پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

شناسایی عوامل ایجاد کننده تب یونجه

0

در این مطلب از سایت زیگیل در بخش سلامتی برای شما از علل ایجاد تب یونجه صحبت می کنیم..با ما همراه باشید …

 

 

تب یونجه چیست :

 

تب یونجه در واقع نام مشترکی برای هر نوع واکنش حساسیتی به یک مادهٔ منتقله از راه هواست. معمولا این ماده گردهٔ گیاهی است. اما این حساسیت ممکن است ناشی از قارچ، کپکا، حشرات ریز گردوخاک، پوسته های ظریف جانوران اهلی و حتی، اگرچه باورنکردنی به نظر میرسد، نسبت به سوسک باشد.

 

تب یونجه هیچ ربطی به یونجه ندارد. این بیماری وجه تسمیهٔ خود را از آنجا گرفته است که مدتها پیش کشاورزان بریتانیایی متوجه شدند که علائمی از جمله سردرد، تحریک پذیری و آبریزش بینی و چشمها، طی فصل برداشت بهارهٔ یونجه آنها را آزار می دهد و بنابراین آن را با یونجه مرتبط داشتند.

 

در حقیقت این تحریک از علف، که در بهار گرده های خود را به هوا میفرستد، ناشی می شد. تب یونجه یا رینیت آلرژیک (نام رسمی اغلب آلرژیهای استنشاقی) ممکن است در تمام طول سال افراد را به ستوه آورد. در ابتدای بهار، گرده های درختان، در اواخر اردیبهشت گرده های ناشی از علفها و در اواخر مرداد ماه علف خر عامل اصلی به حساب می آیند.

 

فراموش نکنید که هاگ قارچهای منتقله از راه هوا، از ابتدای بهار تا انتهای پاییز شایع هستند. به هرحال برای بسیاری از بیماران هیچ زمانی برای خلاصی از بیماری تب یونجه وجود ندارد. در یک تحقیق مشخص شد که بیش از یک سوم افراد مبتلا به سایر حساسیتها به سوسکها نیز بیش از حد، حساسیت نشان می دهند و حتی ۱۲ درصد افراد بدون هیچ نوع سابقه ای از حساسیت، به برخی از انواع سوسک حساسیت دارند.

 

برخی از افراد به محصولات پاک کننده حساسیت دارند و هر زمان با آنها تماس پیدا کنند، واکنش نشان می دهند و تب یونجه ایجاد می شود. آنچه باعث پیچیده تر شدن وضعیت می شود، آن است که برخی افراد نسبت به بیش از یک ماده حساسیت دارند و ممکن است هم حساسیت فصلی به گرده های گیاهی داشته باشند و هم حساسیت مداوم و پایدار به سایر مواد حساسیت زا.

 

 

علایم تب یونجه :

مردم معمولا بلافاصله تب یونجه را تشخیص می دهند، زیرا علائم تب یونجه کاملاً مشخص است:

 

اشک ریزش از چشم ها، آبریزش بینی، دردهای عضلانی، عطسه، سرفه، خسخس سینه، گلودرد، درد و فشار گوش، خستگی تحریک پذیری. اما بیمارانی که به علائم فصلی بسیار شدید خستگی و گلودرد مبتلا بودند، بدون اینکه طی سالها، علت واقعی آن را بدانند، در صورتی که به هریک از این علائم مبتلا هستید، اما نمی توانید درمان آن را بیابید، سعی کنید، یک جدول سلامتی برای خود تهیه کنید.

 

علائم موجود را به همراه زمان وقوع آنها و هر نوع وضعیت حساسیتزای احتمالی که در معرض آن قرار داشته اید نظیر تغییرات فصلی، حیوانات اهلی، انبار مرطوب، استفاده از مواد شیمیایی خاص و گردش های تفریحی یادداشت کنید.

 

این کار به جدا کردن هر نوع عاملی حساسیتزای احتمالی کمک خواهد کرد. به طور سنتی، علائم تب یونجه را با آنتی هیستامین ها یا داروهای ضد هیستامین (مواد ایجادکنندهٔ علائم الرژی) درمان می کنند. داروهای بدون نسخهٔ زیادی وجود دارد که برخی از این علائم را تسکین می دهند ولی اغلب آنها باعث خواب آلودگی می شوند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.