پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

همه چیز در مورد بیماری ام اس و حواشی اش

0

بیماری تصلب پراکنده ( ام اس :MS) اغلب جزو خبرها است. محققان در تلاش اند تا دریابند چرا افراد نسبتاً جوان که معمولا بین بیست تا چهل سال سن دارند از این بیماری تباه کنندهٔ عصبی از بین می روند. مرضی که در اثر آن سلسله اعصاب پیامها را به درستی از مغز به اندام ها نمی فرستند و موجب تضعیف ماهیچهها، تار بینی و عدم تعادل می گردند. این بیماری که بهبود مییابد و عود می کند انواع مختلفی دارد که دورهٔ اوج آن در پی مدتی بهبودی و پیشرفت است و سپس علائم به تدریج حادتر می شوند. وخیم ترین نوع بیماری زمانی است که مبتلایان با کمترین حرکت ماهیچه ای اسیر صندلی چرخ دار می شوند.

 

 

آگاهی علمی در خصوص ام اس :

 

 
هیچ کس دلیل حملهٔ ام اس را نمیداند، اما یادآور شده اند که این بیماری در کشورهای نزدیک به خط استوا بسیار کمتر است. نظریه ای وجود دارد که بر اساس آن شاید اماس با کمبود نوعی ویتامین به خاطر قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب در کودکی ارتباط داشته باشد. ابتلا به آن در میان زنان دو برابر شایعتر از مردان است و به نظر می رسد سابقهٔ فامیلی هم دخیل باشد. همچنین سفیدپوستان بیشتر از زردپوستان و سیاهپوستان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
آنچه روی می دهد پس رفت پوشش (غلاف) دور بعضی از تارهای عصبی است که الکتریسیته برقرار و به طور مناسب عمل می کنند. به این ترتیب پیام رسانی مغز به ماهیچه ها درهم و اهسته می شود و به تدریج متوقف میگردد. تشخیص این بیماری از طریق آزمایشات خاصی محقق می گردد.
از آنجا که دانشمندان دلیل واقعی ام اس را نمیدانند، تنها کاری که برای پیشگیری می توان انجام داد، تغذیه ای سالم و متنوع برای حفظ وزن متعادل است تا دستگاه ایمنی بدن در وضعیت مطلوبی باقی بماند. بهترین توصیه برای کسانی که به ام اس مبتلا شده اند، مطالعهٔ هرچه بیشتر در مورد بیماری، پیوستن به گروه های حامی و دقت نمودن و پی بردن به عواملی است که و چسب تشدید حملات دوره ای آن می شوند. به منظور کاهش پیشرفت بیماری داروهایی تجویز و در صورت لزوم، فیزیوتراپی، گفتار درمانی و آموزش مهارت نیز انجام میگردد. بیماری فوق فعلاً لاعلاج است و همهٔ عمر ادامه دارد، اما نباید ناامید بود.

 

 

 

خوردنیهای مفید:

 

 
سایت زیگیل :مصرف اسید لینولنیک آلفا نوید بزرگی برای افراد دچار ام اس دوره ای است که در روغن گیاهانی نظیر روغن ذرت، هستهٔ انگور، بادام زمینی، برزک (تخم کتان)، سویا، آفتابگردان، گردو و سبوس گندم وجود دارد. توصیه می شود که مبتلایان روزانه پنج بار و هر بار ۱/۵ چایخوری از یکی از این روغن ها مصرف نمایند. تأمین آن از طریق مصرف روزانه سه قاشق چایخوری کره های حاوی چربی های اشباع نشدهٔ نوع پلی، نظیر کرهٔ آفتابگردان و سویا نیز ممکن است. تلفیق دوسویهٔ برخی نتایج تحقیقاتی حاکی از آن است که این روغن ها از شدت و دورهٔ حملات بیماری، به خصوص اگر پیش از شروع علائم مصرف شوند، می کاهند. خوردن روزانه ۱۰ تا ۱۵ گرم گردو، جوز برزیلی، تخم کتان، تخم کدو، تخم خشخاش و یا ۲۰ تا ۳۰ گرم بادام زمینی، کرهٔ بادام زمینی یا بادام معمولی و یا دو قاشق و نیم چایخوری .مایونز پرچرب یا اسید لینولنیک، آلفای لازم را فراهم آورند ماهی روغنی باید دو تا سه بار در هفته مصرف شود و شواهد نشان داده اند که اگر همراه با مواد حاوی اسید لینولنیک آلفا باشد، موجب کاهش دفعات، شدت و دورهٔ حملات بیماری خواهد شد. استفاده زیاد از خوراکیهای حاوی ویتامین D نظیر ماهیهای روغنی و کره های مقوی مؤثر هستند و تخم مرغ، خامه و پنیر نیز مفیدند. آن دسته از بیماران مبتلا به ام اس که نمی توانند از خانه خارج شوند و در معرض نور آفتاب قرار گیرند باید از ترکیبات حاوی این ویتامین استفاده نمایند تا از کمبود آن جلوگیری نمایند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.