن است به سمت بازو و شانه انتشار یابد و به ویژه در شب ایجاد ناراحتی کند.

 

اولین علامت ایجاد این سندروم به طور معمول احساس گزگزی است که در شست و انگشت اشاره حس می شود، شبیه احساس اینکه انگشتان به خواب – .رفته اند آزمونی ساده وجود دارد که به تشخیص سندروم تونل مچ کمک می کند.

 

دست مشکوک را دراز کنید، فرض کنیم دست مبتلا، دست راست باشد. با انگشت اشارهٔ دست چپ بر روی مچ دست راست، محلی که به دست مفصل می شود، ضربه وارد کنید. اگر این کار باعث احساسی سوزشی می شود که تا پائین دست راست و انگشتان انتشار می یابد، احتمال ابتلاء شما به سندروم تونلی مچ وجود دارد

 

اگرچه جراحی برای سندروم تونل مچ ممکن است موفقیت امیز باشد، دانستن این نکته حائز اهمیت است که یک تحقیق جدید نشان می دهد که تقریباً یک سوم بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، دو سال پس از جراحی متوجه بازگشت علائم خود شدند.

 

 

درمان سندروم تونل مچ :

خوشبختانه، مصرف مکمل غذایی ویتامین B۶ ، درمان طبیعی سندروم تونل مچ ، ساده، بی خرج و معمولا بسیار مؤثر است. پژوهشگران همچنین دریافته اند که بسیاری از افراد مبتلا به این سندروم به کمبود ویتامین B۶ مبتلا هستند (این مطلب نشان میدهد که چرا بسیاری از مبتلایان را زنان حامله، زنان یائسه یا زنانی که تحت درمان با قرصهای ضد بارداری هستند، تشکیل میدهند، زیرا این حالات باعث نقصان ویتامین B۶ در بدن میشود.)

 

ویتامین B۶ با تقویت پوششی که اطراف رباط را احاطه کرده عمل می کند و بنابراین در تسکین درد مؤثر است. دو ویتامین دیگر از همین خانواده به همراه ویتامین B۶ باعث مؤثرتر شدن درمان می شوند:

 

ویتامینهای ۲ B و ۱۲ B. به علاوه اسیدفولیک نیز سودمند است.

 

از آنجا که برای احساسی بهبودی به زمانی بین شش تا دوازده هفته نیاز است، صبور باشید.

 

در صورتی که مشاغلی دارید که نیازمند انجام کارهای تکراری با دست است (برای مثال کار با صفحهٔ کلید کامپیوتر) باید حین کار در فواصل منظم، کار خود را قطع کنید تا به مچ دست های خود استراحت بدهید. انجام حرکات دایره ای کوچک در هوا با دستها به بازگشت جریان خون و کاهش فشار کمک میکند و مانع از بروز حملهٔ بیماری می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.