پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری کلیوی چیست و آن را چگونه مهار کنیم

0

کلیه ها نه فقط تولید ادرار می کنند، بلکه نقش های متفاوت زیادی در سلامت انسان دارند. سهم مهمی در کنترل میزان کلسیم و فسفات و تبدیل ویتامین D به شکل مفید بر عهدهٔ کلیه ها است. آنها نقشی اساسی در کنترل فشارخون دارند، هورمونی ترشح می کنند که مغز استخوان را تحریک میکند تا سلول های قرمز خونی (گلبولهای قرمز) تولید کند و از جمله سایر کار کردهایشان، دفع مواد زاید از خون است. معمول ترین عارضهٔ کلیه ها، سنگ کلیه و سایر بیماری کلیوی است.

 

سنگ کلیه چیست :

 
سایت زیگیل :وقتی شن ریزه های کلیه پایین آمده و به دستگاه ادراری میرسند چنان درد شدیدی ایجاد می کنند که هرگز تجربه نکرده اید. اگر خیلی کوچک باشند میتوان آنها را در کاسهٔ توالت تشخیص داد، اما شن ریزه های بزرگ تر را باید با جراحی خارج نمود. رایج ترین انواع این شن ریزه ها (حدود هشتاد درصد) از تجمع بیش از حد کلسیم در خون به وجود می آیند. نوع دیگر آنها ” که کمتر معمول است در واکنش به عفونتهای ادراری ایجاد می گردند و به سرعت بزرگ می شوند. سنگ های اسید اوریکی” هم هستند که مربوط به روده و پیامد مصرف بیش از حد پروتئین و مقاومت انسولین می شوند. بهترین روش جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه نوشیدن آب زیاد است تا دست کم دو لیتر در روز به صورت ادرار دفع شود و برای نیل به این منظور در فصل گرما یا هنگام ورزش باید روزانه سه تا چهار لیتر آب نوشید. رقیق نگاه داشتن ادرار به کلیه ها فرصت تولید سنگ و بروز آن درد وحشتناک را نمی دهد! در بعضی مواقع سنگ کلیه منجر به مشکلاتی نظیر بیماری کلیوی نیز می شود.

 

بیماری کلیوی چیست :

 
بیماری کلیوی معمولاً با فشارخون و کلسترول بالا و یا انواع دیابت ارتباط دارد. فشارخون بالا به مجاری باریک درون کلیه و همهٔ فعالیت جادویی آنها آسیب می رساند و کلیه ها نیز صدمه می بینند که حتی موجب فشارخون بالاتر می شود و چرخهٔ خطرناکی است. بیماری کلیه، سوختوساز کلسیم را مختل می کند و شخص را بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد. علاوه بر این، موجب می شود تا مغز استخوان به اندازهٔ کافی گلبول قرمز تولید نکند که شاید نوعی کم خونی به وجود آورد.

 

 

 

افراد مبتلا به دیابت ظاهرا کلسترول بالایی هم دارند و دچار بیماری کلیوی میشوند که منجر به بالا رفتن فشارخونشان می شود. همهٔ این شرایط به هم مربوط هستند و به همین دلیل تشخیص به موقع بیماری کلیه حائز اهمیت است. آسیب اولیه به کلیه ها با نوعی آزمایش ادرار معلوم میشود که هر نوع نشت پروتئین در پیشاب را مشخص می کند. این ازمایش برای کسانی که مبتلا به فشارخون یا بیماری قند هستند باید هر سال انجام گیرد. پس از تشخیص بیماری کلیه پایین آوردن میزان فشارخون و کلسترول مهم تر هم خواهد شد. همچنین ممکن است برای کمخونی و جلوگیری از پوکی استخوان نیاز به مصرف انواع مکمل باشد. با این همه هیچ نوع دارویی را نباید خودسرانه تجویز نمود و در این مرحله لازم است تا از دستورات متخصصی ماهر تغذیه پیروی کرد، زیرا تجویز او بستگی به توانایی بیمار در تصفیه و دفع پتاسیم و فسفات دارد که کسی از ان آگاهی ندارد. به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیه باید از استعمال دخانیات پرهیز نمود، زیرا به مجراهای خونی درون کلیه ها آسیب می رساند. همچنین وزن را می بایست متعادل نگاه داشت و برای محافظت از کلیه ها همهٔ توصیه های ارائه شده در مورد پایین آوردن و حفظ تعادل میزان فشارخون و کلسترول را رعایت نمود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.