پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری به نام دژنرسانس ماکولا وجود دارد

0

احتمالا دژنرسانس ماکولا ،عجیب ترین اسم بیماری است که تا به حال شنیدید اما باید گفت برخلاف ذهن. بسیار هم رایج است..در این مطلب از سایت زیگیل برای شما از بیماری چشمی دژنرسانس ماکولا بیشتر توضیح می دهیم :

 

 

دژنرسانس ماکولا دقیقا چیست :

 

تعداد تماسهای تلفنی که راجع به دژنرسانس ماکولا در برنامهٔ رادیویی سلامت میگیرند تقریباً بیش از هر بیماری دیگری است. در عین حال بسیاری از مردم تاکنون حتی نام آن را نیز نشنیده اند. تصور می کینم دژنرسانس ماکولا از مواردی است که تا زمانی که شما یا یکی از آشنایانتان به آن مبتلا نشده باشید، نسبت به آن آگاهی ندارید.

 

جای تأسف است، زیرا این بیماری قابل پیشگیری هم هست، یا حداقل دژنرسانس ماکولا را می توان از راه تغذیهٔ صحیح و مصرف منظم مکملها کند کرد. دژنرسانس ماکولا عبارت است از استحالهٔ ماکولا، که بخشی از شبکیه است که بینایی دقیق مرکزی را فراهم می کند.

 

بر خلاف آب سیاه که در مراحل اولیه اش باعث از دست رفتن بینائی محیطی می شود، دژنرسانس ماکولا در مراحل اولیه منجر به از دست رفتن بینائی مرکزی می شود.

 

با پیشرفت بیماری این حالت ممکن است باعث کوری شود. در حقیقت دژنرسانس ماکولا دومین علت اصلی کوری در امریکا است. دژنرسانس ماکولا عمدتاً یک بیماری همراه کهولت است. افراد مبتلا به فشارخون بالا، مرض قند و بیماری قلبی عروقی بیش از دیگران مستعد ابتلاء به این بیماری هستند

 

دژنرسانس ماکولا به دلیل قطع یا اختلال عروق خونی کوچکی که چشم را احاطه می کنند به وجود میآید که در نتیجه ماکولا از خون و اکسیژن محروم می شود. بیمار به تدریج نقطهٔ سیاهی را در مرکز میدان بینائی اش مشاهده می کند. هرچند بینایی محیطی ممکن است تا مدتی بدون تغییر بماند ولی متأسفانه سرنوشت نهایی بیماری کوری است.

 

درمان این بیماری دلسردکننده است.بر این باوریم که با تغذیهٔ صحیح و مکملهای غذایی می توانید. ازاین بیماری پیشگیری کنید، اما زمانی که ماکولا شروع به استحاله (دژنرسانس) کرد، نمیتوانید سلامت آن را به آن بازگردانید. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما با بکار بردن نسخه های طبیعی میتوان سیر این بیماری را کند کرد.

 

آخرین تحقیقات به نقش صدمهٔ حاصل از رادیکالهای آزاد به عنوان عامل اصلی در دژنرسانس ماکولا اشاره دارد و درمان طبیعی ان بالطبع مبتنی بر افزایش مواد ضداکسیداسیون به ویژه ویتامین C و E خواهد بود که با رادیکالهای آزاد مقابله می کنند.

 

مصرف میوه و سبزی تازه را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. این امر باعث افزایش ویتامینهای C و E می شود که مواد ضداکسیداسیون مشهوری هستند. مکملهای غذایی ویتامین C و E نیز مؤثر شناخته شده اند.

 

مکملهای غذایی بتا- کاروتن – ضداکسیداسیونی که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند – به ترمیم صدمهٔ حاصل از رادیکالهای آزاد کمک می کند.

 

مکمل غذایی دیگری که به کندشدن سیر دژنرسانس ماکولا کمک می کند، روی است. در یک تحقیق، بیمارانی که طیف سنی آنها از چهل و دو تا هشتاد و نه سال بود تحت درمان با مکملهای غذایی روی قرار گرفتند. متعاقب درمان بهبودی قابل توجهی در دقت بینایی این افراد به دست آمد.

 

علاوه بر مکملهای غذایی، داروی گیاهی دیگری وجود دارد که در توقف پیشرفت دژنرسانس ماکولا نقشی بارز دارد. به دلایلی نامعلوم به نظر می رسد آثار این ماده بیش از مکملهایی که در بالا اشاره شد برای فعالیت چشم اختصاصی است. این داروی گیاهی گینکگو بیلوبا نام دارد و در فروشگاههای غذاهای بهداشتی موجود است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.