پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

کاهش قند خون نیز میتواند علت میگرن باشد

0

در مطلب قبلی از سایت زیگیل برای شما میگرن را توضیح دادیم در این مطلب از علل ایجاد میگرن برای شما صحبت می کنیم :

 

 

آشنایی با علت میگرن :

هرچند روشهای بیوفیزیک و طب سوزنی در برخی افراد باعث تسکین درد می شوند، دکتر ها در بیمارانشان برای آگاهی از علت میگرن به این نتیجه رسیده اند که شناختن عوامل تحریک کننده ای که باعث علت میگرن می شوند و در نتیجه اجتناب از آنها، بیش از همه مؤثر خواهد بود.

 

البته علت میگرن در افراد با یکدیگر متفاوت اند. آنچه باعث علت میگرن شما می شود ممکن است با آنچه در دیگری چنین می کند کاملاً متفاوت باشد.

 

برخی غذاهای خاص محتوی مواد شیمیایی خاصی (آمینها) هستند که باعث اتساع عروق خونی و در نتیجه منجر به یک اتساع عروقی بازگشتی و علت میگرن و تسریع حملهٔ میگرن می شوند. شایعترین غذاهایی که به علت دارا بودن آمین باعث ایجاد علت میگرن می شوند شامل:

 

اوکادو، آلو ، شراب ، سیب زمینی، آبجو ،کلم ،گوجه فرنگی، اناناس ، ماهی کنسرو شده،

 

سایر افراد نسبت به غذاهای حاوی MSG افزودنی که طعم غذا را بهتر می کند یا نیتراتها که به طور معمول در ژامبون، هات داگ و سایر گوشتهای کنسرو شده وجود دارد، حساسیت دارند.

 

در بررسی علت میگرن ، برخی افراد نسبت به شیرین کننده های مصنوعی نظیر آسپارتام حساسیت دارند. .معمولا وقتی به بیماران میگرنی فهرست غذاهای زیان مند را نشان می دهیم دچار آشفتگی می شوند. چگونه می توان فهمید کدامیک از این غذاها ممکن است علت میگرن آنها باشد؟

 

این امر به آن اندازه که به نظر میرسد دشوار نیست، هرچند جدیت و پشتکار میطلبد. اولین قدم یادداشت کردن موارد سردرد به مدت دو تا سه هفته است (یا در صورتی که به طور مرتب دچار سردرد نمی شوید، برای زمانی طولانی تر). نه تنها موارد سردرد، بلکه هر زمانی را هم که یکی از غذاهای فهرست شده را مصرف می کنید، یادداشت کنید.

 

بسیاری از بیماران متوجه می شوند که علت میگرن آنها با عادات غذاییشان ارتباط دارد. واضح است که وقتی علت میگرن را شناسایی کردید، باید از آن پرهیز کنید.

 

یکی از بیماران عادت به مصرف مقدار زیادی سودای رژیمی داشت، دریافت که احتمالا سردردهای او و مصرف سودا ارتباطی وجود دارد.

 

زمانی که همهٔ شیرین کننده های مصنوعی را از رژیم غذایی اش حذف کرد، شیوع سردردهایش به میزان قابل .توجهی کاهش یافت بسیاری از زنان متوجه میشوند که محرکهای خاصی نظیر الکل که، معمولا تأثیری بر آنها ندارد، در صورتی که درست پیش از شروع قاعدگی یا در زمان تخمک گذاری مصرف شود، باعث حملهٔ بیماری می شود.

 

اگر خانمی هستید که هنوز یائسه نشده اید، حتما دورهٔ قاعدگی خود را در یادداشتهای مربوط به میگرن ثبت کنید. بررسی کنید که آیا سردردهای شما درست پیش از آنکه قاعدگی شروع شود یا زمانی که تخمک گذاری می کنید، رخ میدهد یا نه.

 

همچنین وجود هر نوع عامل محرکی را در طی این مدت یادداشت کنید. در صورتی که یائسه شده اید و تحت درمان با استروژن هستید، ممکن است تغییر رژیم هورمون درمانی باعث رفع سردردهای شما شود.

 

این مطلب را با پزشک خود درمیان بگذارید. در حالی که محرکهای غذایی فهرست فوق از موارد شایع برای علت میگرن هستند، غذاهای فراوانی نیز وجود دارند که در نتیجهٔ آلرژی یا حساسیت علائم میگرن را ایجاد می کنند. در اینجا فهرستی از شایعترین غذاهای آلرژی زا را که با میگرن مرتبط هستند آورده ام:

 

سیب ، شیر، بز ،سویا، گوشت گاو ،انگور، تارترازین، اسمید ہنزوئیک ، جو دوسر، چای ،کافئین، پیاز، گوجه فرنگی، نیشکر ،پرتقال، گردو ،ذرت، برنج ،گندم، شیر گاو، چاودار، مخمر ،تخم مرغ ماهی

 

غذا تنها علت میگرن نیست. کاهش قند خون که بر اثر گرسنگی یا صرف نامرتب غذا باشد نیز اغلب علت میگرن به شمار می آید که در افراد معمولی، به سرعت پس از صرف غذا برطرف می شود. اما در افراد مستعد میگرن، کمبود قند خون ممکن است زنجیره ای از واکنشها را به دنبال داشته باشد که مصرف غذای دیر هنگام آن را متوقف نخواهد کرد.

 

صرف غذای متعادل براساس برنامهٔ منظم برای مبتلایان به میگرن ضروری است. برخی از بیماران متوجه می شوند که باید هرچند ساعت یک بار برای پیشگیری از سردرد، غذا بخورند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.