پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

نکته هایی که در خصوص بیماری ایدز باید بدانید

0

برای افراد مبتلا به بیماری ایدز رژیم غذایی مدیترانه ای همراه مقدار زیادی ماهی روغنی، غلارت سبوس دار، دانه و مغز گیاهان (انواع خشکبار)، میوه و سبزی و روغن ماهی دارای امگا۳ مانع از کم شدن وزن میگردد و کارکرد دستگاه ایمنی بدن را بهتر می کند. مصرف زیاد انواع رنگارنگ سبزی و میوه که باید روزانه دستکم تا شش نوع مختلف باشد. ویتامین E و سلنیوم تولید پادتنها را افزایش می دهد که می توان با مصرف جوز برزیلی و انواع اجیل سلنیوم و با خوردن او اکادو، بروکلی، غلات سبوس دار و تخم مرغ ویتامین E کسب نمود. . و مطابق دستور بشقاب غذایی مطلوب (که در صفحات پیشین توضیح داده شده است) در هر وعدهٔ غذایی از کربوهیدراتهای خالص، پروتئین کم چربی، انواع سبزیجات، لبنیات و کمی چربی استفاده شود.

 

 

 

خوردنیهای قابل پرهیز برای بیماری ایدز :

 

 

چون روش دارو درمانی HAART میزان کلسترول را افزایش داده و شخص را در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار می دهد باید مصرف چربیهای اشباع شده محدود باشد. مصرف انواع مکمل سیر همراه با بعضی داروهای ایدز اختلال ایجاد می کند و تأثیر آن داروها را کاهش می دهد. خوردن اندکی سیر در غذا مشکلی به وجود نمی آورد، اما باید از مصرف مقادیر زیاد مکمل ان پرهیز نمود. نوشیدن انواع نوشابه های الکلی همراه با داروهای ایدز نیز تأثیر متقابل دارد و در مورد آن باید با پزشک متخصص مشورت شود.

 

 

راهنماییهای تخصصی:

 

 

سایت زیگیل :فرد مبتلا به ایدز می بایست هر پاییز واکسن ضد سرماخوردگی تزریق نماید و علاوه بر آن هر پنج سال در برابر ذاتالریه که عفونت حاد سینه ای است، واکسینه شود. برای جلوگیری از خطر ابتلا به ویروس توکسوپلاسموز از دست زدن به بچه گربه یا ترشح حیوانات خودداری و یا از دستکش استفاده شود. شستشوی مرتب دست ها به خصوص پس از رفتن به توالت، تردد با وسایل نقلیهٔ عمومی و هنگام آشپزی به منظور در امان ماندن از هر نوع عفونت، ضروری است. ورزشی مرتب و سیگار نکشیدن عاقلانه ترین کار برای هر فرد مبتلا به ایدز است.

 

 

 

مورد شناسی:

 

 

بیماری ایدز پال چند سال پیش وقتی به سفر رفته بود و در مکانی دورافتاده به سر میبرد و نیاز اضطراری به تزریق خون پیدا کرد، تشخیص داده شد. او بیش از حد فعال و سیگاری بود و همیشه با عجله غذا میخورد که معمولاً به معنای مصرف خوراکی های حاضری (فست فود) و نرم نوش های عجیب و غریب بود. بیماری با داروهای چندگانه به خوبی مهار شد، اما وزن او کاهش مییافت که می بایست میزان مصرف کالری را زیاد می کرد. پال سیگار کشیدن را کنار گذاشت و با یکی از دوستانش که با انجام همین تمرین ها و رژیم غذایی در مجموع بهتر شده بود، شروع به ورزش یوگا (که پیش تر از آن بیزار بود) نمود. به همین دلیل حال او خیلی بهتر شد و در واقع پی برد که وقت بیشتری برای لذت بردن از زندگی صرف می کند. پال همانند بسیاری که سیگار را ترک می کنند دیگر طاقت دود سیگار را نداشت و از وقتی به آشپزخانه راه پیدا کرده بود لب به هیچ کدام از غذاهایی که به خوردن انها عادت داشت، نمی زد.
هشدار : منزوی شدن و افسردگی پس از ابتلا به بیماری ایدز طبیعی است، اما باید به خاطر داشت که تنها نیستید. گمان می رود فقط در بریتانیا بیش از صد هزار نفر مبتلا به ایدز هستند؛ هر چند دستکم یک چهارم این افراد شاید از بیماری خود بی خبرند. نخستین کاری که باید در این مورد انجام داد مشورت تخصصی و مشاوره با گروه های حامی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.